Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Słowacja z kolei zakazuje importu ukraińskiego zboża – wyzwolenie

Słowacja z kolei zakazuje importu ukraińskiego zboża – wyzwolenie

Wojna między Ukrainą a Rosjąwydanie

Po Polsce i Węgrzech przyszła kolej na Słowację, która wprowadziła zakaz importu ukraińskiego zboża. Zdaniem słowackiego rządu zakaz ten ma na celu ochronę sektora rolnego, a także zdrowie konsumentów.

Nigdy dwa bez trzech. W poniedziałek 17 kwietnia słowacki rząd wydał dekret zakazujący importu zbóż i innych produktów spożywczych z Ukrainy. Działanie podjęte w następstwie podobnej decyzji podjętej w sobotę przez Polskę i Węgry. „Dzisiaj rząd zatwierdził propozycję wprowadzenia zakazu importu niektórych produktów rolnych i spożywczych z Ukrainy” Minister rolnictwa Samuel Falkan potwierdził prasie.

Powiedział, że zakaz, który ma wejść w życie w środę, ma na celu ochronę słowackiego sektora rolnego, a także zdrowia konsumentów. Ministerstwo Rolnictwa poinformowało w zeszłym tygodniu, że po analizie próbki zboża z Ukrainy, „Obecność w Unii Europejskiej nieautoryzowanego pestycydu, który ma negatywny wpływ na zdrowie ludzizostał wykryty.

Ministerstwo dodało, że zakaz obejmie różne produkty, w tym zboża, cukier, owoce, warzywa, wino i miód. Samuel Vlcan wyjaśnił jednak, że zakaz nie dotyczy ukraińskich produktów, które przewożone są przez Słowację do krajów trzecich.

„Nie do przyjęcia” dla Komisji Europejskiej

Od ponad roku eksport zboża z Ukrainy odbywa się głównie przez kraje Unii Europejskiej po tym, jak tradycyjne szlaki czarnomorskie zostały zamknięte przez rosyjską inwazję.

W sobotę Polska i Węgry, dwa inne państwa członkowskie UE, wprowadziły w sobotę zakaz importu zboża i innych artykułów spożywczych z Ukrainy. Jak Polska, która nie szczędziła wysiłków, by pomóc atakowanemu sąsiadowi (przyjęcie ponad miliona uchodźców, wsparcie militarne) mogła podjąć taką decyzję? Głównym tego powodem są niskie ceny produktów rolnych, które rozgniewały chłopów i doprowadziły do ​​dymisji ministra rolnictwa.

Krajami, które najbardziej ucierpiały na tym tanim, bezcłowym imporcie (co daje wyobrażenie o tym, co czeka UE po wejściu Ukrainy) są Polska, Bułgaria i Rumunia. Budapeszt, idąc śladami Warszawy, kiedy jej rynek jest nietknięty, chce przede wszystkim dać o sobie znać.Premier Viktor Orban nie ukrywa swojego poparcia dla Rosji.

Zakaz został wprowadzony w poniedziałek po południu „gorszący” przez Komisję Europejską. Unia Europejska w maju 2022 roku zawiesiła na rok cła na wszystkie produkty importowane z Ukrainy i zorganizowała się, by po zamknięciu szlaków morskich przez Morze Czarne móc wyeksportować swoje zapasy zboża. Komisja wskazała, że ​​tak „Poprosiłem odpowiednie władze o dodatkowe informacje, aby móc ocenić te środki” W tym podstawa prawna. Należy podkreślić, że polityka handlowa należy do wyłącznej kompetencji UE i że działania jednostronne są niedopuszczalne. nalegała rzeczniczka europejskiego CEO, Miriam García Ferrer. przed dodaniem: „W tych trudnych czasach konieczna jest koordynacja i harmonizacja wszystkich decyzji w ramach Unii Europejskiej”.