Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Boliwia zrywa stosunki dyplomatyczne z Tel Awiwem

Boliwia zrywa stosunki dyplomatyczne z Tel Awiwem

Sergio Limy/AFP (PLIKI) Prezydent Boliwii Luis Arce słucha przemówienia prezydenta Brazylii Luiza Inacio Luli da Silvy podczas spotkania z innymi przywódcami Ameryki Południowej w Pałacu Itamaraty w Brasilii 30 maja 2023 r. Boliwia oświadczyła 31 października 2023 r., że zerwała stosunki dyplomatyczne z Izraelem w odpowiedzi na… Jego atak na Strefę Gazy, który rozpoczął po tym, jak działacze Hamasu zabili w ataku ponad 1400 osób w zeszłym miesiącu. (Zdjęcie: Sergio Lima/AFP)

Sergio Limy/AFP

Boliwia rządzona przez lewicowego prezydenta Luisa Arce’a stała się pierwszym krajem Ameryki Łacińskiej, który zerwał stosunki dyplomatyczne z państwem żydowskim. (Zdjęcie: Luis Arce, maj 2023 r.)

Międzynarodowe – We wtorek, 31 października, rząd Boliwii ogłosił zerwanie stosunków dyplomatycznych z Izraelem w związku z wojną z Hamasem w Strefie Gazy.

rząd „Decyzja o zerwaniu stosunków dyplomatycznych z Państwem Izrael została podjęta jako znak odrzucenia i potępienia agresywnego i nieproporcjonalnego izraelskiego ataku wojskowego przeprowadzanego w Strefie Gazy”.Oświadczenie to ogłosił na konferencji prasowej wiceminister spraw zagranicznych Boliwii Freddy Mamani.

Boliwia rządzona przez lewicowego prezydenta Luisa Arce’a stała się pierwszym krajem Ameryki Łacińskiej, który zerwał stosunki dyplomatyczne z państwem żydowskim.

„Żądamy zaprzestania ataków”.

„Przesyłamy ten oficjalny komunikat do Państwa Izrael, w którym ogłaszamy naszą decyzję”.Podczas tej samej konferencji Sekretarz Generalna Prezydencji Maria Nella Prada ogłosiła wysłanie pomocy humanitarnej do Strefy Gazy.

READ  Co wiemy o wznowionych napięciach na granicy kosowsko-serbskiej

„Żądamy zaprzestania ataków (…), które dotychczas spowodowały śmierć tysięcy cywilów i przymusowe wysiedlenia Palestyńczyków”.ona dodała.

Boliwia zerwała stosunki dyplomatyczne z Izraelem w 2009 r. Były lewicowy prezydent Evo Morales zamierzał zaprotestować przeciwko izraelskim atakom w Strefie Gazy, podczas gdy La Paz uznaje państwo palestyńskie od lat 80. Stosunki dyplomatyczne zostały przywrócone w listopadzie 2019 r. przez tymczasową prawicę rząd Luisa Arce’a, który był wówczas biegaczem. -Aż do Evo Moralesa, który wygrał wybory prezydenckie w 2020 roku.

Krwawe represje

Wojna między Izraelem a Hamasem, która we wtorek wkroczyła w dwudziesty piąty dzień, została wywołana krwawym atakiem palestyńskiego ruchu islamskiego 7 października na terytorium Izraela z kontrolowanej przez niego Strefy Gazy, w wyniku którego zginęło 1400 osób, w większości oni, cywile. .

W odpowiedzi armia izraelska bezlitośnie bombarduje ten oblężony obszar, na którym zgromadziło się 2,4 miliona Palestyńczyków. Obecnie prowadzi tam coraz bardziej głębokie operacje naziemne.

Ministerstwo Zdrowia Hamasu ogłosiło, że we wtorek w izraelskim zamachu bombowym na obóz dla uchodźców Dżabalia w północnej Strefie Gazy zginęło co najmniej 50 osób.

Przed tym zamachem Hamas doniósł, że od początku wojny zginęło 8525 osób, w tym 3542 dzieci, a ponad 21 000 zostało rannych.

Według lokalnego ministerstwa zdrowia od 7 października na okupowanym Zachodnim Brzegu co najmniej 122 Palestyńczyków zostało zabitych przez izraelskich żołnierzy lub osadników.

Zobacz także na HuffPost:

READ  bezpośrednio. Wojna na Ukrainie: Charków ponownie na celowniku, a ofensywa rosyjska trwa na południu