Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Misja gospodarcza do Polski ujawnia wszystkie potencjały, ale i niepewności w naszych stosunkach gospodarczych z tym krajem

Misja gospodarcza do Polski ujawnia wszystkie potencjały, ale i niepewności w naszych stosunkach gospodarczych z tym krajem

W dniach 5-6 grudnia 2022 r. odbyła się w Polsce misja gospodarcza pod przewodnictwem ministra spraw zagranicznych Bodlegera Artiedy. Cel tej podróży był dwojaki. Z jednej strony podpisana została umowa ramowa dotycząca drugiego szwajcarskiego wkładu w spójność. Z drugiej strony spotkanie z Ministrem Rozwoju i Technologii umożliwiło omówienie sytuacji gospodarczej w obu krajach oraz naszych relacji dwustronnych.

Ważny partner gospodarczy z dużym potencjałem dywersyfikacji, ale są też trudności

Oba kraje cieszą się długotrwałymi stosunkami gospodarczymi. Polska jest głównym partnerem gospodarczym Szwajcarii w Europie Środkowo-Wschodniej. Kraj ten oferuje duży potencjał biznesowy ze względu na bliskość geograficzną, gospodarkę zorientowaną na eksport oraz członkostwo w Unii Europejskiej. Polska jest obecnie głównym kierunkiem bezpośrednich inwestycji szwajcarskich (7,3 mld franków szwajcarskich w 2020 r. według Narodowego Banku Szwajcarii) w regionie. Pozytywny jest również obraz całkowitych przepływów handlowych towarów i usług (wolumen obrotów 5,8 mld CHF w 2021 r., handel usługami 3,1 mld CHF). Jednak niepewność związana ze stosunkami między Szwajcarią a Unią Europejską kładzie się cieniem na przyszłości naszych dwustronnych stosunków gospodarczych.

Wymiana zdań z ministrem Waldemarem Budą, odpowiedzialnym za rozwój gospodarczy i technologię, pozwoliła także odpowiedzieć na obawy szwajcarskiego sektora prywatnego. Ważnym aspektem dla szwajcarskich firm jest pewność prawa. Tym samym niepewność co do unijnych dotacji dla polskich projektów infrastrukturalnych dotyka także uczestniczące w nich szwajcarskie firmy. Podobnie brak przejrzystości polskiego prawa i jego wdrażania komplikuje warunki dla tamtejszych firm.

Regularne wymiany w celu dalszego zmniejszenia przeszkód

Polska jest wysoko cenionym przez firmy szwajcarskie miejscem produkcji, czego dowodem jest wizyta Euroglas i rozmowy z Polsko-Szwajcarską Izbą Gospodarczą. Ale państwo oferuje również nowe możliwości współpracy w dziedzinie usług. Na przykład startupy pracują nad innowacyjnymi rozwiązaniami w miejscach takich jak Cambridge Innovation Centre. Ze względu na dobry poziom edukacji Polska jest również ciekawą lokalizacją dla centrów usług szwajcarskich firm. Dlatego szwajcarska gospodarka będzie wspierać regularny i otwarty dialog między władzami a sektorem prywatnym w obu krajach. To jeszcze bardziej pogłębiłoby dwustronne stosunki handlowo-inwestycyjne między Szwajcarią a Polską.

READ  Miłośnik wielkiej przygody, filmu Benoit Merage