Polski rząd we wtorek zrewidował swój plan wykorzystania funduszu ratunkowego Unii Europejskiej, zastępując część planów poprzedniego gabinetu, tak aby większość pieniędzy mogła zostać wykorzystana w terminie.
W ramach krajowego programu naprawczego, który ma pomóc krajom UE wyjść z pandemii Covid-19 i zapewnić transformację energetyczną, Polska otrzyma prawie 60 mld euro, z czego 25,3 mld w formie dotacji i 34,5 mld w formie preferencyjnych pożyczek.
Walki o praworządność pomiędzy poprzednim rządem nacjonalistycznym a Brukselą doprowadziły do zamrożenia finansów. Wypuszczono ich w tym roku, po dojściu do władzy proeuropejskiego rządu Donalda Tuska, ale teraz nie ma już czasu na wydawanie pieniędzy.
Zmiany planu obejmują jedną czwartą z 55 planowanych reform i prawie połowę inwestycji, obejmują także dotacje na zakup samochodów elektrycznych i dodatkowe dofinansowanie zamiast planowanego podatku od pojazdów spalinowych. dla bezpieczeństwa żywnościowego i rolnictwa, podało w komunikacie Ministerstwo Finansów Rozwoju.
Rząd prześle poprawiony plan do Brukseli, która będzie miała dwa miesiące na dokonanie formalnej oceny i ma nadzieję, że zmieniona decyzja w sprawie wdrożenia zostanie zatwierdzona 16 lipca przez Radę ds. Gospodarczych i Finansowych UE (ECOFIN).
Oczekuje, że do końca lipca lub na początku sierpnia do Komisji Europejskiej zostaną przedłożone umowy o finansowanie i pożyczki, co powinno postawić żądania dotyczące dalszych wpłat na rzecz Polski.
Polska planuje złożyć drugi i trzeci wniosek o środki unijne na początku września i spodziewa się spłaty do końca 2024 r. – podało ministerstwo w komunikacie.
„Guru mediów społecznościowych. Bardzo upada. Wolny fanatyk kawy. Entuzjasta telewizji. Gracz. Miłośnik internetu. Nieskrępowany wichrzyciel.”
More Stories
Euro 2024: Holandia od tyłu pokonała Polskę w finale grupy C przeciwko Francji
W Polsce protest przeciwko wykorzystaniu sztucznej inteligencji w radiu
Polska zabiega o czasowe zawieszenie praw azylowych z UE