Wyzwaniem dla sędziów rozpraw rozpoczynających się w poniedziałek przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości w Hadze jest potwierdzenie jurysdykcji sądu do podjęcia decyzji o zakończeniu konfliktu na Ukrainie. W środę 32 kraje na zmianę jednym głosem zwracały się do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości o potwierdzenie tej jurysdykcji, czemu sprzeciwia się Moskwa.
Opublikowano:
2 minuty
Najpierw po błaganiach Rosja, poniedziałekNastępnie Ukraina we wtorekZ kolei 32 kraje zaapelowały jednym głosem na rzecz Kijowa. W najbliższą środę, 20 września, wszystkie kraje UE wraz z Kanadą, Australią i Nową Zelandią wspólnie potwierdzają, że Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości jest właściwy do rozpatrzenia sprawy i rozważenia jej istoty: powiedzieć, czy Moskwa nadużyła Konwencji o ludobójstwie, aby usprawiedliwić swoje wojna.
Rzeczywiście, po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę, w lutym 2022 r., w Kijowie Moskwę oskarżano o nadużywanie tego porozumienia w sprawie ludobójstwa i złożył pozew przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości. Prezydent Rosji Władimir Putin uzasadniał wówczas swoje działania stwierdzeniem, że chce zaprzestać trwającego ludobójstwa, którego – jego zdaniem – dopuszczają siły ukraińskie wobec rosyjskich lojalistów w regionie Donbasu.
Od poniedziałku 18 września sprawa w Pałacu Pokoju w Hadze dotyczy sporu o legitymację Sądu Najwyższego ONZ do nakazania zakończenia konfliktu na Ukrainie. Jednak w środę na sali sądowej atmosfera nie była aż tak napięta: dyplomaci z obu krajów siedzieli na oddzielnych krzesłach, ale obok siebie, naprzeciw 15 sędziów Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, jak relacjonuje nasz korespondent w Hadze. Stephanie Maupas.
Stany Zjednoczone nie są upoważnione do składania oświadczeń
Sprawa nie jest jednak dla Kijowa jeszcze wygrana. W sumie 33 kraje popierają kraj pod przewodnictwem Wołodymyra Zełenskiego, ale Stanom Zjednoczonym nie pozwolono na złożenie petycji na tym etapie sprawy. Ratyfikując Konwencję o ludobójstwie 30 lat temu, Waszyngton zasygnalizował, że w przypadku sporu wokół tej konwencji Stany Zjednoczone odmówią wydania decyzji Międzynarodowemu Trybunałowi Sprawiedliwości.
Podejście 33 krajów sięga lata 2022 r. Państwa te jeden po drugim składały swoje wnioski do sądu. Następnie powiadamiano o nich jeden po drugim Rosję. W marcu 2022 r. Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości stanął po stronie Ukrainy. Moskwa rozkazuje Skomentuj natychmiast » Jego operacje wojskowe w sąsiednim kraju.
Ukraina i Rosja mają się ponownie pojawić w przyszłym tygodniu, w ostatniej rundzie sporów. Następnie sędziowie rozpoczną obrady.
(I z Francja Agencja prasowa)
„Bacon ninja. Adwokat podróży. Pisarz. Nieuleczalny ekspert w dziedzinie popkultury. Zły maniak zombie. Ekspert od kawy przez całe życie. Specjalista od alkoholu.”
More Stories
Dlaczego zaangażowanie Korei Północnej budzi strach przed eskalacją w stosunkach z Koreą Południową
Stany Zjednoczone i Korea Południowa żądają od Pjongjangu wycofania swoich sił z Rosji
Rząd ogłasza trzydniową żałobę narodową, a liczba ofiar śmiertelnych sięga 72 ofiar