Naukowcy odkryli planetę, która teoretycznie nadaje się do zamieszkania przez ludzi.
Ta egzoplaneta, zwana Gliese 12 b, jest bardzo podobna do Ziemi i krąży wokół gwiazdy mniejszej od Słońca.
Znajduje się jednak poza naszym Układem Słonecznym, 40 lat świetlnych stąd.
„To ekscytujące odkrycie”. Astrofizyk Thomas Wilson ma powody do radości: kilku naukowców z brytyjskiego Uniwersytetu w Warwick we współpracy z NASA i Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) potwierdziło istnienie nowej planetoidy, na której potencjalnie mogliby przetrwać ludzie. On przeżyje. Ta egzoplaneta nazywa się Gliese 12b. Jest to jedna z niewielu planet skalistych, o których wiadomo, że teoretycznie nadają się do zamieszkania.
W czwartek, 23 maja, dwa zespoły naukowców podzieliły się swoim odkryciem, publikując dwa badania w specjalistycznych czasopismach Listy do dzienników astrofizycznych i in Miesięczne powiadomienia Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego. Odkryli planetę, korzystając z danych zebranych przez teleskop NASA o nazwie TESS.
Właściwości podobne do tych występujących na Ziemi
Jeśli Gliese 12 b budzi tak duże zainteresowanie astronomów, to dlatego, że spełnia pewną liczbę kryteriów bardzo podobnych do ziemskich. Po pierwsze, ze wszystkich innych planet, które już odkryto, jest to ta o wymiarach podobnych do Ziemi, choć jej niewielkie rozmiary są bliższe Wenus. Następnie egzoplaneta krąży wokół swojej gwiazdy, tak jak Ziemia wokół Słońca. Rozmiar tej gwiazdy wynosi dokładnie około 27% wielkości naszego Słońca i 60% jego temperatury. CNN.
Naukowcy ustalili, że jej temperatura wynosi około 42 stopnie Celsjusza – co jest dość umiarkowaną temperaturą jak na egzoplanetę – opierając się na założeniu, że nie ma ona atmosfery. „Ekscytujące jest to, że ta planeta jest najbliższą nam planetą pod względem wielkości i temperatury”.astrofizyk Thomas Wilson W BBC.
Podróż do niego trwała 225 tysięcy lat
Jednakże nadal pozostają dwie kwestie do rozstrzygnięcia: czy Gliese 12 b ma atmosferę, czy nie? Czy może gromadzić wodę na swojej powierzchni? Astronomowie potwierdzają, że egzoplaneta w każdym razie znajduje się w wystarczającej odległości, aby woda mogła istnieć w stanie ciekłym. Wnioski z tych dwóch pytań będą kluczowe, bo od nich zależy, czy może tam rozwinąć się życie. Aby spróbować odpowiedzieć na te pytania, zespoły naukowe zamierzają przeanalizować i przeanalizować atmosferę egzoplanety, mając nadzieję, że uda im się wykorzystać Teleskop Jamesa Webba.
-
Przeczytaj także
Teleskop Jamesa Webba mógł odkryć pierwszą gromadę gwiazd po Wielkim Wybuchu
Natomiast Gliese 12 b znajduje się 12 parseków i 40 lat świetlnych od Ziemi, w innym Układzie Słonecznym. Innymi słowy, miejmy nadzieję, że dotarcie do niego za pomocą rakiet kosmicznych, którymi obecnie dysponujemy, zajęłoby około 225 000 lat – wyjaśniła CNN astrofizyk Larissa Palethorpe. Badanie tej nowej planety pozwoli nam przede wszystkim dowiedzieć się więcej o naszej planecie. „W szczególności ta planeta nauczy nas, jak Ziemia stała się nadająca się do zamieszkania”. Larissa Palethorpe stwierdziła: „To powie nam o ścieżkach zamieszkiwalnych, którymi podążają planety w trakcie ewolucji”.
„Profesjonalne rozwiązywanie problemów. Pragnący być pionierem kulinarnym. Przyjazny miłośnik piwa.”
More Stories
Muzyka Nintendo: Le Spotify wyprodukowane na Nintendo
Cyberpunk 2077 nie umarł, CD Projekt ogłasza wielkie ogłoszenie dla całej społeczności
Nowa trójka astronautów wyrusza na chińską stację kosmiczną