Po niespodziewanej wizycie w Kijowie w poniedziałek, 20 lutego, Joe Biden odwiedzi Polskę we wtorek po raz drugi od początku wojny. Oczekuje się, że prezydent USA spotka się z prezydentem Polski Dudą, aby omówić współpracę dwustronną między oboma krajami, a przede wszystkim docenić poparcie Warszawy dla Kijowa (jedno z najważniejszych od początku wojny, oba w wartościach bezwzględnych). i jako procent PKB).
Polski sprzęt wojskowy dostarczony do Kijowa obejmował ponad 260 czołgów (więcej niż jakikolwiek inny kraj), około 100 dział samobieżnych i haubic oraz 40 bojowych wozów piechoty BMP-1.
- Według sondażu Parlamentu Europejskiego z jesieni 2022 r. Polska jest jednym z państw członkowskich, które najbardziej obawiają się ryzyka rozprzestrzenienia się wojny na inne kraje (91%), obok Portugalii (91%) i Malty (93%).
- Warszawa gości ponad 1 500 000 ukraińskich uchodźców na dzień 13 lutego 2023 r., trzy razy więcej niż w Czechach i piętnaście razy więcej niż w Rumunii.
Waszyngton postrzega Polskę jako kluczowe ogniwo w obronie wschodniej flanki NATO i coraz ważniejszego partnera zachodniej pomocy wojskowej dla Ukrainy. Poza własnymi darowiznami dla Kijowa, Polska od początku inwazji służyła jako baza logistyczna do przyjmowania i dostarczania sprzętu.
- Polska ma największą liczbę żołnierzy pod dowództwem NATO w Europie.
- 19 lutego 2023 r. polski premier Mateusz Morawiecki powiedział, że będzie rozmawiał z Bidenem o zwiększeniu liczby amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Polsce (obecnie około 10 tys.).
- Już w czerwcu 2022 r. prezydent USA ogłosił zamiar trwałej obecności wojskowej USA w Europie Wschodniej poprzez utworzenie w Polsce dowództwa wojskowego USA.
W kontekście wzmacniania obecności NATO w jego granicach Warszawa zabiega także o rozwój własnych zdolności. Polska już teraz przeznacza na obronność największą część swojego PKB spośród krajów NATO: 2,4% w 2022 r., za Stanami Zjednoczonymi (3,5%) i Grecją (3,8%).
Udział ten stanowi zaledwie ułamek całkowitych wydatków europejskich (zaledwie 3,8 proc. w 2022 r., w porównaniu do 20,4 proc. w Wielkiej Brytanii czy 16,9 proc. we Francji), premier Polski Mateusz Morawiecki zapowiedział pod koniec stycznia, że Warszawa będzie wydawać. 4% swojego PKB w siłach zbrojnych do 2023 r. PKB obronny.
- W ciągu ostatnich ośmiu lat wydatki Polski na wojsko wzrosły z 10,11 mld USD w 2014 r. do 17,81 mld USD w 2022 r. (według najnowszych szacunków NATO), co stanowi wzrost o ponad 75%.
- Dla porównania, wydatki wojskowe w Stanach Zjednoczonych wzrosły w tym samym okresie o 25%, w Wielkiej Brytanii o 9,8%, a we Francji o 7,5%.
Polski boom wojskowy charakteryzuje się znacznym wzrostem liczebności armii, którą polski rząd chce zwiększyć do 300 tys. żołnierzy do 2030 r. (ze 114 tys. obecnie). Umowy przejęcia zostały podpisane z USA i Koreą Południową. Nowe wyposażenie.
- W lipcu 2022 roku Polska podpisała z Koreą Południową największy w swojej historii kontrakt wojskowy, który przewiduje m.in. dostawę 1000 czołgów K2, 624 haubic K9 i 48 lekkich samolotów myśliwskich FA-50. W październiku podpisano dodatkowy kontrakt na 300 wyrzutni rakiet K239 za łączną kwotę 14,15 mld dolarów.
- Polska złożyła w USA zamówienie na zakup 366 czołgów Abrams (termin realizacji kwiecień 2022 i styczeń 2023), po wcześniejszych zamówieniach na 32 myśliwce F-35, 8 baterii rakiet przeciwlotniczych Patriot i 96. Śmigłowce Apache AH-64E.
- 7 lutego Departament Stanu USA zatwierdził sprzedaż Polsce 18 wielokrotnych wyrzutni rakiet M142 (HIMARS) i związanego z nimi sprzętu za łączną kwotę 10 mld USD.
- Część inwestycji w wzmocnienie militarne Polski jest również wykorzystywana do zwiększania zdolności produkcyjnych sprzętu wojskowego na terytorium Polski.
Polska nie będzie jednak uczestniczyć w żadnym programie współpracy w europejskim sektorze obronnym: w przyszłym systemie walki powietrznej (SCAF, który łączy Francję, Niemcy i Hiszpanię) ani w głównym systemie walki naziemnej (MGCS, francusko-niemiecki) ani w projekt europejskiej tarczy antyrakietowej zaproponowany przez Niemcy.
W środę 15 lutego Mateusz Morawiecki zapowiedział dokapitalizowanie Huty Stalowa Wola (produkującej głównie haubice zbożowe, z których część trafia na Ukrainę) za 600 mln zł, czyli 125 mln euro, w oczekiwaniu na nadchodzące ważne zamówienia. polski rząd. Inwestycja 250 mln euro zostanie przeznaczona na produkcję drugiej transzy „wycieraczek do czołgów” Ottokara Brzozy, których pierwsze prototypy powinny zostać dostarczone jeszcze w tym roku.
„Guru mediów społecznościowych. Bardzo upada. Wolny fanatyk kawy. Entuzjasta telewizji. Gracz. Miłośnik internetu. Nieskrępowany wichrzyciel.”
More Stories
Euro 2024: Holandia od tyłu pokonała Polskę w finale grupy C przeciwko Francji
W Polsce protest przeciwko wykorzystaniu sztucznej inteligencji w radiu
Polska zabiega o czasowe zawieszenie praw azylowych z UE