Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Odkrycie w Polsce: 300-letnia sztuczna kość ze złota i wełny odkrywa zaawansowaną opiekę medyczną w XVIII wieku

Odkrycie w Polsce: 300-letnia sztuczna kość ze złota i wełny odkrywa zaawansowaną opiekę medyczną w XVIII wieku

Medycyna historyczna często odkrywa ukryte skarby, które świadczą o wnikliwości i pomysłowości opieki świadczonej przed erą nowożytną. W Krakowie, w krypcie kościoła św. Franciszka z Asyżu, archeolodzy odkryli protezę podniebienia sprzed prawie 300 lat, ilustrującą nowatorską reakcję na wady wrodzone, takie jak rozszczep podniebienia.

Odkrycie, którym kieruje Anna Spinek z Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. Hirzfelda w Polsce, opisano w niedawnej publikacji. Journal of Archaeological Science: raporty. Ilustruje potencjał opieki przednowoczesnej i wzbogaca nasze zrozumienie ewolucji medycyny.

Proteza historyczna i jej wynalazek

Podczas wykopalisk prowadzonych w latach 2017-2018 w krypcie kościoła św. Franciszka z Asyżu odkryto protezę podniebienia. Jest to niezwykły przykład dawnej wiedzy medycznej. Proteza ta nazywana jest obturatorem podniebiennym. Został specjalnie zaprojektowany, aby kompensować brak podniebienia twardego u osób cierpiących na rozszczep podniebienia.

Ma około 3,1 centymetra długości i waży 5,5 grama. To wyrafinowane urządzenie wprowadza się do jamy nosowej. Odegrał ważną rolę w poprawie podstawowych funkcji, takich jak połykanie, oddychanie i mówienie.

Anna Spinek stanęła na czele tego odkrycia, nie tylko podkreślając jego wyjątkowość. W artykule z Nauka bezpośredniaDeklaruje: „ To pierwszy tego typu wynalazek nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Urządzenia takie nie znajdują się w zbiorach instytucjonalnych i prywatnych (polskich i zagranicznych). „.

Urządzenie protetyczne przed i po zabezpieczeniu, widok z boku. (a) w złocie, (b) w pozostałościach miedzi, (c) w wełnianej podkładce, (e) przymocowane do płytki zastępczej podniebienia twardego, (d) za pomocą liny. ©A. Spinek i in., 2024

Komentarz ten podkreśla rzadkość i znaczenie odkrycia. Zapewnia cenny wgląd w starożytne techniki medyczne stosowane do tworzenia funkcjonalnych i biokompatybilnych protez przy użyciu materiałów takich jak złoto, srebro i wełna. Daleko im do naszej nowoczesnej chirurgii, one już potrafiły zmieniać życie pacjentów.

skład i funkcja

Proteza wynaleziona w Krakowie to wyczyn starożytnej inżynierii medycznej. Jego budowa jest możliwie najwierniejsza naturalnej strukturze podniebienia twardego. Główną częścią tej protezy jest metalowa płytka. Zastępuje brakujące podniebienie twarde.

READ  Wirus koronowy: izolacja narodowa w Polsce od 28 grudnia

W rzeczywistości rozszczep podniebienia jest wadą wrodzoną, polegającą na tym, że podniebienie twarde lub podniebienie nie jest w pełni ukształtowane w czasie ciąży. Ten brak tworzy otwór między ustami a jamą nosową. Wpływa na mówienie, połykanie, a czasami na oddychanie.

Ta metalowa płyta jest wykonana głównie ze stopu miedzi. Archeolodzy zauważają jednak znaczne wzbogacenie się w złoto i srebro. Metale te nie zostały wybrane przypadkowo.

Złoto i srebro mają uznane właściwości antybakteryjne, niezbędne w zapobieganiu infekcjom w wrażliwych obszarach, takich jak jama ustna. Ponadto te szlachetne materiały nadają materiałom syntetycznym pewną elastyczność i trwałość.

Drugim elementem tej protezy jest wełniana podkładka, do której przymocowana jest metalowa płytka. Ta część protezy jest konieczna. W rzeczywistości pomaga umieścić strukturę na miejscu. Dzięki temu zapewnia bezpieczne i wygodne dopasowanie.

Wybór wełny jest nie mniej strategiczny niż złoto czy srebro. Ten miękki i elastyczny materiał zapewnia delikatne dopasowanie do miękkich tkanek jamy ustnej, zmniejszając ryzyko podrażnienia lub urazu. Ponadto analiza naukowa wykazała, że ​​wełna została wzbogacona jodkiem srebra, znanym ze swoich silnych właściwości antybakteryjnych.

Implikacje historyczne i kliniczne

To innowacyjne leczenie sugeruje lepsze zrozumienie potrzeb w zakresie sterylizacji i zapobiegania infekcjom. Aby określić skład protezy, naukowcy przeanalizowali ją za pomocą skaningowego mikroskopu elektronowego. Ten ostatni znacznie zwiększa powierzchnię obiektu. Wykorzystali także spektroskopię rentgenowską z dyspersją energii do analizy składu chemicznego próbki.

Praktycy, którzy nie mieli wówczas dostępu do nowoczesnych technologii medycznych, musieli wykazać się kreatywnością i niezwykłą precyzją. Musieli zaprojektować urządzenie, które będzie użyteczne, trwałe i wygodne dla pacjenta.

Precyzja sztucznych kończyn oznacza lepszą wiedzę „ – wyjaśnia Marta Kurek z Uniwersytetu Łódzkiego i współautorka badania. Protezy wykonane są z bardzo cienkich metali, bardziej miękkich i łatwiejszych w obróbce niż nowoczesne materiały. Mimo to doskonale dopasowują się do wady.

READ  „Warszawa 1983, sprawa państwowa”, thriller polityczny doby Solidarności w Polsce

Rozszczepy ustno-twarzowe obejmują rozszczep podniebienia i rozszczep wargi. W dzisiejszych czasach częstość występowania tej choroby na całym świecie wynosi 1 na 1000 do 1500 urodzeń. Ale są znane od dawna. Mówi się, że grecki mówca Demostenes (384–322 p.n.e.) miał rozszczep podniebienia i do wypełnienia luki używał kamieni.

W kilku pracach z XVI wieku zaleca się stosowanie kombinacji bawełny, wosku, złota, srebra, wełny i gąbek do zamykania szczeliny ustno-twarzowej. Te rzadkie aparaty są wyjątkowe i wykonane na zamówienie przez dentystów.

Spinek wyjaśnił, że ponieważ były wykonane z metali szlachetnych, mogły sobie na nie pozwolić jedynie osoby z najbogatszych klas społecznych.

Źródło: A. Spinek i in., „Sztuczna kość podniebienna z badań archeologicznych w kościele św. Franciszka z Asyżu w Krakowie (Polska)”, Journal of Archaeological Science: Reports, tom 54, kwiecień 2024, 104443