theUnia Europejska (UE) uczyniła rozwój wodoru priorytetem. plan repower Stawiaj sobie ambitne cele do 2030 r. Prawo konkurencji wypaczyło odrzucenie pomocy państwa, uznając, że wodór może stanowić projekt o istotnym znaczeniu dla wspólnego europejskiego zainteresowania (IPCEI), którego pierwsze dwie fale (związane z produkcją kluczowych technologii i rozwojem zastosowań) stanowią 10,6 mld euro w zezwoleniach Komisji na pomoc państwa. Plik został utworzony banku wodoru Postanowiono dać jej 3 miliardy euro.
Na poziomie normatywnym UE pracuje również nad omawianym obecnie projektem mającym na celu zmianę dyrektywy w sprawie odnawialnych źródeł energii (tzw. „CZERWONY 3”) oraz dyrektywy dotyczące wodoru i gazu. Projekt RED 3 daje wielką zachętę do wodór Ustanawiając – a przynajmniej tak proponuje komisja – ambitne cele dotyczące odnawialnego wodoru elektrolitycznego, tj. wodoru wytwarzanego przez rozszczepianie cząsteczek wody, do 2030 i 2035 r. w przemyśle.
Czy to oznacza, że wszystko zmierza ku dobremu? Przeważnie nie. Ponieważ jednym z głównych punktów tej reformy jest uwzględnienie rodzaju energii pierwotnej wykorzystywanej do osiągnięcia tego celu. Unia Europejska jest podzielona. Osiem państw członkowskich, w tym Francja i siedem krajów z Europy Środkowo-Wschodniej – w tym Węgry i Polska – wysłało 25 października 2022 r. pismo do Komisarza ds. Energii, domagając się uwzględnienia w zatwierdzonych celach wodoru bezemisyjnego pochodzenia jądrowego .
problem środowiskowy
Orzeczenie to zostało skierowane przez czeską prezydencję Unii Europejskiej i poparte przez koalicję branżową w liście z dnia 28 listopada, w którym zebrano Francja wodór Głównymi przyszłymi użytkownikami wodoru bezemisyjnego są przedstawiciele sektorów europejskich.
Wiele państw członkowskich jest temu przeciwnych. Niemcy, które przystąpiły do stanowiska Francji poprzez Porozumienie o Solidarności Energetycznej z 25 listopada, zmieniły swoje stanowisko, walcząc ze stanowiskiem Francji w grudniu.
Deklaracja francusko-niemiecka z 22 stycznia wydaje się przypieczętować nową umowę między dwoma krajami, która zobowiązuje się do zagwarantowania tego wodoru „Można by to uwzględnić w celach dekarbonizacji wyznaczanych na szczeblu europejskim”. A porozumienie to mogłoby pozwolić na zakończenie negocjacji w sprawie dyrektyw OZE w najbliższych tygodniach, jeśli tym razem przyniosą one realne implikacje w rozmowach europejskich.
Masz 44,75% tego artykułu do przeczytania. Poniższe informacje są przeznaczone wyłącznie dla subskrybentów.
„Profesjonalne rozwiązywanie problemów. Pragnący być pionierem kulinarnym. Przyjazny miłośnik piwa.”
More Stories
Najlepsze filmy związane z kasynami i zakładami bukmacherskimi
Podatki w zakładach bukmacherskich w Polsce – co warto wiedzieć?
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy