Indie wystrzeliły swój pierwszy statek kosmiczny przeznaczony do badania Słońca. Sonda Aditya-L1, nazwana na cześć hinduskiego bóstwa reprezentującego słońce, wystartowała ze Sriharikota, wyspy niedaleko Zatoki Bengalskiej, w sobotę o 11:50 czasu lokalnego (8:20 czasu francuskiego). Zmierza w stronę punktu zatrzymania Lagrange’a 1, około 1,5 miliona kilometrów od Ziemi, gdzie przyciąganie grawitacyjne obu ciał niebieskich zanika. Pozwoliłoby to Aditya-L1 pozostać na orbicie, w idealnej pozycji do monitorowania w czasie rzeczywistym aktywności Słońca i jej wpływu na pogodę kosmiczną, zużywając przy tym bardzo mało paliwa.
Sonda wyposażona jest w siedem instrumentów naukowych, z czego cztery będą skierowane bezpośrednio na Słońce, natomiast pozostałe instrumenty będą badać cząstki wiatru słonecznego i pola magnetyczne przechodzące przez punkt Lagrange’a 1.
Do głównych celów misji należy badanie górnych warstw atmosfery Słońca i różnych zjawisk słonecznych, takich jak koronalne wyrzuty masy lub masywne wyrzuty plazmy z zewnętrznej warstwy Słońca, które mogą zakłócać pracę satelitów. Informacje zebrane przez indyjską misję pozwolą lepiej zrozumieć pogodę kosmiczną, w szczególności fale magnetyczne przechodzące przez nasz Układ Słoneczny.
Nowa era
Dane z Aditya-L1 uzupełnią dane dostarczone przez inne misje, takie jak należąca do NASA sonda Parker Solar Probe (wyruszająca w podróż od 2018 r.), która stała się pierwszym statkiem kosmicznym, który „dotknął” Słońca.
Wystrzelenie sondy następuje niecałe dwa tygodnie po tym, jak Indyjska Agencja Kosmiczna, Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych, przeszła do historii, lądując na Księżycu statek kosmiczny Chandrayaan-3. Tym samym Indie stały się czwartym krajem na świecie, a drugim w XXI wieku, który bezpiecznie wylądował pojazdem na powierzchni Księżyca.
Na szczycie BRICS w Republice Południowej Afryki premier Indii Narendra Modi z radością powitał osiągnięcie swojego kraju: To są nowe Indie, nowy początek […] Dziś jesteśmy w kosmosie, udowodniliśmy światu, że możemy tego dokonać. To historyczny moment, z którego każdy Hindus jest bardzo dumny… Chcę pogratulować 1,4 miliardowi obywateli naszego kraju. » Jeśli się powiedzie, najnowsza misja w ramach ambitnego indyjskiego programu kosmicznego będzie pierwszym umieszczeniem statku na orbicie wokół Słońca przez kraj azjatycki.
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Słynny obraz centralnej czarnej dziury w Drodze Mlecznej, Sgr A*, będzie błędny!
Lekarze apelują o systematyczne badania przyszłych matek
SpaceX planuje zrobić znacznie lepiej ze Starship 6 i zapowiada się niesamowicie!