Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Aresztowanie byłego ministra spraw wewnętrznych wywołuje zamieszanie polityczne w Polsce

Aresztowanie byłego ministra spraw wewnętrznych wywołuje zamieszanie polityczne w Polsce

Demonstracja zwolenników PiS przed warszawskim komisariatem policji, dokąd zostali zabrani po aresztowaniu 9 stycznia 2024 r. były minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński i jego zastępca Maciej Wasik.

Pod auspicjami nowego, proeuropejskiego rządu Donalda Tuska polska polityka przyjęła nowy zwrot godny najlepszych telenoweli. We wtorek 9 stycznia z mediów, a później ze źródła ministerialnego dowiedzieliśmy się, że Mariusz Kamiński i jego prawa ręka Maciej byli ministrem spraw wewnętrznych poprzedniego konserwatywnego rządu PiS. Wasic, który do 2023 r. był zastępcą szefa MSW, przebywał w areszcie śledczym w Warszawie. Obydwaj zostali zatrzymani wieczorem, gdy przebywali w Pałacu Prezydenckim, gdzie spędzili dzień, na zaproszenie zrzeszonego w PiS prezydenta Andrzeja Dudy. Policja szuka ich od wczoraj rano.

Czytaj więcej: W Polsce były minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński został aresztowany w Pałacu Prezydenckim

Korzystając z nieobecności głowy państwa polskiego udającej się na przyjęcie, sąd aresztował dwóch mężczyzn, w stosunku do których poprzedniego dnia wydano nakazy aresztowania. Dwóch wysokich urzędników PiS zostało 20 grudnia skazane przez warszawski sąd ostatecznie na dwa lata więzienia za nadużycie władzy w sprawie z 2007 roku. Centralne Biuro Antykorupcyjne zostało ponownie wybrane na swojego przedstawiciela w wyborach legislacyjnych jesienią 2023 r.

W listopadzie 2015 roku Andrzej Duda ułaskawił ich, chcąc uwolnić ich od kary trzech lat więzienia wydanej kilka miesięcy wcześniej przez sąd I instancji. Ich sprawę szybko zamknięto, dzięki czemu Mariusz Kamiński i Maciej Vasic objęli w nowym rządzie PiS stanowiska odpowiednio Koordynatora Służb Specjalnych i Sekretarza Stanu.

Niekonstytucyjna amnestia

Prezydent skorzystał z prawa ułaskawienia, nie czekając na zakończenie procesu apelacyjnego wszczętego przez oskarżonych. „Większość prawników jest zdania, że ​​z prawa do przebaczenia można skorzystać dopiero w momencie wydania ostatecznego wyroku. – podkreślił sędzia Piotr Gaciarek świat. To jest jak rozwód: można go udzielić tylko wtedy, gdy dana osoba jest w związku małżeńskim. Dlatego też amnestia ogłoszona przez Andrzeja Dudę w 2015 roku jest nie tylko nieskuteczna, ale i niezgodna z konstytucją. » I dodał sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie To „Prawo ułaskawienia ma na celu złagodzenie skutków wyroku dla skazanego. Prezydent nie może kwestionować samego wyroku, ani nie może nikogo uniewinnić.

Powinieneś przeczytać 60% tego artykułu. Reszta jest zarezerwowana dla abonentów.