W Polsce, po ośmiu latach sprawowania władzy przez homofobiczną skrajną prawicę, nowy liberalny rząd daje znaki nadziei na zmiany, inicjując program PACS dla wszystkich. Z kolei w Japonii nacjonalistyczna prawica u władzy nie chce zmieniać prawa.
Opublikowany
Aktualizacja
Czas czytania: 5 min
20 lat temu, 5 czerwca 2004 r., świętował Noel Mamère, burmistrz Bègles, działacz na rzecz ochrony środowiska. Pierwsze małżeństwo osób tej samej płci we FrancjiDziewięć lat przed tym, jak ustawa Taubira zalegalizowała małżeństwa dla wszystkich, Klub Korespondentów po raz pierwszy zatrzymał się w Polsce, jednym z najbardziej homofobicznych krajów Europy. Jeśli nadal daleko nam do małżeństw homoseksualnych, wybór Donalda Tuska w grudniu 2023 r. dał nadzieję społeczności LGBTQ+, a osiem lat później PiS, otwarcie homoseksualnemu przywódcy skrajnej prawicy.
Następnie przenosimy się do Japonii, jedynego kraju G7, który prawnie nie uznaje małżeństw osób tej samej płci. Jest mało prawdopodobne, aby sytuacja szybko się zmieniła. Nie mówiąc już o silnym oporze ze strony nacjonalistycznej prawicy, która sprawuje władzę od prawie 70 lat, istnieje silna niechęć i niechęć do poważnej dyskusji na temat jakiejkolwiek ewolucji prawa.
Polska: Donald Tusk chce „naprawić zło”.
Premier PolskiChce naprawić błędy poprzedniego rządu„, ogłosił podczas swoich ostatnich wyborów. Ostatnie osiem lat było druzgocące dla społeczności LGBTQ+. PiS, który sprawował władzę w latach 2015–1023, był jawnym gejem. To utwierdziło mnie w przekonaniu, że istnieje ideologia LGBT”.Propaganda„W kraju trwała mowa nienawiści, która doprowadziła de facto do wprowadzenia praw antygejowskich. Podobnie jak utworzenie stref anty-LGBT w niektórych konserwatywnych miastach.
Polska spotkała się z krytyką wielu aktorów międzynarodowych, a Unia Europejska przyszła, aby umożliwić Warszawie dostęp do tych stref. Bruksela wstrzymała pomoc finansową dla miast, które utworzyły te strefy. W końcu pod presją będą stopniowo znikać, choć niektórymi rządzą burmistrzowie, a nie premierzy. Sytuacja jednak wyraźnie pokazuje, że jesteśmy dalecy od dyskusji o małżeństwach osób tej samej płci w Polsce.
Donald Tusk ogłosił niedawno, że gotowy jest projekt ustawy uznający związki partnerskie dla par tej samej płci. To był jeden z jego kluczowych punktów podczas kampanii przed wyborami do zgromadzeń. Zadeklarował jednak, że czeka na odpowiednią okazję dla całego sojuszu, do którego dołączył, aby wesprzeć projekt. No i nie udało się. Bo jeśli jest to partia lewicowa, to druga siła koalicji, Chrześcijańscy Demokraci Trzeciej Drogi, mogą się jej sprzeciwić. Podobnie jak w przypadku rozpoznania pigułki rano po.
Dopóki UE nie zmusiła Polski do uznania związków partnerskich osób tej samej płci. W grudniu Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał orzeczenie na korzyść pięciu polskich par tej samej płci, które złożyły skargę przeciwko swojemu krajowi. Domagali się prawnego uznania ich związków. Sąd stwierdził, że Polska naruszyła Europejską Konwencję Praw Człowieka i w związku z tym jest zobowiązana do wprowadzenia ochrony prawnej dla par osób tej samej płci.
Japonia: Rządząca prawica nacjonalistyczna ociąga się
Małżeństwa osób tej samej płci nie są jeszcze legalne w Japonii, a władza wykonawcza nie planuje zmiany prawa. Przeciąga sprawę, o czym świadczą komentarze rzecznika rządu Yoshimasy Hayashiego: „Uważamy, że należy uważnie śledzić poglądy różnych warstw społeczeństwa, debaty parlamentarne i apelacje prawne.„Pozwalanie, aby sytuacja się przeciągała bez robienia czegokolwiek, to w zasadzie mówienie w kółko tego samego.
Jednak sądy orzekły już, że prawo cywilne nie uznaje małżeństw osób tej samej płci za niezgodne z konstytucją. „Uznanie małżeństw osób tej samej płci nie należy do przypadków przewidzianych konstytucyjnie. Uważamy, że brak ograniczeń dotyczących małżeństw osób tej samej płci nie jest niezgodny z konstytucją”, broni premier Fumio Kishida. Swoją decyzję opiera na fakcie, że nie wszystkie orzeczenia sądów okręgowych są takie same i ostateczne.
Japońscy prawicowcy mają bardzo wąski pogląd na koncepcję rodziny, która ich zdaniem składa się z ojca, matki i prawowitych dzieci. Inne systemy rodzinne są, jeśli nie niezwykłe, to przynajmniej mniej pożądane. Opinia publiczna znacznie ewoluowała i obecnie opowiada się za małżeństwem dla wszystkich, ale potężne, ultrakonserwatywne grupy wpływów stojące za rządzącą Partią Liberalno-Demokratyczną (PLD) starają się ukryć swoją prawdziwą nienawiść do mniejszości seksualnych.
W przypadku braku praw realnych pary tej samej płci otrzymują od władz lokalnych zaświadczenia związkowe, które nieco ułatwiają im codzienne życie, np. o wspólne wynajęcie hostelu, ale nie ma to żadnej wartości prawnej. Chociaż ataki fizyczne spowodowane homofobią są rzadkie, marginalizacja społeczna homoseksualistów pozostaje rzeczywistością, a w 2023 r. japońskiej parze lesbijek udało się uzyskać azyl w Kanadzie.
More Stories
Euro 2024: Holandia od tyłu pokonała Polskę w finale grupy C przeciwko Francji
W Polsce protest przeciwko wykorzystaniu sztucznej inteligencji w radiu
Polska zabiega o czasowe zawieszenie praw azylowych z UE