Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Skuteczna optymalizacja powierzchni biurowych i rynku post-Covid-19

Skuteczna optymalizacja powierzchni biurowych i rynku post-Covid-19

Marcin Szlęzak, Associate Director, wyjaśnia nam, na czym polega poprawa sytuacji biur na polskim rynku po pandemii Covid-19 i jakie będą trendy na rynku nieruchomości biurowych w 2023 roku.

Lepetitjournal.com: Marcin Szlezak, czy możesz nam opowiedzieć o konkretnej sytuacji Znajdź biuro Na polskim rynku biurowym?

Marcin Szlezak: Jesteśmy rodzinną firmą doradczą działającą na rynku nieruchomości komercyjnych. Zapewniamy ekskluzywną, specjalistyczną i kompleksową obsługę firm poszukujących powierzchni biurowej. Tworzymy konsorcjum kilku firm, z zespołem osób z wieloletnim doświadczeniem handlowym i operacyjnym, dzięki czemu gwarantujemy pełny przegląd rynku biurowego w jednym miejscu, a także najlepsze możliwe warunki wynajmu współpracującym klientom z nami.

Ponadto projektujemy powierzchnie biurowe oraz wykonujemy prace budowlane – tzw. fit-out według indywidualnego projektu klienta, kończąc na negocjacjach lub renegocjacjach umowy najmu.

Stawiamy na najwyższą jakość świadczonych przez nas usług, jest to dla nas priorytet i nie są to puste słowa. Potwierdzają to nasi lojalni klienci, którzy polecają nasze usługi innym firmom i jest to najlepszy dowód na to, że nasza praca jest doceniana.

Jakiego rodzaju przestrzenie oferujecie, zwłaszcza w Warszawie?

Są to głównie powierzchnie biurowe zlokalizowane w nowszych biurowcach i drapaczach chmur klasy A, a także odnowione biurowce i przestrzenie coworkingowe. W zależności od branży, innej przestrzeni będzie poszukiwała branża IT, produkty konsumenckie, a nawet kancelaria prawna.

Jakie rodzaje wniosków biurowych obecnie otrzymujesz i jakich dzielnic to dotyczy?

Największe zainteresowanie budzą obszary centralne. W Warszawie są to Śródmieście i Wola, znane jako nowe centrum biznesowe lub centralna dzielnica biznesowa Warszawy.

Tam, w pobliżu Ronda Daszyńskiego, powstały najsłynniejsze i najnowocześniejsze biurowce w Polsce, takie jak Skyliner, WarsawUnit czy The Warsaw Hub, a także koncepty, które będą wielofunkcyjne, Browary Warszawskie i Fabryka Norblin. Są to miejsca, które zapewniają przestrzenie wielofunkcyjne, takie jak biura, lokale handlowe, restauracje czy apartamenty. Nie sposób nie wspomnieć o Warsaw Center (Warsaw Centrum) i Warsaw Tower, najwyższym budynku w całej Unii Europejskiej, czy fikcyjnym wieżowcu Central Point, zlokalizowanym przy ulicy Marszałkowskiej, w pobliżu powstającego nowego Warszawskiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Zauważam trend przekształcania obecnie projektowanych biur, które dziś służą nie tylko jako miejsca pracy, ale przede wszystkim miejsca integracji zespołu i pracy twórczej.

Zależy to oczywiście od specyfiki danej branży. Jak już wcześniej wspomniałem, np. kancelarie prawnicze poszukują głównie przestrzeni o układzie biurowym, natomiast np. branże kreatywne, dobra szybko zbywalne czy IT poszukują przestrzeni o mieszanym, otwartym układzie, w którym proporcja biura otwarte W biurach powierzchnia wynosi zwykle od 70% do 30%.

READ  Ukraina spodziewa się „bardzo trudnych tygodni”, żołnierze okopani w Mariupolu proszą o pomoc

Kluczową rolę w tym zakresie odgrywają biura zaprojektowane z myślą o ESG (Environmental, Social and Governance).

Jaki wpływ ma pandemia Covid-19, wojna na Ukrainie i inflacja na Wasz rynek?

Nagle pandemia wymusiła konieczność pracy zdalnej. W tym czasie wiele firm zdecydowało się na redukcję zatrudnienia, optymalizując w ten sposób koszty.

Oczywiście w przypadku osiągnięcia porozumienia z właścicielami, którzy ze względu na Covid-19 nie zawsze byli skłonni do negocjowania istniejących umów najmu i ulepszania powierzchni, ma to sens z komercyjnego punktu widzenia, ponieważ ponieśli oni wysokie koszty związane z finansowanie zakupu budynków i ich eksploatacji.

Wiele firm, które w czasie pandemii poszukiwały nowych biur, znacznie zmniejszyło swoją powierzchnię.

Osobiście spotkałem się z wieloma przykładami w 2020 roku, gdzie miesiącami prowadziliśmy zaawansowane negocjacje z właścicielami, których celem było znalezienie powierzchni dla klientów, które ostatecznie zostały przecenione o 50% do 70%.

Niestety zdarzały się też przypadki bankructwa firm. Rosyjska agresja na Ukrainę w początkowej fazie wywołała znaczną niepewność na rynku najmu. Firmy wstrzymywały się wówczas z podejmowaniem decyzji dotyczących wynajmu nowych powierzchni.

Z drugiej strony inwestorzy wstrzymywali się z rozpoczęciem budowy nowych biur. Po początkowym szoku firmy przystosowały się. Otrzymaliśmy zapytania od kilku ukraińskich firm, które przeniosły swoją działalność do Polski, co spowodowało zwiększone zapotrzebowanie na powierzchnię biurową.

Jakie strategie wdrażają firmy, aby przezwyciężyć te problemy?

Rozwiązania różniły się w zależności od sytuacji danej spółki i ewentualnych ustępstw ze strony jej właścicieli. Z naszego doświadczenia i obserwacji wynika, że ​​są to przede wszystkim renegocjacje i negocjacje najmu, których efektem są okresowe redukcje powierzchni lub obniżki czynszów.

Dla firm, które znajdowały się w dość komfortowej sytuacji, bo kończył się im wówczas najem, była to redukcja powierzchni lub przeprowadzka do biurowca, w którym koszty wynajmu byłyby niższe.

READ  Norwegia utknęła pomiędzy produkcją węglowodorów a transformacją energetyczną

Dobrą praktyką jest także odejście od tradycyjnego biura, gdzie umowa najmu budynku jest zawarta na 3 lub 5 lat, na rzecz elastycznego coworkingu z umową najmu na 1 rok. W każdym z tych przypadków pomagaliśmy naszym Klientom w renegocjacji lub renegocjacji warunków handlowych oraz umów najmu.

Od czasu pandemii Covid-19 firmy w dalszym ciągu preferują pracę online i teoretycznie zapotrzebowanie na biura jest mniejsze…. Jakie rozwiązania optymalizacyjne oferujecie? Znajdź biuro W tym przypadku dla firm?

Obecnie firmy działają głównie w trybie hybrydowym, z tendencją do wzmożonej pracy on-site ze względu na poprawę produktywności i integrację zespołu.

Według Polskiej Izby Nieruchomości Komercyjnych – PINK, popyt w 2022 roku osiągnął jeden z najwyższych poziomów w historii i jest porównywalny z rekordowymi latami przed pandemią. W 2022 roku popyt na nowoczesną powierzchnię biurową wyniósł ponad 860 000 mkw., w tym w ostatnim kwartale 2022 r. ponad 253 000 mkw.

Rok 2023 jest również bardzo intensywny i zapowiada się podobnie, dodatkowo obserwujemy niedobory podaży w centrum Warszawy i na warszawskiej Woli spowodowane spadkiem aktywności deweloperów biurowych. Prestiżowe biurowce cieszą się dużym zainteresowaniem, a z mojego doświadczenia wynika, że ​​nierzadko daną przestrzenią interesuje się kilka firm. W naszej ofercie znajdują się niemal wszystkie drapacze chmur w Warszawie i miastach regionalnych; Ponadto współpracujemy z deweloperami oferującymi powierzchnie biurowe w prestiżowych budynkach, co pozwala nam zaoferować naszym klientom szeroką gamę powierzchni.

Z drugiej strony przeprowadzamy audyt korporacyjnego rynku biurowego, a także renegocjacje umów najmu. W ponad 60% przypadków klienci decydują się na pozostanie w swoich dotychczasowych biurach, a dzięki naszej współpracy, znajomości rynku oraz możliwym opcjom negocjacji i renegocjacji mogą znacząco zoptymalizować koszty.

Z drugiej strony przeprowadzamy audyt korporacyjnego rynku biurowego, a także renegocjacje umów najmu. W ponad 60% przypadków klienci decydują się na pozostanie w dotychczasowej przestrzeni, a dzięki naszej współpracy, znajomości rynku oraz możliwym opcjom negocjacji i renegocjacji mogą znacząco obniżyć koszty.

READ  Polska ma wielkie marzenia

Znajdź biuro: wynajmij biura i budynki komercyjne na terenie Warszawy i województw

Znajdź biuro

Strona internetowa

pełne wyżywienie

LinkedIn

Instagrama

Znajdź biuro w Polsce w Polsce