Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Korea Północna przeprowadziła symulowany kontratak nuklearny

Korea Północna przeprowadziła symulowany kontratak nuklearny

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un „Kierował wspólnymi ćwiczeniami taktycznymi symulującymi kontratak nuklearny z udziałem wielu bardzo dużych wyrzutni rakiet”.Ogłosiła to północnokoreańska Centralna Agencja Informacyjna we wtorek, 23 kwietnia. Według niej balistyka „Wyposażony w symulowane głowice nuklearne” Osiągnął swój cel, położony 352 km od punktu startu. Lider wyraził „Jego duże zadowolenie z wyniku ćwiczenia.”Agencja dodała.

Południowokoreańska armia ogłosiła w poniedziałek, że Północ wystrzeliła serię rakiet balistycznych krótkiego zasięgu, co potwierdziła Japonia. Według Seulu rakiety wystrzelono z regionu Pjongjangu i wylądowały na wodach na wschód od Półwyspu Koreańskiego.

Według KCNA symulacja ta jest odpowiedzią na coroczne szkolenie lotnicze pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Koreą Południową, które odbywa się od 12 kwietnia w bazie Kunsan w Korei Południowej. Ćwiczenia kontrolowane przez Koreę Północną „Bardzo prowokacyjny i agresywny” Agencja stwierdziła, że ​​było to publicznie skierowane przeciwko niej.

Przeczytaj także | Południowokoreańska armia twierdzi, że Korea Północna wystrzeliła rakietę w Morze Japońskie

Pjongjang niechętnie ocenia wspólne ćwiczenia wojskowe regularnie organizowane w regionie przez Stany Zjednoczone, Koreę Południową i Japonię, uznając je za ćwiczenia ogólne przed inwazją na jego terytorium lub obaleniem reżimu.

Zacieśnienie stosunków z Moskwą

Po rekordowym teście rakietowym w 2023 r. Korea Północna przeprowadziła od początku roku kilka wystrzeleń. Reżim północnokoreański w szczególności oświadczył na początku kwietnia, że ​​przetestował nowy pocisk hipersoniczny na paliwo stałe średniego i dalekiego zasięgu. W piątek rozpoczął się proces A „Bardzo duża głowica bojowa” Zaprojektowany dla strategicznego pocisku manewrującego.

Przeczytaj także | Materiał jest zastrzeżony dla naszych subskrybentów Korea Północna nasila swoje prowokacje w miarę zbliżania się wyborów w Stanach Zjednoczonych

Od 2006 r. na Pjongjang nałożono szereg sankcji ONZ, które następnie kilkakrotnie zaostrzano, w szczególności zakazując mu rozwijania rakiet balistycznych i broni nuklearnej. Jednak reżim Kim Dzong Una kontynuował zakazane programy wojskowe, ogłaszając to w 2022 r. „Nieodwracalny” Jej status jako potęgi nuklearnej. Znacząco zaostrzył także swój ton w wypowiedziach przeciwko Korei Południowej, którą obecnie określa się jako…„Główny wróg” Z którym wszelkie nadzieje na zjednoczenie są daremne.

READ  Kijów i jego sojusznicy z zadowoleniem przyjmują głosowanie amerykańskiej Izby Reprezentantów w sprawie planu pomocowego dla Kijowa

W marcu Rosja zawetowała projekt uchwały Rady Bezpieczeństwa przedłużającej o rok mandat komisji ekspertów odpowiedzialnej za monitorowanie wdrażania tych sankcji. Korea Północna zacieśniła ostatnio stosunki z Moso, swoim tradycyjnym sojusznikiem izolowanym od początku wojny na Ukrainie. Waszyngton i Seul oskarżają Pjongjang o dostarczanie Rosji broni w zamian za technologię wojskową.

Przeczytaj także | Rosja zmusza Organizację Narodów Zjednoczonych do zaprzestania monitorowania sankcji wobec Korei Północnej, co jest „przyznaniem się do winy” Kijowa

Świat z Agence France-Presse

Wykorzystaj tę zawartość ponownie