Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Francja nie widzi łatwego rozwiązania choroby buraka cukrowego bez pestycydów nikotynowych

Francja nie widzi łatwego rozwiązania choroby buraka cukrowego bez pestycydów nikotynowych

Stos zebranych buraków cukrowych jest wyświetlany w Hem Lenglet we Francji, 5 października 2020 r. Zdjęcie REUTERS / Pascal Rossignol / File

Żadna z alternatyw dla pestycydów neonikotynoidowych w celu ochrony upraw buraka cukrowego nie radzi sobie wystarczająco dobrze, poinformowała w środę francuska agencja zdrowia Ansys, ponieważ kraj szuka sposobów na zrezygnowanie z substancji chemicznej uważanej za szkodliwą dla pszczół.

Francja zawiesza zakaz stosowania neonikotynoidów w uprawach buraka cukrowego najpóźniej do 2023 r., aby pomóc rolnikom i producentom cukru, których produkcja spadła po tym, jak żółte wirusy rozprzestrzeniane przez mszyce zdziesiątkowały pola w całym kraju.

Francja jest największym producentem buraków cukrowych w Unii Europejskiej i jest domem dla niektórych z największych producentów cukru, w tym Tereos i Cristal Union.

ANSES zauważył, że zidentyfikował cztery krótkoterminowe rozwiązania zastępujące neonikotynoidy. Są to dwa tradycyjne produkty fitosanitarne o właściwościach owadobójczych, a także dwie techniki uprawy – mulczowanie i nawożenie organiczne – na poletkach uprawianych w celu ograniczenia liczebności mszyc.

Wśród rozwiązań długoterminowych należy wymienić syntetyczne produkty fitosanitarne pochodzenia naturalnego; mikroorganizmy; owady drapieżne lub pasożytnicze, które składają jaja wewnątrz mszyc; oleje roślinne i mineralne zapewniające fizyczną ochronę buraków; Oraz metody uprawy, które łączą uprawę buraków i innych roślin.

ANSES zauważył w opublikowanej w środę opinii, że „większość alternatywnych rozwiązań uznanych za możliwe do zastąpienia przez neonikotynoidy wykazuje uzasadnioną, ale niewystarczającą skuteczność, gdy są stosowane samodzielnie, w obniżaniu poziomu szkód do akceptowalnego progu ekonomicznego”.

Stosowanie neonikotynoidów na większości upraw zostało zakazane w Unii Europejskiej w ramach wysiłków na rzecz powstrzymania spadku liczebności pszczół. Czytaj więcej

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.