Chociaż początkowo ochłodziło to rynek energii słonecznej w Polsce, przejście od opomiarowania netto do rozliczeń netto przyniosło pozytywne zmiany, w tym lepsze rozmiary dachowych systemów fotowoltaicznych i wyższy wskaźnik zużycia własnego. Tak twierdzi polski instytut badawczy Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO).
Według Międzynarodowy magazyn pv
Na początku kwietnia minie rok, odkąd polski sektor fotowoltaiczny rozpoczął głęboką transformację, wprowadzając nowe zasady dla „mikroinstalacji” PV o mocy do 50 kW. Wprowadzono nowy system pomiaru netto Projekt liczby nettoOd czasu jej przyjęcia w 2016 r. jest kluczowym motorem wdrażania PV w kraju.
Według polskiego instytutu badawczego Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO) zeszłoroczne dane dotyczące instalacji pokazały pierwsze efekty dla użytkowników, ale skutki zmiany dla inwestorów i instalatorów są zawsze niejasne. W pierwszym kwartale 2022 roku dodano około 1,3 GW mocy mikroinstalacji fotowoltaicznych. Zainstalowano prawie 152 000 systemów o średniej mocy 8,3 kW lub około 1700 instalacji dziennie. Po przejściu na pomiar netto liczba ta spadła do 375 MW w trzecim kwartale.
„System opomiarowania netto spowolnił rozwój instalacji prosumenckich, ale nie dlatego, że jest to złe rozwiązanie” – mówi IEO. Założyciele i beneficjenci muszą zaakceptować i poznać nowe zasady oraz zrozumieć, jak działają banki i instytucje finansowe. »
Firma podkreśla pozytywne skutki opomiarowania netto, w tym lepszą wielkość instalacji fotowoltaicznych i inwestycje w dodatkowy sprzęt do wykorzystania nadmiaru energii słonecznej, taki jak pompy ciepła i akumulatory do magazynowania energii.
Według IEO nowy system opomiarowania netto prowadzi do wyższego wskaźnika zużycia własnego. W rzeczywistości, w ramach tego programu i przy pomocy systemu redukcji Mój prád (Mój Prąd), użytkownicy inwestujący w małe instalacje PV o mocy 4-5 kW uzyskają lepszą wewnętrzną stopę zwrotu (IRR) na poziomie 19-25%. Z drugiej strony metoda pomiaru netto pozwoliła osiągnąć IRR na poziomie zaledwie 13 do 14%.
Zgodnie ze starymi zasadami opomiarowania netto właściciele systemów fotowoltaicznych o mocy mniejszej niż 10 kW mogli zasilać do sieci do 80% swojej produkcji, podczas gdy systemy fotowoltaiczne o mocy od 10 kW do 50 kW mogły zasilać do 70% ich elektryczność. Faza. Jako część Nowy system pomiaru netto, Zwolennicy muszą przygotować cennik pokazujący wytwarzaną przez nich moc. Cena obliczana jest za pomocą specjalnego wzoru powiązanego z ceną za kilowatogodzinę, zwanego „rynkiem dnia następnego”.
Klienci odpowiadają za około 80% zainstalowanej mocy fotowoltaicznej w Polsce. Na koniec ubiegłego roku liczba użytkowników przekroczyła 1,2 mln, a łączna moc ich instalacji przekroczyła 9,3 GW. Średnia moc mikroinstalacji wyniosła 7,6 kW.
Ta treść jest chroniona prawami autorskimi i nie możesz jej ponownie wykorzystywać bez pozwolenia. Jeśli chcesz z nami współpracować i ponownie wykorzystywać nasze treści, skontaktuj się z naszym zespołem redakcyjnym pod następującym adresem: [email protected].
„Guru mediów społecznościowych. Bardzo upada. Wolny fanatyk kawy. Entuzjasta telewizji. Gracz. Miłośnik internetu. Nieskrępowany wichrzyciel.”
More Stories
Euro 2024: Holandia od tyłu pokonała Polskę w finale grupy C przeciwko Francji
W Polsce protest przeciwko wykorzystaniu sztucznej inteligencji w radiu
Polska zabiega o czasowe zawieszenie praw azylowych z UE