Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W obliczu wybuchu ospy małpiej odpowiednia Światowa Organizacja Zdrowia wzywa do zwołania posiedzenia komitetu ds. sytuacji nadzwyczajnych

W obliczu wybuchu ospy małpiej odpowiednia Światowa Organizacja Zdrowia wzywa do zwołania posiedzenia komitetu ds. sytuacji nadzwyczajnych

Podstawowy
Demokratyczna Republika Konga od kilku lat cierpi na epidemię ospy prawdziwej, znanej również jako „ospa małpia”. Jednak pojawienie się nowego szczepu i jego rozprzestrzenianie się w wielu krajach Afryki, a także podwojenie liczby przypadków i zgonów budzi zaniepokojenie Światowej Organizacji Zdrowia. Dlatego Światowa Organizacja Zdrowia może w nadchodzących dniach ogłosić ospę prawdziwą „stanem zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym”. W każdym razie zwołane zostanie posiedzenie Komitetu ds. Nagłych Przypadków WHO.

Komitet ds. Nagłych Przypadków Światowej Organizacji Zdrowia ds. ospy małpiej (przy czym „ospa małpia” to oficjalna nazwa ospy małpiej) zbierze się „tak szybko, jak to możliwe”, aby ocenić, czy wprowadzić najwyższy stopień alarmu w obliczu obecnej epidemii w kilku krajach Afryki, Ogłosiła Światowa Organizacja Zdrowia. W środę prezes organizacji. „Biorąc pod uwagę rozprzestrzenianie się ospy prawdziwej poza Demokratyczną Republiką Konga (DRK) i możliwość jej międzynarodowego rozprzestrzeniania się w Afryce i poza nią, zdecydowałem się utworzyć komitet „nadzwyczajny””. […] „Doradzcie mi, czy epidemia stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym” – powiedział dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Przeczytaj także:
Ospa małpia: Dlaczego Światowa Organizacja Zdrowia rozważa zaklasyfikowanie tej choroby jako zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym

Jak wynika z jego wypowiedzi na konferencji prasowej, „komisja zbierze się tak szybko, jak to możliwe”. „Stan nadzwyczajny dotyczący zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym”, który można zatem ogłosić, jest najwyższym stanem alarmowym, jaki może podnieść WHO i który może zostać ogłoszony jedynie przez szefa WHO za radą komisji.

Już prawie 15 000 przypadków i 500 zgonów

W 2022 r. globalna epidemia przenoszona przez podtyp ospy prawdziwej zwany Clade II rozprzestrzeniła się na około sto krajów, dotykając głównie mężczyzn homoseksualnych i biseksualnych. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła stan najwyższego alarmu w lipcu 2022 r. w obliczu wybuchu epidemii zachorowań na całym świecie, a następnie podniosła go niecały rok później, w maju 2023 r. Epidemia spowodowała śmierć około 140 osób z ok. 90 000 przypadków. Jednak nowy szczep ospy, który został wykryty w Demokratycznej Republice Konga we wrześniu 2023 r. i nazwany „Clade Ib”, a następnie zgłoszony w kilku sąsiednich krajach, budzi obawy, że wirus będzie się dalej rozprzestrzeniał. W Demokratycznej Republice Konga według stanu na 3 sierpnia Agencja Zdrowia Unii Afrykańskiej ds. Kontroli i Zapobiegania Chorobom Kontynentalnym stwierdziła 14 479 potwierdzonych i podejrzanych przypadków oraz 455 zgonów, co oznacza, że ​​śmiertelność wyniosła około 3%. Liczby te są wyższe niż w 2022 r., dlatego powinny skłonić Światową Organizację Zdrowia do uruchomienia maksymalnego poziomu alarmowego.

READ  Nowotwory skóry: jak im zapobiegamy?

Głównymi objawami nowego szczepu „Clade Ib” jest wysypka na całym ciele, podczas gdy poprzednie szczepy charakteryzowały się wysypką i bardziej zlokalizowanymi zmianami (w ustach, twarzy lub narządach płciowych).