12 marca 1943 roku zmarł Czesław Kwoka, 14-letni polski nastolatek… Oświęcim (Polska), za wstrzykiwanie fenolu w serce. „Według zeznań jednego z ocalałych [du camp de concentration et d’extermination]Wilhelm Brass wyjaśnia (…), że została pobita przez jednego ze strażników.” Pomnik w Auschwitz pojawił się w poniedziałek na TwitterzeSiedemdziesiąt pięć lat po jej śmierci zrobiono zdjęcia małej dziewczynki zaraz po tym, jak została pobita.
Seria obrazów pokolorowanych przez brazylijskiego artystę Marina Amaral. Ta ostatnia wypowiadała się także na Twitterze: „Czeslava Kuka miała zaledwie 14 lat, ale była odważniejsza niż ja kiedykolwiek. Jeśli trochę skaleczę się w palec, to będzie koniec świata. Została pobita przez capo, ale ona wygląda na silną. Bardzo. Wydało mi się to bardziej realistyczne i potężne, kiedy namalowałem siniaki i krew na jego twarzy.
W wersji kolorowej zdjęcia trójkąt wszyty na ubraniu dziewczynki jest koloru czerwonego. „Czesława została uznana za więźnia politycznego, ponieważ mieszkała w Zamościu. W obozie przebywała tylko trzy miesiące, zanim została zamordowana – niecały miesiąc po zamordowaniu swojej matki, Katarzyny Kuki, którą spotkał ten sam los” – mówi Marina Amaral.
„Spójrz w oczy Czesławy”
„Głęboko wierzę w siłę widzenia w kolorze twarzy takich jak Czesława” – wyjaśnia artysta. Jak często mówiłem, znacznie łatwiej jest nawiązać kontakt z tymi ludźmi, gdy się ich rozumie i postrzega jako prawdziwych ludzi. Może się to wydawać śmieszne. Ale jeśli konieczne jest przez to przejść, aby się czegoś nauczyć i poczuć bardziej intymne zaangażowanie, niech tak będzie. (…) Nie ma to nic wspólnego ze mną czy moją twórczością, ale z siłą kolorów, które pozwalają zrozumieć, że ci ludzie, którzy żyli setki lat przed nami, też mieli rodziny, przyjaciół, marzenia i przeszli trudne chwile – po prostu jak my. Spójrz w oczy Czesławy. »
Tweet upamiętniający Auschwitz wywołał setki komentarzy, został przesłany dalej ponad 7500 razy i został „dodany do ulubionych” przez ponad 36 400 osób. Reakcje potwierdzają to, co wyjaśnia Marina Arabal. „To rozdzierające serce” – mówi jeden z internautów, gdy inny porównuje te zdjęcia z obecnymi obrazami „ludobójstwa Rohingjów, zbrodni wojennych w Syrii i brutalności policji wobec Afroamerykanów”. To spojrzenie jest urzekające.
Artystka zaznacza, że jeśli jest w stanie przeprowadzić ten proces kolorowania, to dlatego, że obraz stał się własnością publiczną i nie będzie powtarzać eksperymentu, jeśli nie uzyska na to pozwolenia. Marina Amaral specjalizuje się w konwersji fotografii historycznych na kolorNiezależnie od tego, czy jest to zdjęcie Lincolna, czy zdjęcia Lądowiska.
More Stories
W Cannes można zobaczyć film biograficzny o Władimirze Putinie, wyprodukowany w całości przez sztuczną inteligencję
Polski thriller Netflixa to wielka niespodzianka jesieni (wspina się na pierwszą dwójkę)
Gerard Depardieu zostaje oskarżony o napaść na tle seksualnym, a jego prawnik mówi: „Przypuszcza się…”