„Nieustannie dążymy do zmniejszenia naszego wpływu na środowisko”. Christian Syst, PrezydentOrrion Chemicals Orgaform (OCO), związanej w szczególności z zaangażowaniem jej firmy w zrównoważony rozwój. Zakład, który w tym roku obchodzi swoje 55. urodziny, został założony w Simoy koło Orleanu w 1967 roku. Przez dziesięciolecia ten produkt klejów, farb, lakierów i dodatków przeżył kilka żywotów. Przeszła pod amerykańską flagą w latach 80., a następnie kilkakrotnie kupowana i odsprzedawana przez główne grupy w branży (Rohm and Haas, Dow Chemicals, Orrion Chemicals itp.), firma miała zostać zdemontowana przed Christianem Siest, który dołączył do firmy w 1990 r., w 2010 r. wprowadził ofertę przejęcia.
W 2015 roku grupa Orrion Chemicals została zreorganizowana, a Christian Syst został jej prezesem w następnym roku. Następnie rozpoczął duże ruchy, aby ponownie skoncentrować swoją podstawową działalność i zwiększyć problemy związane z ochroną środowiska. Zaangażowanie w transformację środowiskową, która obejmuje innowacje: zbudowanie pierwszego na świecie zakładu recyklingu pianki.
Najpierw poddaj recyklingowi materace piankowe
Po zaproszeniu do składania ofert w 2019 r. przez Dow Chemicals na instalację pilotażowego urządzenia do przetwarzania pianki poliuretanowej ze zużytych materacy, dołożyliśmy wszelkich starań, aby wziąć udział w tym ekscytującym projekcie. Wyzwaniem było znalezienie rozwiązania umożliwiającego recykling chemiczny pianki poliuretanowej na materace, która do tej pory trafiała na wysypisko śmieci, była spalana lub korzystała jedynie – w najlepszym przypadku – z ograniczonego mechanicznego recyklingu w punktach sprzedaży”Christian Syst wyjaśnia.
Każdego roku w Europie wyrzuca się około 30 milionów materacy (w tym 4 miliony materacy we Francji). Otrzymujemy piankę, z której wcześniej się zdarłaś Firma Ecomobilier. Następnie, w ramach programu recyklingu materacy RENUVA, znaleźliśmy rozwiązanie chemiczne, które przywraca piankę ze stanu stałego do stanu ciekłego (poliolu), czyli do stanu pierwotnego. Wreszcie płyn ten może być ponownie wykorzystany do produkcji nowych materacy piankowych z recyklingu”.podsumowuje szef OCO.
Gospodarka o obiegu zamkniętym Made in France
Firma rozpoczęła się w 2021 r. i nadal działa, ale niektóre marki już zaczęły sprzedawać sofy i tapicerkę z tej gospodarki o obiegu zamkniętym. Tak jest w przypadku Camif (firma misyjna) która wykorzystuje recyklowaną piankę poliuretanową Orbis z kolekcji Vita do wyposażenia czterech sof ze swojej kolekcji.
Więc to wszystko wyprodukowano we Francji : Użyta pianka jest przetwarzana na poliole w Semoy, następnie nowa pianka PU z recyklingu jest produkowana w Crancey w Aube, a sofy sprzedawane przez Camif (z czego 84% komponentów jest pochodzenia francuskiego, z wyłączeniem tkaniny, z Polski) są montowane przez partner w Saint-Vallier In Saône & Loire.
Ewolucja zasilana przez Bpifrance
” KochanieFrancja Jesteśmy naszym historycznym partnerem od 2015 roku. Dzięki nim zabezpieczyliśmy nasze kredyty inwestycyjne i towarzyszyły nam przy realizacji procesu LBO w 2020 roku ″Christian Syst wyjaśnia. Na realizację projektu RENUVA OCO otrzymało dotację w wysokości 950 000 euro od Ademe, a także zieloną pożyczkę w wysokości 1 mln euro. Ta zielona pożyczka musi być spłacana przez 10 lat z odroczonym terminem spłaty. Do czasu rozpoczęcia działalności w zakresie recyklingu pianki.
„Kiedy ta pożyczka została podpisana, staliśmy się pierwszym pionierem ze społeczności Coq Vert w Bpifrance. Bpifrance chciał, abyśmy podzielili się naszym doświadczeniem, co z przyjemnością robimy do dziś.potwierdza szef OCO. Przynależność do tej społeczności jest ogromnym źródłem energii i pokazuje, że przemysł chemiczny jest także graczem w transformacji środowiska. Jest nam teraz potrzebne. »
W 2018 r. Orrion Chemicals Orgaform również polegał na ADEME, aby wdrożyć Diag Eco Flux. „Zrobiliśmy to jako pierwsi w centrum”, wspomina Christian Syst. Przegląd energii, materiałów, wody i odpadów powtórzyli w tym roku. Ponadto OCO jest częścią przyszła branża klubowa zaangażowany w Francuskie zobowiązanie dotyczące klimatu biznesowego W 2019 roku firma, która zatrudnia 53 pracowników i generuje 14 mln euro przychodów rocznie, dąży do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla o 50% na tonę wyprodukowaną do 2023 roku. Na koniec 2021 roku było to już 32%. „Jeżeli nasi konkurenci pójdą za nami w tym kierunku, będziemy szczęśliwi”Christian Syst podsumowuje.
Ten artykuł powstał przy wsparciu BabeFrance – Społeczność Zielonego Koguta
Share post „W chemii też wysiłki na rzecz zmniejszenia wpływu na środowisko”
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy
Toupret kupuje konkurenta w Polsce
Drobiarski gigant LDC jest w trakcie przejęcia fabryki Konspolu w Polsce