Według stanu na 18 listopada we Francji co najmniej 277 leków ma trudności z zaopatrzeniem. W latach 2016-2021 raporty o ryzyku wystąpienia braków lub udowodnionych braków w zapasach pomnożone przez 5.
Mamy zamiar Niedobór amoksycyliny? Narodowa Agencja ds. Bezpieczeństwa Leków (ANSM) potwierdziła w piątek, że antybiotyk, który jest stosowany głównie w leczeniu dławicy piersiowej i zapalenia ucha środkowego u dzieci, „znajduje się we Francji pod poważnymi napięciami w dostawach (zwłaszcza w postaciach do picia), które mogą trwać do marca 2023 r. ”.
Agencja ustala, że główną przyczyną tych napięć jest gwałtowny wzrost spożycia antybiotyków – nawet jeśli recepty niekoniecznie są uzasadnione. Oprócz tego zjawiska pojawienie się trudności na przemysłowych liniach produkcyjnych, „które nie odzyskały swoich zdolności produkcyjnych przed pandemią Covid-19”.
To ryzyko niedoborów wpisuje się w szerszy kontekst, w którym władze już w ostatnich miesiącach zostały zmuszone do zaostrzenia stosowania niektórych leków. Najbardziej charakterystyczny przypadek, paracetamol, jest środkiem przeciwbólowym, który jest powszechny w łazienkach. Władze zaleciły, aby farmaceuci sprzedawali nie więcej niż dwa opakowania na pacjenta, pomimo zapewnień producentów, że nie będzie braków.
ANSM jest aktualizowany codziennie, Wykaz produktów leczniczych o głównym znaczeniu terapeutycznym (MITM) w trudnościach w zaopatrzeniu i dla których obecnie na rynku francuskim nie ma alternatywnych środków terapeutycznych lub jest ich bardzo niewiele.
Są to „leki lub grupy leków, w przypadku których przerwanie leczenia może zagrozić rokowaniu życiowemu pacjenta w perspektywie krótko- lub średnioterminowej lub stanowić znaczącą utratę szans dla pacjentów w odniesieniu do ciężkości choroby lub potencjału rozwojowego”.
Pełna lista stosowanych zabiegów znajduje się w poniższej tabeli.
Obawy o niedobory sięgają znacznie dalej niż w ostatnich miesiącach, choć sytuacja mogła ulec pogorszeniu w kontekście inflacji i wybuchu napięć geopolitycznych związanych z wojną na Ukrainie.
„Od 2008 r. niedobory zapasów i napięcia podażowe postępują w zastraszającym tempie we Francji, ale także w Stanach Zjednoczonych i innych krajach świata”, jak zauważyło już w 2019 r. francuskie lobby branżowe Leem.
Podczas pandemii Covid-19 w 2020 r. do ANSM wpłynęło maksymalnie 2446 zgłoszeń o pęknięciu lub ryzyku pęknięcia. Rok później agencja otrzymała 2160 zgłoszeń – pięć razy więcej niż w 2016 r., jak pokazano na poniższym wykresie.
ASNM precyzuje jednak, że od 2019 r. agencja wymaga od producentów deklarowania wszelkiego ryzyka pęknięcia w maksymalnym możliwym punkcie, aby móc lepiej przewidywać środki mające na celu zmniejszenie wpływu tych potencjalnych pęknięć.
„Ta polityka przewidywania doprowadziła do wzrostu liczby otrzymywanych zgłoszeń” – zauważa Narodowa Agencja ds. Bezpieczeństwa Leków.
Układ krążenia, układ nerwowy…
W swoim sprawozdaniu z działalności za 2020 r. Agencja przedstawia ranking rodzin najbardziej dotkniętych chorobą. Na pierwszym miejscu znajdują się leki i pielęgnacja związana z układem sercowo-naczyniowym, które stanowią 26,70% zgłoszeń kierowanych do ANSM.
Na drugim miejscu znajdują się terapie ukierunkowane na układ nerwowy (25,55%), a następnie leki przeciwinfekcyjne do stosowania ogólnoustrojowego (11,90%), jak pokazano na poniższym wykresie.
Jeśli chodzi o amoksycylinę, władze podjęły szereg środków nadzwyczajnych, w tym racjonowanie, które ogranicza ilość, jaką może zamówić każda apteka. Wezwali również lekarzy i pacjentów do stosowania tych antybiotyków tylko wtedy, gdy jest to konieczne: na przykład nie są zainteresowani zapaleniem oskrzelików w środku epidemii.
Ale te ogłoszone w piątek środki nie przekonują wszystkich obserwatorów. Takie przemówienia „nie atakują przyczyn strukturalnych”, oszacowało w komunikacie prasowym Obserwatorium Przejrzystości Polityki Leków, uprzywilejowana organizacja po lewej stronie.
Wyraża ubolewanie z powodu braku reakcji władz w obliczu „oczekiwanej” sytuacji, która wymaga masowego przeniesienia produkcji narkotyków do Francji, uważając, że likwidacja tej produkcji w wielu krajach przyczynia się do problemów z zaopatrzeniem.
W przypadku amoksycyliny Agencja Leków zwróciła się do laboratoriów o zwiększenie zdolności produkcyjnych, ale wskazała również, że „trwają badania mające na celu określenie sposobów importu tych antybiotyków z zagranicy”.
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Słynny obraz centralnej czarnej dziury w Drodze Mlecznej, Sgr A*, będzie błędny!
Lekarze apelują o systematyczne badania przyszłych matek
SpaceX planuje zrobić znacznie lepiej ze Starship 6 i zapowiada się niesamowicie!