czas czytania:
2 minuty
W miarę jak Francja przygotowuje się do organizacji nadchodzących igrzysk olimpijskich i może paść ofiarą cyberataków na dużą skalę, bezpieczeństwo danych cyfrowych coraz bardziej przyciąga uwagę opinii publicznej. „Mamy wiele historii, od małych firm rodzinnych po duże międzynarodowe korporacje” – mówi Capital jeden z ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa, który opowiada nam, jak chroni wrażliwe dane firmowe.
Capital Video: Cyberbezpieczeństwo i szpiegostwo… wszystkie firmy są zagrożone
© Joely Creative
Nikt nie jest bezpieczny. Kradzież danych, naruszenia bezpieczeństwa, ataki na instytucje publiczne… Cyfryzacja gospodarki generowała wiele zagrożeń, zwłaszcza cybernetycznych. W obliczu stale rosnącej liczby incydentów agencje takie jak UBCOM oferują swoją wiedzę specjalistyczną i doradztwo strategiczne w zakresie cyberbezpieczeństwa.
„Jesteśmy agencją specjalizującą się w ochronie firm przed wywiadem gospodarczym, czyli szpiegostwem. Chronimy ich przed kradzieżą wrażliwych danych, co stanowi dla nich wartość i wpływa na ich reputację.» – precyzuje Frans-Imbert Vier, dyrektor generalny UBCOM, który lubi wspominać szczególnie wymowne anegdoty.
⋙ Hakowanie: Jak zhakować samochód (w 2 lekcjach)
Cyberszpiegostwo, nerwy wojny gospodarczej
Nie brakuje historii o cyberszpiegach z udziałem klientów różnej wielkości. „Na przykład mała rodzinna firma transportowa z Montpellier odkryła kilka lat temu, tracąc 25% kontraktów w ciągu kilku miesięcy, że była szpiegowana przez polskiego konkurenta.„, wspomina Frans-Imbert Vier.
Reszta znajduje się pod tym ogłoszeniem
Reszta znajduje się pod tym ogłoszeniem
Zastosowana technika jest stosunkowo prosta. Polska firma posiadająca spółkę zależną w Hiszpanii „Został zlecony przez hakera, który wyssał dane kontraktowe z francuskiej firmy transportowej, dzięki czemu poznał ceny, usługi i jakość świadczonych usług», oznacza eksperta. Hiszpański rywal przeprowadził wówczas spontaniczną operację poszukiwawczą, oferując jednak ofertę o 30% tańszą od oferty Francuza.
France-Imbert Vier przytacza kolejny pouczający przypadek, tym razem dotyczący francuskiej firmy działającej na arenie międzynarodowej. W 2013 roku w ramach częściowego zniesienia sankcji nałożonych na Iran francuski producent znalazł się w przetargu publicznym z amerykańskim konkurentem. Od początku najciekawszy był pokaz francuski.
⋙ Puchar Europy Internetu, Inkubacja Hakerów
„Ale Francuzi co miesiąc odkrywają, że w poprzedniej aktualizacji ich oferty pojawiły się rozwiązania identyczne z tymi, które proponowali Amerykanie», wyjaśnia specjalista ds. cyberbezpieczeństwa. Po przeprowadzeniu kilku krytycznych testów UBCOM przystąpił do przygotowania „twierdza„Jest to ekosystem cyfrowy, który został stworzony specjalnie do tego rodzaju operacji, a następnie został wycofany”.W ten sposób zaszyfrowaliśmy zarówno informacje ustne, wymianę dźwiękową, jak i wymianę tekstową pomiędzy zespołami inżynieryjnymi, programistycznymi, sprzedażowymi i wykonawczymi, aby francuski producent mógł do końca pokazu zachować swoją innowacyjność i konkurencyjność.„, wyjaśnia dyrektor generalny UBCOM.
Reszta znajduje się pod tym ogłoszeniem
W rezultacie po czterech miesiącach Amerykanie nie byli już w stanie odebrać żadnych informacji, więc wysłali wysłannika, aby poinformować France Imbert Vier, że jego klient będzie musiał wybrać pomiędzy rynkiem irańskim a rynkiem amerykańskim. „Nasz klient ostatecznie porzucił Iran, aby utrzymać obecność na rynku amerykańskim, co jest bardziej opłacalne„.
Otrzymuj nasze najświeższe informacje
Każdego dnia wybór Informacja główna od dzisiaj.
„Profesjonalne rozwiązywanie problemów. Pragnący być pionierem kulinarnym. Przyjazny miłośnik piwa.”
More Stories
Najlepsze filmy związane z kasynami i zakładami bukmacherskimi
Podatki w zakładach bukmacherskich w Polsce – co warto wiedzieć?
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy