Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Berlin planuje zaprzestać finansowania organizacji pozarządowych zajmujących się ratownictwem morskim

Berlin planuje zaprzestać finansowania organizacji pozarządowych zajmujących się ratownictwem morskim

Presja migracyjna pogłębia spory między europejskimi stolicami. Jak podaje popularny dziennik Bild, po ostrej krytyce ze strony Włoch w związku z wsparciem dla organizacji pozarządowych ratujących migrantów na Morzu Śródziemnym, oskarżanych o ułatwianie pracy przemytnikom, niemiecki rząd rozważa zaprzestanie ich finansowania.

Włochy Meloni obniża swoje prognozy gospodarcze

Bild zauważył, że w niemieckim budżecie na 2023 rok dwa miliony euro (2,1 miliona dolarów) trafiają do organizacji ratownictwa morskiego, a pieniądze te zniknęły z przyszłorocznego projektu budżetu. „Nie chodzi o” To nie przeoczenie Według źródeł w Komisji Budżetowej niemieckiego parlamentu. Zarówno Kancelaria, jak i Ministerstwo Spraw Zagranicznych opowiadają się za anulowaniem tego finansowania.

Żadna z tych instytucji nie potwierdziła ani nie skomentowała tych informacji. Skrajnie prawicowa premier Włoch Giorgia Meloni wysłała niedawno list do kanclerza Niemiec Olafa Scholza, w którym wyraża: zdumienie » Aby dowiedzieć się o finansowaniu przez Niemcy organizacji pozarządowych, które pomagają ratować nielegalnych imigrantów we Włoszech, kraju bardzo narażonym na nielegalne przepływy imigracyjne na południowym wybrzeżu.

Podział w sojuszu niemieckim

Zapytany o to Berlin potwierdził, że przyznał każdej z dwóch organizacji pozarządowych od 400 000 do 800 000 euro w związku z ratowaniem migrantów. Podczas konferencji prasowej, którą zorganizowała w zeszłym tygodniu po rozmowach ze swoim włoskim odpowiednikiem Antonio Tajani, niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock uzasadniła wsparcie swojego kraju dla tych misji ratunkowych. ” Misją ochotniczych ratowników morskich jest ratowanie życia na Morzu Śródziemnym Wyjaśniła.

Wyjaśnienia, do których nie odniósł się kanclerz Olaf Schulz. Zapytany na konferencji prasowej o to finansowanie, bronił, że zostało ono zatwierdzone przez parlament, a nie przez rząd. ” Nie ja sugerowałem tę sugestię Potwierdził.

Tym samym szczyt w Grenadzie został zdominowany dyskusjami na temat europejskich przepisów dotyczących imigracji. Wyrażając swoje niezadowolenie z obecnej sytuacji, Polska i Węgry po tym spotkaniu odmówiły przyjęcia wspólnej deklaracji w sprawie migracji. Nie boimy się nakazów, które płyną z Brukseli i Berlina „Grzmił polski premier Mateusz Morawiecki. Trzymał się swojej odmowy narzucenia reżimu. ” Dystrybucja nielegalnych imigrantów », dziesięć dni przed wyborami legislacyjnymi w Polsce.

READ  Ukraina prowadzi negocjacje z Polską i Słowacją

Ukraina: Berlin wzywa do wzmożenia wysiłków dyplomatycznych

Na wniosek Giorgii Meloni na tym szczycie poruszono kwestię migracji, coraz bardziej drażliwą wśród 27 krajów. Niedawny napływ migrantów na małą włoską wyspę Lampedusa sprawił, że domaga się ona pilnej reakcji Europy. Dziś znajdujemy się na posiedzeniu Rady Europejskiej, gdzie 27 krajów zgadza się, że priorytetem jest powstrzymanie nielegalnej imigracji », przyjął przywódca skrajnej prawicy.

(z AFP)