Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Po Księżycu Indie wysyłają sondę na Słońce

Po Księżycu Indie wysyłają sondę na Słońce

Z naszym korespondentem w Bangalore, Como Bastina

Tysiące pracowników Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych (ISRO) wyraziło swoje podekscytowanie podczas startu z wyspy Sriharikota, niedaleko Chennai. Półtorej godziny po locie ogólnokrajowa telewizja potwierdziła powodzenie misji.

23 sierpnia do klubu dołączyły Indie Kraje zdolne do lądowania na Księżycu. A za 135 dni z pewnością będzie jednym z tych, którzy badają Słońce, wraz z Japonią i Stanami Zjednoczonymi. Sonda Aditya-L1 (wymawiane w języku hindi „Słońce”) osiągnie wówczas swój punkt orbity, 1,5 miliona kilometrów od Ziemi. Jest wyposażony w instrumenty naukowe do badania aktywności słonecznej, takiej jak wiatry i rozbłyski słoneczne.

Ta pogoda kosmiczna wpływa na Ziemię pod względem ciepła, promieniowania i pól magnetycznych. Mogą również wpływać na elektronikę satelitarną, a tym samym na jej wydajność. Indie mają w kraju ponad 50 satelitów komunikacyjnych, pogodowych i zapobiegających katastrofom. Jest teraz na swoim miejscu na światowym rynku wyścigów kosmicznych. Dlatego dwa ostatnie starty mają znaczenie naukowe i komercyjne.

Przeczytaj takżeIndyjska sonda Chandrayaan-3 rozpoczyna eksplorację Księżyca

READ  Kometa ZTF C2022 E3 będzie widoczna na niebie w ten weekend