Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska wybiera satelitę optycznego Airbusa S950

Polska wybiera satelitę optycznego Airbusa S950

Polska wybiera satelity optyczne Airbus S950 do swojego przyszłego systemu wywiadu geoprzestrzennego i będzie miała dostęp do obrazów Pléiades Neo od 2023 r.

Satelity Airbus Geospatial Intelligence System w Polsce

Airbus Defence and Space podpisuje z Polską umowę na dostawę systemu rozpoznania geoprzestrzennego obejmującego opracowanie, produkcję, wystrzelenie i dostarczenie na orbitę dwóch wysokowydajnych satelitów do obserwacji Ziemi. Kontrakt obejmuje również powiązaną część naziemną, w tym bezpośrednią stację odbiorczą w Polsce, usługi startowe, szkolenie polskiego zespołu, utrzymanie przestrzeni kosmicznej i wsparcie techniczne oraz systemy naziemne.

Dostawa obrazów wysokiej rozdzielczości do Polski od 2023 roku

Ponadto umowa przewiduje dostarczanie zdjęć w wysokiej rozdzielczości (VHR) konstelacji Airbusa Pléiades Neo od 2023 roku, bezpośrednio od Airbusa. Kontrakt ten jest pierwszym sukcesem eksportowym, uzyskanym przy wsparciu rządu francuskiego, dotyczącym satelity optycznego Airbus S950 VHR, wynikającego z rozwoju konstelacji Pléiades Néo, znajdującej się już na orbicie z dwoma satelitami od 2021 roku. Kontrakt ten przewiduje, że najbardziej zaawansowany System oferuje pionierski poziom wydajności i możliwości w zakresie optyki o wysokiej precyzji, w połączeniu z bardzo dużą zwinnością na orbicie.

Pierwszy kontrakt na eksport satelity Airbus S950

Jean-Marc Nasr, dyrektor ds. systemów kosmicznych w firmie Airbus, powiedział: „Ten kontrakt zapewni Polsce jeden z najbardziej zaawansowanych satelitarnych systemów obserwacji Ziemi na świecie. Wzmacnia Europę i daje narodowi polskiemu prawdziwie suwerenne możliwości kosmiczne. Patrzymy naprzód do dalszego rozwijania naszej współpracy z Polską w ramach Strategii Partnerstwa między Francją a Polską”. A po wystrzeleniu satelity z Europejskiego Centrum Kosmicznego w Kourou w Gujanie Francuskiej obrazy z polskich satelitów będą odbierane bezpośrednio na polskiej ziemi, zapewniając tym samym pełną autonomię systemu satelitarnego.

Ogłoszenie to wzmacnia pozycję Airbusa jako wiodącego globalnego eksportera systemów satelitarnych do obserwacji Ziemi i jest wspaniałym świadectwem zaufania do technologii firmy. To także wsparcie strategii inwestycyjnej Airbusa w konstelacji Pléiades Neo, standardu dla VHR GIS. Montaż, integracja i testy satelity zostaną przeprowadzone w pomieszczeniach czystych Airbusa w Tuluzie, a start zaplanowano na 2027 rok.

READ  Periko Legacy krytykuje zagrożenie gospodarcze i żywieniowe dla ukraińskich kurczaków