Rok po zajęciu przez Rosję dawnej bazy dyplomatycznej polskie MSZ ogłosiło, że przekaże ją Ukrainie.
Założenie Rosyjskiej Szkoły Średniej „Obecnie własność Urzędu Miasta Warszawy”Rzecznik resortu Lukas Jasina powiedział AFP telefonicznie, że to procedura. „Sugestia za kaucją” W imieniu gminy.
Policja stoi na straży
Fotograf AFP na miejscu zauważył, że polska policja i inne organy ścigania znajdowały się przed bramą budynku, ponieważ przy wejściu zaparkowana była ciężarówka z tablicami dyplomatycznymi, czekająca na załadowanie różnych przedmiotów ewakuowanych przez personel techniczny.
W sobotę nie udało się skontaktować z rzecznikiem gminy i nie opublikowano żadnego komunikatu prasowego.
Policja odmówiła komentarza, twierdząc, że po prostu monitoruje postępowanie.
Według mediów Rosjanie muszą opuścić teren do godziny 18:00 czasu lokalnego (16:00 GMT).
„Działanie niezgodne z prawem”
Rosja natychmiast zaprotestowała i zagroziła odwetem. „To jest nielegalne działanie, wtargnięcie do bazy dyplomatycznej”.— powiedział jej ambasador w Warszawie Siergiej Andriejew w transmisji wideo rosyjskiej agencji prasowej RIA Novosti.
„Oczywiście, że będzie reakcja”.Powiedział, że Dolna Rosja zemści się „Zasada wzajemności”.
„Szkoła będzie kontynuować działalność w innych kampusach rosyjskiej placówki dyplomatycznej, zapewnimy naszym dzieciom dobre zakończenie roku szkolnego i zorganizujemy egzaminy”Pan. — powiedział Andriejew.
W komunikacie z marca 2022 r., krótko po rozpoczęciu rosyjskiej ofensywy na Ukrainie, poinformowało polskie MSZ. „Swoimi decyzjami, które mają moc prawną, sądy polskie (władze Federacji Rosyjskiej, przyp. Polski.
Według polskiego resortu okupowała je Federacja Rosyjska „Nielegalnie”.
Liceum Rosyjskie mieściło się w budynku znacjonalizowanym przez rząd polski w 1945 r., przekazanym władzom rosyjskim przez komunistów w 1953 r.
Według polskich władz akcja została przeprowadzona „bez podstawy prawnej”.
W kwietniu 2022 r. warszawski ratusz zajął dawną rosyjską bazę dyplomatyczną, która jest przedmiotem sporu prawnego między Polską a Rosją i przez mieszkańców Warszawy nazywana jest „gniazdem szpiegów”, w celu przekazania jej walczącej z siłami rosyjskimi Ukrainie .
Składa się z dziesięciopiętrowych budynków wzniesionych w latach 70. XX wieku na południu stolicy, z których w przeszłości korzystali sowieccy dyplomaci, a później ambasada rosyjska.
More Stories
Euro 2024: Holandia od tyłu pokonała Polskę w finale grupy C przeciwko Francji
W Polsce protest przeciwko wykorzystaniu sztucznej inteligencji w radiu
Polska zabiega o czasowe zawieszenie praw azylowych z UE