Ministrowie energii, klimatu i środowiska tych siedmiu mocarstw spotkali się w Japonii i wydali szereg deklaracji środowiskowych.
Czy te zobowiązania zostaną utrzymane? W niedzielę 16 kwietnia podczas spotkania w Sapporo (Japonia) ministrowie energii, klimatu i środowiska głównych krajów uprzemysłowionych złożyli kilka deklaracji dotyczących walki z globalnym ociepleniem i zanieczyszczeniem plastikiem. Franceinfo podsumowuje najważniejsze wydarzenia ogłoszone przez Stany Zjednoczone, Japonię, Niemcy, Francję, Wielką Brytanię, Włochy i Kanadę.
Przyspieszenie odejścia od paliw kopalnych bez ustalonej daty
Ministrowie przestrzegają „przyśpieszenie” Oni „Wyjście” paliw kopalnych we wszystkich sektorach, ale bez wyznaczania nowego terminu. Zużycie paliw kopalnych – węgla, ropy i gazu – jest główną przyczyną globalnego ocieplenia spowodowanego działalnością człowieka, ponieważ emituje dużo gazów cieplarnianych. Ten nowy cel, ogłoszony we wspólnym komunikacie prasowym na zakończenie spotkania, nie dotyczy paliw kopalnych z urządzeniami do wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla. Drogie i nie zawsze dojrzałe technologie, które będą odgrywać drugorzędną rolę w ograniczaniu zużycia paliw kopalnych.
Kraje G7 ograniczają się do podkreślenia, że cel ten wpisuje się w ich starania o osiągnięcie neutralności węglowej dla energetyki do 2050 r. „najpóźniej”. W zeszłym roku Grupa Siedmiu zobowiązała się już do dekarbonizacji sektora energii elektrycznej w większości do 2035 r., co zostało potwierdzone w niedzielę. Oznaką trudnych negocjacji jest to, że Grupa Siedmiu głównych krajów uprzemysłowionych nie zobowiązała się konkretnie do konkretnej daty zakończenia wykorzystywania węgla do wytwarzania energii elektrycznej, podczas gdy Wielka Brytania, przy wsparciu Francji, zaproponowała termin do 2030 r. grupa przyznała, podobnie jak w zeszłym roku, że inwestycje w gaz ziemny „może być odpowiedni” Aby pomóc niektórym krajom przezwyciężyć obecny kryzys energetyczny.
Jednak decyzja o odejściu od wszystkich paliw kopalnych oznacza m.in „silny postęp”Francuski minister transformacji energetycznej, Agnès Pannier-Ronacher, odpowiedział AFP. „To ważny punkt wsparcia dla możliwości rozszerzenia tego podejścia na G20 w Indiach i Konferencję Klimatyczną ONZ (COP28) w Dubaju pod koniec roku”.Powiedziała, przyznając, że przyszłe globalne negocjacje nie będą „nie jasne”.
Zapytany przez AFP szef Międzynarodowej Agencji Energetycznej Fatih Birol również z zadowoleniem przyjął wiadomość od Grupy Siedmiu. „Łącząc nasze obawy dotyczące bezpieczeństwa energetycznego, zapewniając jednocześnie plan działania w walce z kryzysem klimatycznym”. Z drugiej strony ekologiczne organizacje pozarządowe są rozczarowane. „Bez urazy dla retorycznych gierek ministrów G7, nowych inwestycji w gaz (…) nie da się pogodzić” Z celami klimatycznymi Colin Reese z Oil Change International wystrzelił.
Potwierdzając kopertę 100 miliardów dolarów rocznie dla krajów wschodzących
Grupa G7 potwierdziła swoje zaangażowanie we współpracę z innymi krajami rozwiniętymi w celu zebrania 100 miliardów dolarów rocznie dla krajów wschodzących przeciwko globalnemu ociepleniu, obietnica sięgająca 2009 roku, która początkowo miała zostać spełniona od szczytu w 2020 roku w celu poprawy zmian klimatu. Dostęp do finansowania klimatycznego dla krajów rozwijających się, drażliwy punkt i kluczowy dla sukcesu COP28, jest szczególnie zaplanowany na koniec czerwca w Paryżu.
Koniec zanieczyszczenia plastikiem w 2040 roku
ministrowie rNT ogłosiło zamiar zmniejszenia zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi do zera do 2040 r. „Jesteśmy zaangażowani w eliminację zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi, mając ambicję zmniejszenia przyrostowego zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi do zera do 2040 r.” W ramach G7, w szczególności dzięki gospodarce o obiegu zamkniętym oraz ograniczeniu lub rezygnacji z jednorazowych i nienadających się do recyklingu tworzyw sztucznych, zgodnie ze wspólnym oświadczeniem G7.
Te uprzemysłowione kraje również z zadowoleniem przyjmują rozpoczęcie negocjacji w sprawie międzynarodowego traktatu w sprawie tworzyw sztucznych. Druga sesja negocjacyjna zaplanowana jest w Paryżu pod koniec maja. Powiązany „silny sygnał” Przed kolejną sesją przyjął francuskiego ministra ds. przemian ekologicznych Christophe’a Picchu.
„Bacon ninja. Adwokat podróży. Pisarz. Nieuleczalny ekspert w dziedzinie popkultury. Zły maniak zombie. Ekspert od kawy przez całe życie. Specjalista od alkoholu.”
More Stories
Dlaczego zaangażowanie Korei Północnej budzi strach przed eskalacją w stosunkach z Koreą Południową
Stany Zjednoczone i Korea Południowa żądają od Pjongjangu wycofania swoich sił z Rosji
Rząd ogłasza trzydniową żałobę narodową, a liczba ofiar śmiertelnych sięga 72 ofiar