Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

32 kraje broniły Ukrainy przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości

32 kraje broniły Ukrainy przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości

Wyzwaniem dla sędziów rozpraw rozpoczynających się w poniedziałek przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości w Hadze jest potwierdzenie jurysdykcji sądu do podjęcia decyzji o zakończeniu konfliktu na Ukrainie. W środę 32 kraje na zmianę jednym głosem zwracały się do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości o potwierdzenie tej jurysdykcji, czemu sprzeciwia się Moskwa.

Opublikowano:

2 minuty

Najpierw po błaganiach Rosja, poniedziałekNastępnie Ukraina we wtorekZ kolei 32 kraje zaapelowały jednym głosem na rzecz Kijowa. W najbliższą środę, 20 września, wszystkie kraje UE wraz z Kanadą, Australią i Nową Zelandią wspólnie potwierdzają, że Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości jest właściwy do rozpatrzenia sprawy i rozważenia jej istoty: powiedzieć, czy Moskwa nadużyła Konwencji o ludobójstwie, aby usprawiedliwić swoje wojna.

Rzeczywiście, po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę, w lutym 2022 r., w Kijowie Moskwę oskarżano o nadużywanie tego porozumienia w sprawie ludobójstwa i złożył pozew przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości. Prezydent Rosji Władimir Putin uzasadniał wówczas swoje działania stwierdzeniem, że chce zaprzestać trwającego ludobójstwa, którego – jego zdaniem – dopuszczają siły ukraińskie wobec rosyjskich lojalistów w regionie Donbasu.

Od poniedziałku 18 września sprawa w Pałacu Pokoju w Hadze dotyczy sporu o legitymację Sądu Najwyższego ONZ do nakazania zakończenia konfliktu na Ukrainie. Jednak w środę na sali sądowej atmosfera nie była aż tak napięta: dyplomaci z obu krajów siedzieli na oddzielnych krzesłach, ale obok siebie, naprzeciw 15 sędziów Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, jak relacjonuje nasz korespondent w Hadze. Stephanie Maupas.

Stany Zjednoczone nie są upoważnione do składania oświadczeń

Sprawa nie jest jednak dla Kijowa jeszcze wygrana. W sumie 33 kraje popierają kraj pod przewodnictwem Wołodymyra Zełenskiego, ale Stanom Zjednoczonym nie pozwolono na złożenie petycji na tym etapie sprawy. Ratyfikując Konwencję o ludobójstwie 30 lat temu, Waszyngton zasygnalizował, że w przypadku sporu wokół tej konwencji Stany Zjednoczone odmówią wydania decyzji Międzynarodowemu Trybunałowi Sprawiedliwości.

READ  Fałszywa śmierć, kłopotliwy samolot, rekrutacja online: niesamowity plan wymyślony przez imigrantów, aby wjechać do Hiszpanii

Podejście 33 krajów sięga lata 2022 r. Państwa te jeden po drugim składały swoje wnioski do sądu. Następnie powiadamiano o nich jeden po drugim Rosję. W marcu 2022 r. Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości stanął po stronie Ukrainy. Moskwa rozkazuje Skomentuj natychmiast » Jego operacje wojskowe w sąsiednim kraju.

Ukraina i Rosja mają się ponownie pojawić w przyszłym tygodniu, w ostatniej rundzie sporów. Następnie sędziowie rozpoczną obrady.

(I z Francja Agencja prasowa)