Ogłoszenie zostało ogłoszone 29 marca 2022 r. w poście na blogu Larry'ego Tanza, wiceprezesa ds. seriali oryginalnych w firmie Netflix na region EMEA. Według tego ostatniego nowe biura będą zlokalizowane w stolicy Polski, Warszawie. Będą służyć jako regionalne centrum Netflix w Europie Środkowo-Wschodniej.
Wybór strategiczny
„Dziś przypada kolejny kamień milowy w naszej przygodzie w Europie Środkowo-Wschodniej… Miło mi ogłosić, że w tym roku planujemy otworzyć biuro ECE w Warszawie.”„, Tanz napisał na swoim blogu. Dodał, że ta inicjatywa ma przybliżyć giganta transmisji na żywo do jego członków i partnerów kreatywnych w regionie.
Wyjaśnia to także prezes Netfliksa „Kreatywność i potencjał lokalnego przemysłu sprawiają, że Warszawa jest doskonałym miejscem do prowadzenia biznesu w całej Europie Środkowo-Wschodniej.”. Netflix twierdzi, że w latach 2020–2021 zainwestował 104 mln euro w produkcję seriali i filmów w Polsce, tworząc jednocześnie 2600 miejsc pracy.
Dla Aliji Graun Jaksik, która stoi na czele Izby Gospodarczej Polskich Producentów Audiowizualnych (KIPA), decyzja Netflixa to dobra wiadomość dla polskiej gospodarki. Według niej poza tym z reklamy wynika, że dany kraj jest brany pod uwagę „Długoterminowy i poważny partner”poprowadzi „Nowe miejsca pracy, więcej funduszy, nowe możliwości twórcze”..
Główne produkcje, takie jakEkstrakcja 2 Albo pierwszy sezon serialu Cień i kości Film był niedawno kręcony w Europie Środkowo-Wschodniej. Oraz inne serie np las, Uprawianie seksuAlbo lubię te filmy Dawid i elfy Lub Dziś w lesie nikt nie będzie spał Odniosła w tym regionie duży sukces.
Niektórzy z głównych bohaterów
Według prognoz opublikowanych przez Statistica w lutym ubiegłego roku liczba abonentów Netfliksa w Europie Środkowo-Wschodniej ma wynieść w 2026 roku ok. 12,3 mln (w porównaniu z ok. 86 mln w całej Europie). To ponad dwukrotnie więcej niż liczba odnotowana w 2020 r., wynosząca około 4,7 mln abonentów (w porównaniu do prawie 60 mln w tym samym roku w całej Europie). Warto zaznaczyć, że spółka konkuruje na rynku Europy Środkowo-Wschodniej z innymi gigantami, takimi jak Disney+, HBO, Amazon Prime czy Apple TV+. Ponadto oczekuje się, że Disney+ odnotuje największy wzrost liczby abonentów w regionie do 2026 roku (od zera w 2020 roku do około 5,8 mln według danych Statistica).
Netflix zaczął oferować treści w języku polskim w 2016 roku. Wkrótce potem platforma stała się dostępna w języku rumuńskim, czeskim, węgierskim, chorwackim i ukraińskim. W 2020 roku dystrybutor treści audiowizualnych nawiązał wielopoziomową współpracę z Izbą Gospodarczą Polskich Producentów Audiowizualnych (KIPA). W 2022 roku Netflix zrealizował długoterminowy projekt współpracy ze Szkołą Filmową w Łodzi. Te dwa projekty świadczą o jego zainteresowaniu polską branżą filmową, a w ogóle Europą Środkowo-Wschodnią.
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy
Toupret kupuje konkurenta w Polsce
Drobiarski gigant LDC jest w trakcie przejęcia fabryki Konspolu w Polsce