Agresja hitlerowskich Niemiec na Polskę 1każdy 17 września Związku Radzieckiego oznaczał dla Polski „Drugą Apokalipsę”. Polska w pojedynkę nie była w stanie pokonać dwóch najpotężniejszych armii świata.
Nie ma wątpliwości, że II wojna światowa zakończyłaby się w ciągu kilku miesięcy porażką Hitlera, gdyby Francja i Anglia otworzyły front zachodni we wrześniu 1939 roku. Pod względem dywizji przewaga Zachodu była przytłaczająca, co potwierdzili generałowie Hitlera w Norymberdze. W rezultacie stanowisko nieinterwencjonistyczne, upadek Francji w 1940 r., Vichy, bitwa o Anglię…
Nie tylko żołnierze polscy walczyli we wrześniu 1939 r., ale Armia Polska została odbudowana na zachodzie, a następnie na wschodzie (22.02.1939 r.).H Ciało generała Andersa, który wraz ze swoimi żołnierzami wyszedł z niewoli sowieckiej). Narwik, Tobruk, Monte Cassino, Arnhem, Falaise to tylko kilka przykładów polskiego bohaterstwa. Polskie państwo podziemne było zjawiskiem globalnym.
Rola, jaką odegrał polski wywiad w klęsce IIIH Rzesza jest duża. Znany ze swoich wyjątkowych umiejętności, dostarczył Brytyjczykom około 44% wszystkich informacji z kontynentu europejskiego. Polscy oficerowie odegrali główną rolę w przygotowaniu lądowań aliantów w Afryce w 1943 r. i w Normandii w 1944 r. To właśnie polski wywiad próbował obudzić sumienie świata i uświadomić sobie podłe zbrodnie popełnione przez nazistowski Holokaust.
Tragiczny wynik. Polskie doświadczenia wojenne różniły się od zachodnich. Okupacja Francji i Polski nie ma sobie równych. Ludobójstwo popełnione przez hitlerowców na terenie IIH Rzeczpospolita Polska w niczym nie przypomina życia mieszkańców Paryża czy Bordeaux. Skutki wojny były jasne: zginęło sześć milionów Polaków, w tym trzy miliony obywateli pochodzenia żydowskiego, a zmiana granic oznaczała koniec wielokulturowego i wieloetnicznego państwa, które trwało ponad 600 lat. Okupanci szczególnie atakowali elity:Inteligencja Lub działanie tata Niemcy, zbrodnia katyńska Sowietów.
Polskie społeczeństwo nie tylko podjęło niezbędne wysiłki, aby odbudować swój zniszczony wojną stan, ale także musiało stawić czoła nowemu totalitaryzmowi, którego celem było zniszczenie przedwojennego świata.
Jałta także nie była koniecznością historyczną, ale raczej polityczną decyzją Wielkiej Trójki. Roosevelt poddał się Stalinowi. Polska zapłaciła wysoką cenę za obronę świata zachodniego w 1939 roku. Nie brakowało jednak alternatyw, które mogłyby uratować Polskę przed tragicznym powojennym losem. Wystarczyło posłuchać Churchilla i najechać Bałkany, aby zapobiec przybyciu sowieckich czołgów.
Polskie społeczeństwo nie tylko podjęło niezbędne wysiłki, aby odbudować swój zniszczony wojną stan, ale także musiało stawić czoła nowemu totalitaryzmowi, którego celem było zniszczenie przedwojennego świata. Polska kultura materialna ucierpiała w niewyobrażalny sposób. Polska nigdy nie otrzymała odszkodowań za zbrodnie popełnione przez Rzeszę. Po grabieży lub zniszczeniu dzieł sztuki przez niemieckich nazistów komunistyczna reforma rolna doprowadziła do upadku polskich pałaców, pałaców i zamków.
Przedstawiamy nowość. Podobnie jak po I wojnie światowej, Polska była jednym z najbardziej zdewastowanych krajów w Europie. Rok 1945 nie był rokiem wyzwolenia, ale rokiem nowego podporządkowania. Żołnierzom podziemnego ruchu oporu nie oszczędzono piekła stalinowskiego ucisku. Nie ma nic bardziej symbolicznego niż obecność w ruinach Warszawy, miasta, które było świadkiem dwóch powstań, buntu w getcie w 1943 r., a potem całego miasta w 1944 r., komórek tortur poświęconych bohaterom polskiej i europejskiej wolności.
Rok 1939 zahamował dynamikę modernizacji Polski. Po polskim renesansie w 1918 r. powstał szeroki i wysoce nowoczesny system prawny w zakresie praw wyborczych i socjalnych oraz rozbudowany program industrializacji. Po 123 latach uległości Polska wkroczyła na ścieżkę zbliżenia gospodarczego z Zachodem.
Powojenna Europa przeżyła okres niespotykanego dobrobytu. Choć Niemcy były obecne w świadomości społecznej Wirtschaftswunder [miracle économique] Trzydzieści chwalebnych lat Francji jest najwspanialszych historie sukcesów Było to zbliżenie między Włochami a Hiszpanią. Na pytanie: Gdzie byłaby polska gospodarka bez II wojny światowej i komunizmu? Odpowiedź jest jasna: osiągnąłby zachodni poziom rozwoju. Jednak Polska, wykluczona z Planu Marshalla, nie była w stanie zbudować zamożnego modelu państwa społecznego w oparciu o gospodarkę rynkową.
Wojna położyła kres Lwowskiej Szkole Matematycznej. Warszawa i Polska nie stały się ważnym europejskim centrum finansowym ani ośrodkiem rewolucji informatycznej. Mimo zakończenia II wojny światowej polska kultura odrodziła się jak feniks z popiołów, a polska szkoła filmowa i szkoła plakatu zyskały uznanie na całym świecie. W mrocznym okresie PRL Łódź stała się symbolem kina wysokiej jakości. Polska stała się siłą poetycką na Zachodzie dzięki takim geniuszom jak Zbigniew Herbert czy Stanisław Baracak.
Brak równowagi gospodarczej między Wschodem a Zachodem w dzisiejszej Europie jest bezpośrednim skutkiem długiego roku 1939
Mimo wszystko polski gen innowacyjności zdołał się rozkwitnąć. Jack Trammell, który jako młody chłopiec przeżył Holokaust, wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, aby założyć potężne marki Commodore i Atari. Obecnie prowadzi YouTube Susan Wojcicki, wnuczka Franciszka Wojcickiego, uczestnika powojennej opozycji komunistycznej i jednego z przywódców ruchu chłopskiego.
Brak równowagi gospodarczej między Wschodem a Zachodem w dzisiejszej Europie jest bezpośrednim skutkiem długiego roku 1939. Polska stałaby się krajem silniejszym nie tylko gospodarczo, ale i demograficznie, a nasza rola w Europie stałaby się ważniejsza. Pamiętajmy, że rząd polski na uchodźstwie w Londynie chciał, aby Polska była jednym z ojców założycieli Wspólnot Europejskich.
Realizm tomistyczny. Projekt europejski zawsze był niepełny bez Europy Środkowo-Wschodniej, a zwłaszcza Polski. To drugie płuco Europy, mocno oparte na tradycji realizmu tomistycznego, stanowi niezbędny warunek racjonalnej polityki Unii Europejskiej w walce z imigracją czy rosyjskim imperializmem, jak pokazały wydarzenia ostatnich lat.
Dla Polski długi rok 1939 nie zakończył się 8 maja 1945 r., lecz dopiero w 1989 r. wraz z upadkiem reżimu komunistycznego. To on w latach 80. doprowadził kraj do głębokiego kryzysu gospodarczego, który doprowadził do pogłębienia się dystansu między Polską a światem zachodnim.
System ten był oczywiście nieefektywny ekonomicznie, ale przegrał przede wszystkim z siłą polskiego umiłowania wolności. Społeczeństwo polskie, dzięki niezmierzonemu duchowemu wsparciu Jana Pawła II, stworzyło w latach 80. XX w. największy niezależny ruch związkowy w bloku wschodnim – „Solidarność” – będący de facto pokojowym i demokratycznym ruchem oporu przeciw komunizmowi.
Republikańska tradycja wolności, pomimo rzezi II wojny światowej i próby zbudowania nowego stalinowskiego świata w powojennej rzeczywistości pod sowiecką bronią, ostatecznie zatriumfowała nad zbrodniczym totalitaryzmem.
Refleksje na temat długiego polskiego roku 1939, w dniu lat osiemdziesiątychH Rocznica wybuchu wojny nie byłaby kompletna bez analizy przyczyn, które umożliwiły z jednej strony powstanie totalitaryzmu, a z drugiej upadek demokracji w Europie. Jeśli do dzisiaj nie wyciągniemy wniosków, będzie znacznie bardziej niebezpiecznie.
Niemcy weimarskie nie upadły wskutek hiperinflacji czy skutków Traktatu Wersalskiego. Partia Adolfa Hitlera była przed Wielkim Kryzysem ugrupowaniem politycznym o niewielkim znaczeniu. Historycy ekonomii przyznają, że jego źródłem jest z jednej strony odbudowa standardu złota w okresie powojennym, czyli niedostosowanie systemu monetarnego w Europie do nowej rzeczywistości gospodarczej, z drugiej zaś strony – metody stosowane w walce z kryzysem.
Obniżki płac i cen mające na celu przywrócenie konkurencyjności gospodarek krajowych doprowadziły do kryzysu gospodarczego i masowego bezrobocia. Te dwie rzeczy z kolei doprowadziły do głosowania na partie ekstremistyczne. Keynes w swojej słynnej książce Wiadomość w walucie Przestrzegł, że właściwą reakcją na przezwyciężenie nowej powojennej rzeczywistości powinna być dewaluacja, a nie deflacja.
To samo wydarzyło się w Weimarze w Niemczech. Kiedy kanclerz Brüning wprowadził politykę cięć, partia nazistowska nagle stała się najważniejszą siłą polityczną zdaną na poparcie zdesperowanych obywateli. To kanclerz Brüning, członek Partii Centrum, swoim dogmatem i brakiem wyobraźni politycznej doprowadził młodą niemiecką demokrację na skraj upadku.
Jeśli spojrzymy na dzisiejszy świat i Europę, jedną z najważniejszych lekcji, jaką można wyciągnąć z roku 1939, jest potrzeba budowy jak najbardziej inkluzywnego kapitalizmu demokratycznego i odrzucenia dogmatyzmu w prowadzeniu polityki gospodarczej.
Upadek caratu w Rosji i zwycięstwo rewolucji bolszewickiej byłyby niemożliwe, gdyby carska Rosja stworzyła kompleksową gospodarkę, która równomiernie rozkładałaby ciężar modernizacji pomiędzy wszystkie grupy społeczne oraz zaszczepiłaby w narodowi rosyjskim własność prywatną i demokrację. System parlamentarny. Z drugiej strony wielkim sukcesem Sowietów było zahipnotyzowanie Europy w latach trzydziestych XX wieku swoimi planami podboju demokratycznego świata. W europejskich salonach witano przestępczość i przyszłą agresję reżimu sowieckiego z niedowierzaniem.
Wreszcie za poważny błąd należy uznać niewystarczalność wysiłków krajów zachodnich mających na celu przekonanie Amerykanów po I wojnie światowej, że ich stała obecność na kontynencie europejskim poprawi jego bezpieczeństwo.
Totalny kapitalizm. Jeśli spojrzymy na dzisiejszy świat i Europę, jedną z najważniejszych lekcji, jakie można wyciągnąć z roku 1939, jest potrzeba zbudowania jak najbardziej inkluzywnego kapitalizmu demokratycznego, prawidłowo funkcjonujących systemów monetarnych zakorzenionych w świecie realnej gospodarki i wreszcie odrzucenia kapitalizm. Dogmatyzm w zarządzaniu polityką gospodarczą. Jeśli chodzi o politykę zagraniczną: jest to silne NATO i realistyczna ocena zagrożeń wynikających z powrotu rosyjskiego agresywnego imperializmu w przypadku Europy.
Wiemy dziś, że dobrze funkcjonujące demokracje, które zapewniają dobrobyt wszystkim swoim obywatelom, są najlepszą gwarancją pokoju na świecie i trwałości systemu demokratycznego.
Długi polski rok 1939 zakończył się zaledwie trzydzieści lat temu. Dziś Polska jest światowym liderem wzrostu gospodarczego i jednym z najlepszych dowodów na sukces rozszerzenia NATO i UE. Wydaje się, że solidarność społeczna zależy od nowoczesnego systemu podatkowego dostosowanego do wyzwań XXI wiekuH wieku, odpowiada budowie konkurencyjnej i innowacyjnej gospodarki.
Historia Polski w XX wieku to historia zwycięstwa polskiego umiłowania wolności i demokracji nad opresyjnymi imperiami i zbrodniczym totalitaryzmem. Polska na zawsze pozostanie strażnikiem pamięci XX wiekuH Stulecie. Pamięć, która jest także obowiązkiem.
Wielki konserwatywny myśliciel Józef Szejski mówił, że fałszywa historia jest panią fałszywej polityki. Spróbujmy o tym pamiętać w tym osiemdziesięcioleciuH Rocznica wybuchu II wojny światowej.
Mateusz Morawiecki jest premierem RP.
More Stories
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy
Toupret kupuje konkurenta w Polsce
Drobiarski gigant LDC jest w trakcie przejęcia fabryki Konspolu w Polsce