Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Globalne ocieplenie.  Futurystyczny satelita do pomiaru CO2 jest testowany z kosmosu w Tuluzie

Globalne ocieplenie. Futurystyczny satelita do pomiaru CO2 jest testowany z kosmosu w Tuluzie

W 2023 r. francuskie Narodowe Centrum Badań Kosmicznych wystrzeli MicroCarb, pierwszego satelitę zdolnego do pomiaru stężenia dwutlenku węgla w atmosferze na całym świecie. Jego przyrząd, spektrometr siatkowy, przybył do AirbusSpace w Tuluzie, aby rozpocząć testy próżni termicznej. Wyjaśnienia

Jakie są główne pochłaniacze dwutlenku węgla na naszej planecie: oceany czy lasy tropikalne? Ile ton dwutlenku węgla (CO .)2) emitują z miast, roślin i oceanów? Choć może to zabrzmieć zaskakująco, dziś nie znamy ilości dwutlenku węgla2 Pochłaniana lub emitowana w niektórych obszarach z powodu braku naziemnych stacji pomiarowych. Ani jak zmienia się wraz z porami roku.

Jednak informacje te są niezbędne do zrozumienia pochodzenia i skutków globalnego ocieplenia. ko2 Jest to główny gaz cieplarniany wytwarzany przez działalność człowieka.

Aby przezwyciężyć ten brak danych, NASA wystrzeliła satelitę OCO-2 w 2014 r. W 2023 r. wystrzelenie MicroCarb przejmie francuskie Narodowe Centrum Badań Kosmicznych. Jego przyrząd, spektrometr siatkowy, będzie w stanie z dużą dokładnością (około 1 ppm) mierzyć stężenie dwutlenku węgla w atmosferze na całym globie. To właśnie to podstawowe narzędzie przybyło do czystych pomieszczeń Airbus Defence and Space w Tuluzie we wrześniu w fazie testów.

W ten sposób MicroCarb rozpoczął tak zwane testy „termicznej próżni”. 40 dni, podczas których urządzenie będzie testowane w różnych warunkach przed dostarczeniem do Thales Alenia Space.

Elodie Cansot, dyrektor ds. instrumentów w CNES, wyjaśnia:

Pierwszy cel dotyczy kwalifikacji kontroli temperatury urządzenia w różnych warunkach, zarówno operacyjnych, jak i nie. W szczególności obejmuje to sprawdzenie wydajności termicznej układu chłodzenia, czynnika chłodniczego (układ chłodzenia pasywnego), osiągając temperaturę 150 K, czyli -123.15°C niezależnie od temperatury. Po osiągnięciu temperatury na kriostacie można przeprowadzić weryfikację i wizualną weryfikację działania przyrządu MicroCarb.

Elodie Cansot, szefowa MicroCarb we francuskim Narodowym Centrum Badań Kosmicznych

Ostatecznym celem jest zapewnienie właściwego działania przyrządu podczas scenariuszy reprezentujących warunki lotu. W tym celu zostaną przeprowadzone dwa testy. Pierwszy to Oświetl maszynę Przez sygnał przechodzący przez ogniwo gazowe zawierające dwutlenek węgla, drugi sygnał to a badanie wzroku Gdzie światło słoneczne jest doprowadzane do wejścia urządzenia przez szereg teleskopów i światłowodów.

READ  Czy zaćmienie może oślepić?

Po zakończeniu testów próżni termicznej zespoły przejdą do następnego dużego kroku, aby dostarczyć narzędzie do Thales Alenia Space Polska Znajduje się w Harwell w Wielkiej Brytanii.