Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Dość rzadka przypadłość, ale nie należy jej lekceważyć

Dość rzadka przypadłość, ale nie należy jej lekceważyć

We Francji kontynentalnej występują dwa gatunki nietoperzy, które mogą przenosić wirusa wścieklizny. Jednakże przypadki przeniesienia wirusa na ludzi są bardzo rzadkie, a leczenie jest skuteczne.

W nocy z poniedziałku 29 stycznia na wtorek 30 stycznia, gdy wychodziła po ładowarkę do telefonu z samochodu, mieszkanka Côte d'Armor miała rzadkie spotkanie. W ciemności poczułem, że coś uderzyło ją w policzek i położyłem dłoń na jej twarzy.

„Kiedy usłyszałam jego charakterystyczny, głośny krzyk, zdałam sobie sprawę, że to nietoperz i wpadłam w panikę” – mówi 21-latka. „Rękami niechcący zablokowałam go przed twarzą i złapałam”. Zachodnia Francja.

Szybko uwolniła się od zwierzęcia i odkryła, że ​​jej policzek krwawi, a na jego policzku znajdują się „zadrapania i ślady ugryzień”. Dwa dni później jego kontuzja przybrała poważny obrót i lekarz zalecił mu udanie się na pogotowie.

Tam przeszła serię badań, szczepionkę przeciw wściekliźnie i tężcowi oraz immunoglobulinę wzmacniającą jej odporność. Następnie przez dwa dni przebywała w szpitalu na oddziale zakaźnym na obserwacji.

Wskazówki dotyczące USG

Czy powinniśmy się bać ataku nietoperzy, szczególnie w obliczu powrotu słonecznych dni? Jak stwierdziło Francuskie Towarzystwo Badań i Ochrony Ssaków (SFEPM), przypadkowe połączenia są rzadkie. „Jego lot jest bardzo precyzyjny, a ultradźwiękowy system naprowadzania (echolokacja) umożliwia wykrywanie bardzo małych obiektów” – mówi.

„Legenda jest uparta, ale nietoperz nigdy nie utknie ci we włosach” – dodaje SFEPM.

Ponadto określono, że nietoperze mogą „złapać do 3000 owadów w ciągu nocy”. „To wystarczy, aby w sposób zrównoważony regulować populację owadów i zapewnić pewną ilość ciszy i spokoju na balkonie w letnie wieczory” – napisało SFEPM.

Jednak z powodu działalności człowieka i zmiany klimatu nietoperze są coraz bardziej zagrożone, a ich liczba maleje. według Narodowe Obserwatorium Różnorodności BiologicznejW latach 2006–2021 we Francji zniknęło 43% nietoperzy.

READ  Agencja Leków żąda wycofania wadliwych urządzeń wspomagających oddychanie

Mogą przenosić wirusa wścieklizny

Jeśli znajdziesz rannego, słabego nietoperza lub nietoperza, który wdarł się do Twojego domu, bardzo ważne jest, aby go nie dotykać, wezwać fachowca i w ostateczności zająć się nim w grubych rękawiczkach. „Nie ugryzą, jeśli nie spróbujemy się z nimi uporać” – precyzuje SFEPM.

Chociaż zadrapania lub ukąszenia są rzadkie, we Francji metropolitalnej nietoperze mogą przenosić wirusa wścieklizny EBLV-1. Tylko dwa z 36 znanych gatunków nietoperzy we Francji mogą go przenosić.

„Lyssawirusy przenoszone są na ludzi przez ślinę zwierzęcia chorego na wściekliznę podczas ukąszenia, drapania lub lizania rany lub niedawnego uszkodzenia skóry lub błony śluzowej.” Anses wyjaśniaCo określa, że ​​czasami na skórze może nie być widocznej rany, co nie oznacza, że ​​nie ma ugryzienia ani zadrapania.

„Powinieneś wiedzieć, że skażone nietoperze na ogół nie są agresywne, a co najwyżej będą apatyczne i bezbronne” – dodaje SFEPM.

Skuteczne leczenie zapobiegawcze

Organizacja zaleca „dokładne oczyszczenie rany mydłem, następnie dokładne przepłukanie i zastosowanie roztworu antyseptycznego”. Następnie należy skontaktować się z lekarzem, który przekieruje Cię do Centrum Zwalczania Wścieklizny (CAR).

W 2022 r. Instytut Pasteura Zidentyfikowano 461 pacjentów, którzy otrzymali profilaktykę poekspozycyjną, czyli profilaktykę po kontakcie z nietoperzami, w tym 93 w Gujanie i 17 za granicą.

Leczenie, jeśli to konieczne, może obejmować szczepionkę i immunoglobulinę i będzie wymagało kilku wstrzyknięć. ANSES zapewnia, że ​​„jest skuteczny, jeśli zostanie przeprowadzony do zakończenia wstrzyknięcia”.

Jednakże przypadki przeniesienia wścieklizny na ludzi przez nietoperze są rzadkie. W sierpniu 2019 roku wystąpił przypadek wścieklizny Śmierć pacjenta W Nowej Akwitanii. Był to pierwszy przypadek rdzennej ludności we Francji kontynentalnej od 1924 r.

Najczesciej czytane