Joelle Garriot-Maillam (Francja), ustępująca Przewodnicząca Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, pożegnała się wczoraj ze Zgromadzeniem wraz z wygaśnięciem jej kadencji jako członka francuskiego Senatu. 24 września pani Garrio-Maillam nie kandydowała w wyborach do francuskiego Senatu.
Pani Garrio-Maylam jest członkiem Zgromadzenia od 2008 r. Zajmowała kilka stanowisk kierowniczych w Komisji Demokracji i Bezpieczeństwa, jako sprawozdawczyni i przewodnicząca Podkomisji, a następnie Komisji, zanim została wybrana na wiceprzewodniczącą Zgromadzenia. w 2020 r. oraz jako prezydent podczas dorocznej sesji w Madrycie w 2022 r.
Jako prezydent Jarrod-Maylam podzieliła się głosem parlamentarzystów państw członkowskich Sojuszu w krytycznym momencie dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego.
W dalszym ciągu mobilizowała Zgromadzenie wokół zdecydowanego stanowiska przeciwko bezprawnej i bezprawnej agresywnej wojnie Rosji przeciwko Ukrainie oraz jej niezachwianego poparcia dla demokracji, niepodległości, suwerenności, integralności terytorialnej, samoobrony i samostanowienia na Ukrainie.
„Z dumą i powagą przekazałam nasze przesłanie o niezachwianym wsparciu naszym ukraińskim przyjaciołom podczas mojej ostatniej wizyty w Kijowie i Borodyance w lutym ubiegłego roku” – ogłosiła pani Garrio-Maylam, żegnając się ze Zgromadzeniem, dziękując członkom za wsparcie. Zaufanie, jakim je obdarzyli i zaangażowanie w organizację.
Co równie ważne, pani Garrio-Maylam podjęła ideę, popieraną przez Zgromadzenie, że oprócz wzmocnienia postawy odstraszania i obrony NATO, przystosowanie Sojuszu do nowej ery strategii konkurencyjnej będzie zakończone dopiero wtedy, gdy NATO przełoży swoje odnowione zaangażowanie na wartości demokratyczne Wspólne konkretne działania.
Przesłania te stanowiły sedno jej przemówienia skierowanego do szefów państw i rządów NATO na szczycie w Wilnie w 2023 r. Przy tej okazji oświadczyła, że głęboka adaptacja NATO była „współmierna do szoku wywołanego rosyjską agresją na Ukrainę, ale także głęboko zakorzeniona, ponieważ tak jest w przypadku Rosji”. Powinna stać w obronie podstawowych wartości zapisanych w Traktacie Waszyngtońskim: demokracji, wolności i państwa prawa”.
„To właśnie te wartości czynią NATO wyjątkowym Sojuszem. Naszymi wartościami są siła, jednoczą nas i inspirują tych, którzy chcą do nas dołączyć.”
Pani Garriaud-Maylam niestrudzenie wspierała także wysiłki Stowarzyszenia mające na celu przyspieszenie parlamentarnej ratyfikacji wniosków o członkostwo złożonych przez Finlandię i Szwecję. Zainicjowała także ustanowienie Nagrody NATO-AP dla Kobiet na rzecz Pokoju i Bezpieczeństwa.
We francuskim Senacie pani Garriot-Maillam była sekretarzem Komisji Spraw Zagranicznych, Obrony i Sił Zbrojnych. Była także wiceprzewodniczącą Delegacji ds. Praw Kobiet i Równych Szans dla Kobiet i Mężczyzn oraz członkiem Rady Dyrektorów Instytutu Zaawansowanych Studiów Obronności Narodowej (IHEDN).
Wiceprezydent Michał Szczerba (Polska) obejmuje obecnie funkcję tymczasowego Prezydenta Autonomii Palestyńskiej NATO do końca kadencji pani Garrio-Maylam.
„Będę kontynuował tę drogę” – powiedział Szczerba po objęciu urzędu. „Moim osobistym celem jest praca na rzecz bardziej skutecznego, silniejszego i bardziej zjednoczonego Stowarzyszenia. Rzeczy nie dzieją się same. Musimy sprawić, by tak się stało. Liczę na indywidualną inicjatywę, odwagę i zaangażowanie naszych członków. „
Członek Stowarzyszenia od prawie 15 lat. Pan Štchirba pełni funkcję Zastępcy Przewodniczącego Polskiej Delegatury. Został wybrany na wiceprzewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego NATO w 2022 r., a także jest sprawozdawcą Podkomisji ds. Transformacji i Rozwoju (ESCTD) Komisji Gospodarki i Bezpieczeństwa. Wcześniej pełnił funkcję współprzewodniczącego Rady Międzyparlamentarnej Ukraina-NATO (UNIC) oraz przewodniczącego Europejskiej Rady ds. Współpracy i Rozwoju. W polskim parlamencie pełni funkcję wiceprzewodniczącego Komisji ds. polityki wobec osób starszych oraz członka Komisji Praw Człowieka i Sprawiedliwości. Był także członkiem Komisji Spraw Zagranicznych.
More Stories
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy
Toupret kupuje konkurenta w Polsce
Drobiarski gigant LDC jest w trakcie przejęcia fabryki Konspolu w Polsce