Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Odczarowanie polskiego społeczeństwa – książki i idee

Odczarowanie polskiego społeczeństwa – książki i idee

Wyróżniono: Anna Giza, Małgorzata Sikorska, Współczesne polskie (współczesne społeczeństwo polskie), BWN2012, 692 s.

Co to jest słup? ? Wiadomo, że tego typu badania nie istnieją. Założę się jednak, że lista skojarzeń, jakie Francuzi skojarzyliby z polskim społeczeństwem, składałaby się głównie z następujących stereotypów.

Katolicki Polak i picie: mit czy rzeczywistość? ?

We wstępie do analizy Polski katolik „Nie ma wątpliwości, że Polska jest kolebką papieża bardzo ważnego pod względem symboli, jakie ze sobą niesie po drugie Odcisnął piętno na polskim społeczeństwie poprzez swoje potężne gesty: całowanie ziemi odwiedzanych krajów, chodzenie do meczetów i synagog. Zainicjował spotkania ekumeniczne z przedstawicielami wszystkich religii w Asyżu oraz Światowe Dni Młodzieży, które trwają do dziś.

Jego pontyfikat obfitował w ważne wydarzenia o charakterze politycznym. Oczywiście jego rola w obaleniu komunizmu jest nie mniej ważna niż rola Reagana, Gorbaczowa czy Wałęsy. Stworzył wśród Polaków poczucie godności i uwolnił ich od strachu przed komunistycznym aparatem ucisku proroczymi słowami z 1979 roku, podczas swojej drugiej podróży apostolskiej do Polski: Nie bój się „, Następnie „ Pozwól swojej duszy zejść ! Aby odnowić powierzchnię ziemi, tę ziemię. ” Ten „ duch „Wydaje się, że dwukrotnie zmieniło to bieg rzeczy: rewolucję bez przelania ani jednej kropli krwi, która dała początek kruchej demokracji i brutalnemu kapitalizmowi, ale także „ Pojednanie „Z Europą. Jan Paweł po drugie Osobiście poparł referendum w sprawie przystąpienia Polski do struktur Unii Europejskiej.

Choć prawdą jest, że zdecydowana większość Polaków (90 %) Deklarują się jako katolicy i bardzo rzadko uczęszczają regularnie do kościołów. W 1990 roku było ich 65 % deklaruje pójście na Mszę św. w porównaniu do około 50 % obecnie. Jeżeli jednak różnica jest duża, parametr ten „ religijny » Ważne na tle innych krajów Unii Europejskiej. Zjawisko zwane „pokoleniem”. JP2Nad brzegami Wisły, czyli młodzież, zainspirowana encyklikami papieża, rozrosła się, ale nie w takim stopniu, jak oczekiwano.

READ  Eksperci Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) publikują ostatnią część swojego raportu na temat rozwiązań kryzysu

W oczach Francuza środek „Polak” Stereotyp „Bez wątpienia jest też słabo wykształconym alkoholikiem. Jednak według Światowej Organizacji Zdrowia w analizie zatytułowanej „ Raport o stanie alkoholu i zdrowia w 35 krajach europejskich, 2013 », spożycie czystego alkoholu przez pana Kowalskiego nie różni się zbytnio od spożycia przez pana DuPonta i wynosi około 12 litrów czystego alkoholu rocznie. Po obu stronach Odry spożycie wódki zastępuje się piwem. Polacy coraz częściej rozpieszczają się winami z Bordeaux…

Europejski lider w Zwykły »

Od upadku komunizmu w 1989 roku na polskich uczelniach przejęli studenci, mimo dość rygorystycznych kryteriów selekcji (w Polsce egzamin wstępny odbywa się w większości publicznych szkół i uniwersytetów – a we Francji w większości jest to Egzamin wstępny). tak nie jest). O ile w 1988 r. zaledwie 6,5 Odsetek Polaków z wyższym wykształceniem w 2009 r. 18 % Mogą pochwalić się wykształceniem wyższym [1]. Biorąc pod uwagę determinację studentów do osiągnięcia sukcesu na studiach wyższych, Polska jawi się jako niekwestionowany lider w tej dziedzinie w Europie. Według danych Eurostatu w 2006 roku co najmniej 70 Odsetek młodych ludzi w wieku 17–25 lat, którzy rozpoczęli studia w Warszawie, podczas gdy w pozostałych krajach europejskich wartość tego wskaźnika nie przekracza 60. %. Jeśli weźmiemy pod uwagę wyłącznie młodzież w wieku 17-20 lat, Polska również jest w czołówce. Tak naprawdę ponad połowa Polaków w tej grupie wiekowej rozpoczęła naukę, czyli o prawie 10 punktów więcej niż w Rumunii czy Włoszech.

Ta informacja „ Demistyfikacja » O społeczeństwie polskim pochodzi z wydanej przez niego książki BWN (Państwowe Wydawnictwa Naukowe, Wydanie Naukowe Narodowe) przeznaczone dla studentów socjologii, pod tytułem „ Współczesne społeczeństwo polskie » Prowadzą: Anna Giza i Małogorzata Sikorska, profesorowie Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Analizy prowadzone przez tę dwójkę socjologów wpisują się w tradycję tej instytucji, w skład której wchodzą znani polscy intelektualiści, jak Stanisław Osowski, Zygmunt Bauman (i postmoderniści), czy nawet Jadwiga Staniszkis (i jej błyskotliwe analizy fałszywej ontologii socjalizmu). państwo).

READ  Nakaz aresztowania Putina: Zełenski chwali „historyczną” decyzję

Autorzy zbudowali swoje dzieło wokół osi tematycznych: Ludność i kapitał ludzki „,” Zmiana moralności „,” Zmiany w sferze publicznej „,” W sercu rynku Jednakże oryginalność ich podejścia leży gdzie indziej. Każdy rozdział otwiera się na pytanie dotyczące konkretnego wymiaru „. Życie w społeczeństwie Rozdział pierwszy, dotyczący demografii w Polsce, rozpoczyna się od pytania: „ Dlaczego dzieci tak bardzo przejmują się naszymi politykami? ? „Chodziło o pokazanie tego” Rzeczywistość społeczną możemy opisać wykraczając poza wyjaśnianie znaczenia zjawisk, do których możemy podejść empirycznie, a przynajmniej które każdy może zaobserwować na co dzień. Podejście to zwraca uwagę na fakt, że zadawane pytania (…) nie są abstrakcyjne, a wręcz przeciwnie, w ogromnym stopniu wpływają na zachowanie, sytuację i opinię większości z nas. » (Giza, Sikorska, 2012, s. 7).

Poniżej znajduje się opis wskaźników i metod analizy pytań. Autorzy często wyjaśniają, w jakim stopniu powszechnie stosowane wskaźniki mogą być istotne lub nie. Szczególnie krytycznie odnoszą się do tych, które służą do analizy naszego stylu życia. W tych analizach liczy się znaczenie, jakie ludzie nadają swojemu wyborowi, stopień, w jakim się z nim identyfikują, a także to, jak postrzegają wybory innych. Na przykład trudno to zrozumieć Praktyki kulturowe » Uczestnicy wrzucają do jednego worka słuchanie jazzu, uprawianie fotografii czy jazdę na rowerze do pracy…

Przeszłość i przyszłość

W pracy podjęto próbę przedstawienia szerszej wizji polskiego społeczeństwa. Zajmuje się nie tylko współczesnym aspektem europejskim, ale także historią. Dodatkowo wzbogacona jest o liczne wpisy, w których prezentowane są ciekawe studia przypadków ilustrujące dany temat lub informacje uzupełniające. Na przykład sekcja multimediów jest oznaczona jako „ Wolny dom » O wolności prasy.

Jaka jest sytuacja polskiego społeczeństwa w 2012 roku? ? Anna Giza odpowiada podsumowując: „ Z zewnątrz trudno jest uświadomić komuś tempo i charakterystykę zmian, jakim podlegało polskie społeczeństwo przez dziesięciolecia. » (Giza Sikorska, 2012, s. 642). Przewroty historyczne, kapitalizm i eksperymenty społeczne bezlitośnie rozdzierają polskie społeczeństwo 20H I w 21H Stulecie. Warto zdać sobie sprawę, że wśród obywateli w wieku uprawniającym do głosowania istnieją „ Pokolenie postkomunistyczne „, Do”homo sophyticus, Pokolenie Solidarności „, a także nieśmiały wygląd” Pokolenie JP2 „Wejście do Unii Europejskiej w 2004 r. zbiegło się z migracją około 2 milionów ludzi – głównie do Wielkiej Brytanii – w tym 1 miliona kobiet w wieku od 20 do 40 lat (Geza Sikorska, 2012, s. 38).

READ  Tusk potępia „kryzys...

Statystyki przedstawione w całej książce ukazują społeczeństwo posiadające niezwykłą zdolność adaptacji. Pokazują też niestety, że Polacy świadomi swojej energii i talentów często wolą odrzucać polskie ramy społeczne i „ Dla inwestycji w innym kraju. Składają się na to trzy czynniki: niepewność zatrudnienia młodych ludzi w wieku od 19 do 25 lat, nawet posiadających kwalifikacje (matura +3 i matura +5) oraz reforma systemu emerytalnego (Otwarty Fundusz Emerytalny, Otwarty Fundusz Emerytalny), który likwiduje 48 stanowisk pracy Odsetek środków przeznaczanych na ludność osiągającą wiek emerytalny, wreszcie polityka rodzinna jest coraz mniej hojna.

Przewodnik ten jest gęsty i bogaty. Modyfikuje to w wielu punktach obraz swojego kraju, jaki mają socjologowie i sami Polacy.