Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Covid-19: Jak izolacja i szczepionka zapobiegły dziesiątkom tysięcy dodatkowych zgonów we Francji

Covid-19: Jak izolacja i szczepionka zapobiegły dziesiątkom tysięcy dodatkowych zgonów we Francji

Podstawowy
Badanie przeprowadzone przez naukowców z uniwersytetu i Szpitala Uniwersyteckiego Purdue wspólnie z firmami Inserm i Inria ocenia skuteczność środków sanitarnych zastosowanych podczas kwarantanny w marcu 2020 r.

Ile istnień ludzkich udało się uratować dzięki kwarantannie? Ile istnień ludzkich można by uratować, gdyby wprowadzono je wcześniej? Czy szczepionka dotarła na czas i czy była skuteczna? Na te i wiele innych pytań stawiają badania, których wyniki opublikowano w czasopiśmie Epidemie Marzec 2024 stara się udzielić odpowiedzi.

Przeczytaj także:
Covid-19: Zmutowany koronawirus, 100% śmiertelność… W Chinach wiele eksperymentów niepokoi naukowców

Jaka jest zasada badania?

W badaniu, przeprowadzonym we współpracy z Inserm, Inria, badaczami i Szpitalem Uniwersyteckim w Bordeaux, w badaniu zastosowano model matematyczny do danych dotyczących zdrowia publicznego we Francji w celu pomiaru wpływu różnych scenariuszy na zdrowie (ograniczenie wprowadzone wcześniej lub w ogóle; brak godziny policyjnej; szybsze) szczepionki. .. ) pod względem liczby zgonów lub osób hospitalizowanych.

Badanie skupia się na okresie pomiędzy marcem 2020 r., początkiem kwarantanny, a październikiem 2021 r., czyli kilka miesięcy po zakończeniu obostrzeń i pierwszej kampanii szczepień. W rezultacie środki stały się skuteczniejsze, ponieważ były restrykcyjne.

Dla jakich wyników?

Według naukowców pierwsza kwarantanna ograniczyłaby przenoszenie wirusa o 84%. Liczby są zgodne z wynikami wielu innych podobnych badań, zwłaszcza przeprowadzonych przez Światową Organizację Zdrowia.

Godzina policyjna o godzinie 20:00 zmniejszyłaby transmisję o 48%. To znacznie gorzej niż w scenariuszu o godzinie 18:00 (-68%). Jest to jednak znacznie skuteczniejsze niż zamykanie szkół, co spowodowałoby jedynie 15% zmniejszenie współczynnika zakażania.

Przeczytaj także:
Odszyfrowanie. Covid-19: Dużo DNA w szczepionkach i przypadkach raka. Kłamstwa profesora Raoulta trafiają pod mikroskop

Zdaniem naukowców bardzo cenne są również szczepienia. Począwszy od Rodolphe’a Thiebauta, profesora zdrowia publicznego w Centrum Badań nad Zdrowiem Populacyjnym w Purdue i kierownika badania. Wyjaśnia, że ​​zgodnie z zastosowanym modelem matematycznym scenariusz bez szczepionek obejmowałby 159 000 dodatkowych zgonów we Francji – w porównaniu do 116 000 według oficjalnych danych – i 1,48 miliona dodatkowych hospitalizacji, czyli trzykrotnie więcej niż odnotowano w kraju. .

READ  „Musimy komunikować się z pacjentami wszelkimi środkami”.

Jakie wnioski można wyciągnąć?

Wręcz przeciwnie, wczesne pojawienie się szczepionki, czyli po długim kwartale, a nie prawie roku od początku pandemii, mogłoby zapobiec ponad 70 000 zgonów. Podobnie blokada wprowadzona nawet tydzień wcześniej mogła uratować życie dodatkowych 20 000 osób.

Zdaniem badaczki Purdue wyniki tej symulacji powinny pomóc decydentom w dokonaniu właściwych wyborów i lepszym przewidywaniu, jakie działania podjąć w przypadku nowej pandemii. Rudolph Thiebault uważa, że ​​„początek epidemii ma charakter przyspieszający, (…) a wyniki te mogą przyczynić się do szybkiego podejmowania decyzji w kontekście ponownego rozwoju epidemii”.