Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Historyczna przyjaźń i obiecujący rozwój partnerstwa gospodarczego

Historyczna przyjaźń i obiecujący rozwój partnerstwa gospodarczego

Doha, 4 lipca (QNA) – Państwo Katar i Rzeczpospolitą Polską łączą silne i historycznie przyjazne stosunki, oparte na zasadach wzajemnego szacunku i wspólnych interesów. Stosunki te podlegają ciągłemu rozwojowi, co świadczy o chęci obu krajów do ich wzmacniania i rozwijania w różnych dziedzinach, aby skierować je w stronę nowych, obiecujących horyzontów.
Aby osiągnąć te cele, Jego Wysokość Emir Szejk Tamim bin Hamad Al Thani złożył oficjalną wizytę w Rzeczypospolitej Polskiej, podczas której omówił z Jego Ekscelencją Prezydentem Andrzejem Dudą stosunki między Doha a Warszawą oraz sposoby ich rozwoju. Między nimi w sposób służący wspólnym interesom obu krajów i ich przyjaznych narodów.
Oczekuje się, że wizyta Jego Wysokość Amira i jego rozmowy z Jego Ekscelencją Prezydentem RP zapowiedzą nowy etap współpracy i koordynacji między obydwoma krajami, otwierając nowe horyzonty dla partnerstw i wspólnych inwestycji w różnych sektorach.
Państwo Katar i Rzeczpospolita Polska łączą bliskie stosunki na polu politycznym, gospodarczym i innych. Relacje te są zakorzenione w głębi historycznej, mimo że ambasady między obydwoma krajami powstały stosunkowo niedawno. Polska była jednym z pierwszych krajów, które uznały Katar po uzyskaniu przez niego niepodległości w 1971 r. i poparły jego wniosek o członkostwo w Organizacji Narodów Zjednoczonych. Formalne stosunki dyplomatyczne między obydwoma krajami rozpoczęły się we wrześniu 1989 roku.
Wymiana dyplomatyczna między obydwoma krajami rozpoczęła się w 2000 r., kiedy Państwo Katar było reprezentowane przez swojego ambasadora w Rosji jako ambasador nierezydent w Polsce. Ambasada RP w Katarze została powołana 1 września 2006 roku, a jej oficjalne otwarcie nastąpiło 28 kwietnia 2007 roku. W odpowiedzi na tę inicjatywę, na zasadzie wzajemności, Państwo Katar podjęło decyzję o otwarciu ambasady w RP Polski. Polsce w czerwcu 2007 r., który rozpoczął działalność 17 kwietnia 2008 r. Chargé d’Affairs został powołany 4 października 2008 r.
W 2009 roku Jego Ekscelencja Pan Hadi bin Nasser Mansour Al Hajri został mianowany Ambasadorem Państwa Katar w Polsce. Jego następcą w 2015 r. był Jego Ekscelencja Pan Ahmed bin Saif Al-Maadadi, a w 2020 r. Jego Ekscelencja Pan Abdullah bin Abdul Rahman Fakhro. Jego Ekscelencja Pan Janusz Janki jest obecnie Ambasadorem RP w Doha.
Obydwa kraje często wymieniają wizyty na najwyższym szczeblu. Jego Wysokość Ojciec Emir Szejk Hamad bin Khalifa Al Thani odwiedził Polskę w czerwcu 2002 r. W grudniu 2013 r. Jego Ekscelencja były Prezydent Polski Bronisław Komorowski odwiedził Doha. Jego Wysokość Szejk Tamim bin Hamad Al Thani odwiedził także Polskę w maju 2017 r., po czym odbyła się wizyta Jego Ekscelencji Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Doha w maju 2021 r. Podczas ostatniej wizyty Jego Wysokość Emir odbył oficjalną sesję dyskusyjną w Pałacu Emiri . Diwan, podczas którego omawiano stosunki dwustronne, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów gospodarki i energetyki. Wymieniono także poglądy na temat wielu kwestii regionalnych i międzynarodowych będących przedmiotem wspólnego zainteresowania.
W 2016 roku stosunki handlowe pomiędzy Państwem Kataru a Rzeczpospolitą Polską nabrały istotnego zwrotu wraz z rozpoczęciem dostaw katarskiego skroplonego gazu ziemnego do Polski po otwarciu stacji benzynowej w Świnojesie w Polsce nad Morzem Bałtyckim. . Katar stał się największym dostawcą gazu ziemnego do Polski, zaspokajając jedną trzecią jej zapotrzebowania na skroplony gaz ziemny. Pozycję tę wzmocniło porozumienie podpisane w 2017 roku, które nakładało obowiązek podwojenia ilości gazu eksportowanego do Polski.
Obydwa kraje łączą obiecujące ambicje z wysokimi aspiracjami, aby zapewnić swoim obywatelom stabilność i dobrobyt. Rzeczpospolita Polska wyraża ogromne uznanie dla rosnącej roli Państwa Kataru politycznie i gospodarczo w regionie, podkreślając w szczególności jego międzynarodowe i regionalne zaangażowanie na rzecz bezpieczeństwa i stabilności na całym świecie.
Oprócz koordynacji politycznej na forach międzynarodowych, od 2014 roku między obydwoma krajami odbywają się regularne konsultacje, podczas których dokonano przeglądu współpracy dwustronnej w różnych dziedzinach oraz omówiono sposoby jej wspierania i rozwijania, a także różne tematy będące przedmiotem wspólnego zainteresowania.
Podczas swojej wizyty w Doha w 2021 roku Jego Ekscelencja Prezydent RP Andrzej Duda zachęcał katarskich przedsiębiorców do inwestowania w swoim kraju, podkreślając kluczową rolę Katarsko-Polskiej Rady Biznesu, która została powołana w 2020 roku w celu wzmocnienia partnerstwa pomiędzy obydwoma krajami. Narody. Podczas dyskusji przy okrągłym stole z katarskimi biznesmenami określił stosunki Polski i Kataru jako strategiczne, dynamiczne i rosnące, wskazując, że Polska importuje 2,1 mln ton katarskiego gazu skroplonego, co świadczy o znaczeniu Kataru jako strategicznego partnera handlowego.
Stosunki między Doha a Warszawą ustalane są poprzez szereg porozumień, które odzwierciedlają dążenie obu krajów do rozwijania i pogłębiania współpracy na wielu polach. Według Jego Ekscelencji Pana Janusza Janckiego, Ambasadora RP w Doha, handel między obydwoma krajami charakteryzuje się zrównoważonym wzrostem i osiągnie poziom 7,2 miliarda riali katarskich w 2020 roku.
Państwo Katar stało się dla Polski ważnym partnerem strategicznym w zakresie współpracy gospodarczej i ma ogromny potencjał wzmocnienia współpracy w różnych sektorach. Wiele polskich firm działa na rynku katarskim w partnerstwie z lokalnymi firmami, obejmując różne dziedziny, takie jak kontrakty, handel, projektowanie, usługi techniczne, opieka zdrowotna i konsulting. Szczególnie aktywne są sektory zdrowia i doradztwa.
Oprócz wymiany wizyt środowiska biznesowe obu krajów regularnie organizują spotkania i spotkania w celu omówienia perspektyw współpracy gospodarczej i inwestycji, zwłaszcza w sektorach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, takich jak rolnictwo, produkcja, bezpieczeństwo żywności, transport, technologia i inni. technologia informacyjna.
W listopadzie ubiegłego roku Jego Ekscelencja Paweł Jabłoński, Wiceminister Spraw Zagranicznych ds. Dyplomacji Gospodarczej RP, przewodniczył delegacji gospodarczej wysokiego szczebla do Doha. Delegacja ta spotkała się z szeregiem wyższych urzędników Kataru z sektorów gospodarczego, handlowego i biznesowego, aby zbadać nowe możliwości wspierania i rozwijania współpracy gospodarczej, inwestycyjnej i turystycznej.
Podczas wizyty delegacja rozmawiała z Katarsko-Polską Radą Biznesu, Katarskim Centrum Finansowym, Katarskim Urzędem Wolnego Obszaru Celnego, Agencją Promocji Inwestycji, Katarskim Stowarzyszeniem Biznesmenów, Katarskim Parkiem Naukowo-Technologicznym, a także Microsoft Qatar. Szef delegacji otworzył także trzecią sesję Polsko-Katarskiego Forum Nowych Technologii, w której wzięło udział około dwudziestu polskich firm. Forum to było okazją do przeglądu możliwości handlowych i inwestycyjnych dostępnych w obu krajach, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru technologicznego.
W sierpniu 2022 r. QFC podpisało memorandum o porozumieniu z Fundacją Digital Poland w celu wzmocnienia współpracy w sektorze cyfrowym i przyspieszenia rozwoju nowych technologii cyfrowych. Inicjatywa ta stanowi pierwszy krok w staraniach QFC o nawiązanie długoterminowej współpracy z polskimi instytucjami.
Polska, jedna z największych gospodarek Europy Wschodniej, ma coraz większe ambicje stać się hubem energetycznym. Zróżnicowane otoczenie geograficzne przyciąga inwestycje i kapitał we wszystkich sektorach. Zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem stopy inwestycji, dzięki sprzyjającemu klimatowi inwestycyjnemu i wielu możliwościom w różnych sektorach. Oprócz energetyki Polska oferuje szereg projektów, które mogłyby zyskać na partnerstwie i inwestycjach z Katarem. Te obiecujące sektory obejmują rolnictwo, żywność, usługi medyczne, badania i rozwój oraz wspólne wysiłki humanitarne.
Duże możliwości otwierają się także w turystyce, sporcie i kulturze, a sektor kultury zajmuje szóste miejsce w Unii Europejskiej. Według statystyk Banku Światowego w 2022 roku PKB Polski szacowano na 688 miliardów dolarów.
Powierzchnię Polski szacuje się na ponad 312 tys. km2, a liczbę ludności na kilka milionów. Polska położona jest u bram Europy, jest częścią kontynentu liczącego 250 milionów mieszkańców. Rolnictwo odgrywa kluczową rolę w polskiej gospodarce, gdyż 50% powierzchni gruntów jest wykorzystywane do celów rolniczych, co znacząco przyczynia się do produkcji żywności w kraju.