Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Zmiana orbity Jowisza sprawiłaby, że Ziemia byłaby bardziej zdatna do zamieszkania

Zmiana orbity Jowisza sprawiłaby, że Ziemia byłaby bardziej zdatna do zamieszkania

Nowe modele sugerują, że powierzchnia naszej planety może być bardziej odpowiednia do życia, jeśli gazowy gigant, wspomniany Jowisz, zmieni swoją orbitę. Badanie opublikowane w Czasopismo astronomicznemoże być ważna w poszukiwaniu egzoplanet nadających się do zamieszkania.

Jeśli nasza planeta nadaje się do zamieszkania, to dlatego, że spełnia wiele podstawowych czynników powstania życia. Przede wszystkim Ziemia znajduje się w dobrej odległości od Słońca, aby umożliwić obecność wody w stanie ciekłym na powierzchni. Jest aktywny geologicznie, a jego oś obrotu jest dość stabilna. Wreszcie jesteśmy stosunkowo odporni na atakiasteroidy. Wynika to częściowo z obecności Jowisza. Gigant mógł już pomóc w oczyszczeniu Układu Słonecznego z tego gruzu, ale także umożliwił ustabilizowanie orbit planet wewnętrznych, takich jak Ziemia.

Wpływ Jowisza na życie na Ziemi jest taki, że do tej pory wierzyliśmy, że zmiana jego orbity miałaby tragiczne konsekwencje dla naszej planety. Tak naprawdę wszystko zależy od zmiany. Nowe badanie pokazuje, że gdyby gazowy gigant miał ekscentryczną orbitę, życie na Ziemi mogłoby działać lepiej.

Najdziwniejsza hipoteza Jowisza

W badaniu przyjrzano się, jak Jowisz wpływa na orbitę Ziemi i nachylenie osi w czasie. Ziemia ma bardzo okrągłą orbitę (prawie idealny okrąg), podczas gdy jej osiowe nachylenie – generujące pory roku – wynosi obecnie około 23,4 stopnia.

Jednak czynniki te niewiele się zmieniają w czasie i leżą u podstaw tzw Cykl Milankovitch. Jest to miara całkowitego ciepła odbieranego przez powierzchnię Ziemi, znana jako nasłonecznienie.

Część cyklu Milankovitcha wynika z niewielkiej siły grawitacyjnej Jowisza. Ale ponieważ Jowisz ma również orbitę kołową, nie jest to istotny czynnik. W ramach tych badań naukowcy stworzyli symulowane układy słoneczne, które obejmują orbitę Jowisza o większej ekscentryczności. Uważali, że bardziej egzotyczny Jowisz sprawi, że Ziemia będzie mniej zdatna do zamieszkania. W końcu byli zaskoczeni, że było odwrotnie.

READ  W jaki sposób autologiczny przeszczep komórek w Marsylii może poprawić leczenie raka trzustki?

Wraz ze wzrostem grawitacyjnego wpływu Jowisza, Ziemia będzie już miała lepsze nasłonecznieniewięc niektóre z najzimniejszych części naszej planety mogą nagrzewać się do znacznie łagodniejszych temperatur.

Wielu jest przekonanych, że Ziemia jest przykładem planety nadającej się do zamieszkania i że każda zmiana orbity Jowisza może być szkodliwa tylko dla Ziemi ”. zauważa Pam Vervoort, współautorka badania. Pokazujemy, że obie hipotezy są fałszywe.. »

Wręcz przeciwnie, inne zmiany mogą być katastrofalne. Naukowcy odkryli, że gdyby Jowisz znajdował się zbyt blisko Słońca, mogłoby to spowodować ekstremalne nachylenie Ziemi. W rezultacie nasza planeta będzie otrzymywać mniej światła słonecznego, co oznacza, że ​​duże obszary na Ziemi będą doświadczać ujemnych temperatur.

Europa, Io i Jowisz w tle. Kredyty: Wikipedia

badania egzoplanet

Te wyniki nie dotyczą nas bezpośrednio. Według najnowszych wiadomości nie oczekuje się, że Jowisz zmieni swoją orbitę. Z drugiej strony naukowcy uważają, że badanie to może pomóc astronomom zidentyfikować potencjalnie nadające się do zamieszkania egzoplanety.

Obecnie poszukiwanie możliwości zamieszkania zależy od tego, czy planeta znajduje się w regionie umożliwiającym obecność wody w stanie ciekłym na powierzchni. Jest to oczywiście ważny parametr, ale jest to kolejny parametr, na przykład Tropikalny kształt lub sezonowe zmiany – Ona też odgrywa ważną rolę.

Dla przypomnienia, planety o bardziej kołowych orbitach utrzymują stałą odległość od swojej gwiazdy, podczas gdy bardziej ekscentryczne orbity przybliżają planety do swoich gwiazd w różnych punktach tej orbity. Jednak bliskość gwiazdy determinuje ilość otrzymywanego przez nią promieniowania oraz sposób, w jaki jest ono transmitowane, co oznacza, że ​​wpływa na klimat planety.

Obecne teleskopy są wystarczająco potężne, aby określić ekscentryczność orbit egzoplanet. Z drugiej strony nie są wystarczająco wyposażeni, aby zmierzyć nachylenie tych światów. Jednak astronomowie mogą pracować nad metodami pośrednimi – takimi jak badanie orbit i ruchów pobliskich gazowych gigantów – aby to ustalić.

READ  Ta mało znana witamina jest najlepszym sprzymierzeńcem Twojego zdrowia!