Kierowana przez Europejską Agencję Kosmiczną i mająca na celu odkrycie tajemnic ciemnej energii i ciemnej materii misja Euclid bada ekspansję Wszechświata w ciągu ostatnich 10 miliardów lat. Punktem wyjścia tej szalonej podróży był Bazett i jego oddział ceramiczny, poprzez Mersen Boostec, który dostarczył wiele części z węglika krzemu.
Od Bazetta po granice wszechświata, Mersen Boostec właśnie napisał nową kartę w swojej kosmicznej historii. Od 2013 roku spółka oddziału Bazt Ceramics znajduje się na pokładzie misji Euclid Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), której udany start w lipcu ubiegłego roku umożliwił dziś dostarczenie pierwszych zdjęć sondy.
W przypadku tego teleskopu kosmicznego firma Mersen Boostec dostarczyła zwierciadła i części konstrukcyjne tego dużego teleskopu z węglika krzemu (SiC) firmie Airbus Defence and Space, głównemu wykonawcy ładunku. Inne kluczowe elementy Euclida, takie jak korpus instrumentu NISP (spektrometru bliskiej podczerwieni) w Marseille Astrophysics Laboratory, są produkowane z SiC przez firmę Mersen Boostec. „Jesteśmy bardzo dumni, że nasza wiedza przyczyniła się do gromadzenia zdjęć o niezwykle wysokiej rozdzielczości, które pozwolą nam odkryć tajemnice ekspansji wszechświata” – powiedział Luc Themlin, dyrektor zarządzający Mersen.
Węglik krzemu (SiC) stał się znakiem rozpoznawczym tego historycznego obiektu przemysłowego w Hautes-Pyrénées. Lekka, mocna i wyjątkowo stabilna w czasie ceramika SiC jest bardzo cenna dla teleskopów, dla których zapewnia również niezrównane właściwości termomechaniczne. Jego zastosowanie pozwala na produkcję obrazów o wyjątkowej i bardzo wysokiej rozdzielczości.
Inne projekty i zakłócenia
Mersen Boostec nie jest jego pierwszą próbą podboju kosmosu i jego odkryć. Jednak osiemnaście miesięcy temu Euklidesa nie było James Webb, który ujawnił swoje pierwsze zdjęcia. Zdjęcia nadesłane przez Bigourdana Jednym z czterech instrumentów z węglika krzemu, umieszczonych z tyłu dużego teleskopu, jest spektrometr NIRSpec opracowany przez firmę Airbus na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej. Dla Mersina Bostica przygoda kosmiczna jest kontynuowana w ramach innego projektu – programu Copernicus. Nie zapominając o ELT, największym teleskopie naziemnym, kierowanym przez Europejskie Obserwatorium Południowe, które ma zarejestrować pierwsze światła na chilijskiej pustyni w 2025 roku.
Działalność o zasięgu międzynarodowym, która w ostatnim czasie stanęła przed problemem społecznym. Po raz pierwszy w swojej historii, Witryna była świadkiem ruchu społecznegoDuża część pracowników demonstrowała bowiem przed wejściem do fabryki w proteście przeciwko klasyfikacji ich stanowisk pracy, wynikającej z wchodzącego w życie 1 stycznia nowego układu zbiorowego pracy dla przemysłu hutniczego.
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Słynny obraz centralnej czarnej dziury w Drodze Mlecznej, Sgr A*, będzie błędny!
Lekarze apelują o systematyczne badania przyszłych matek
SpaceX planuje zrobić znacznie lepiej ze Starship 6 i zapowiada się niesamowicie!