Po opuszczeniu wschodniego bloku komunistycznego Polska przeszła w latach 90. poważną restrukturyzację. Z powodzeniem zrewitalizował swój przemysł, rolnictwo i system edukacji przed przystąpieniem do Unii Europejskiej w 2004 roku. Europa. Czeka go kolejny sukces w dziedzinie edukacji.
Reforma zapoczątkowana w 1999 r. zmieniła obowiązkową edukację z ośmiu lat z dwustopniowej na trzystopniową, w sumie przez dziewięć lat, w tym tworzenie szkół wyższych („Kimnajjam”). Reforma opiera się na poprawie zawodu nauczyciela dzięki lepszemu wyszkoleniu i lepszym wynagradzaniu. To się opłaca i w 2012 roku Polska wspięła się do pierwszej dziesiątki Ranking w Pizie To badanie OECD ocenia osiągnięcia 15-letnich uczniów na całym świecie co trzy lata.
Odblokowywanie zabezpieczeń
Uzyskane dobre wyniki, Mówimy o „polskim cudzie”. . Ale to było krótkotrwałe. W 2015 roku do władzy doszedł konserwatywne Prawo i Sprawiedliwość (PiS) i zaczęło w pełni wycofywać reformę. Trzęsienie ziemi jest wyzwaniem, ale nic nie pomaga. Chociaż od początku wojny z Ukrainy przybyło 200 tys. dodatkowych uczniów, Polska boryka się obecnie z niedoborem nauczycieli. Początek roku akademickiego 2022 w Polsce jest niepokojący, kolejne badanie PISA spodziewane jest w 2023 roku.
Law Story to podcast z Les Echos prowadzony przez Michaela Varneta. Ten odcinek został nagrany w sierpniu 2022 roku. Redaktor naczelny: Clemence Lemastre. Gość: Gabriel Nedelek (dziennikarz „Echos”)). Reżyseria: Nicolas Jean. Muzyka: Theo Boulanger. Tożsamość graficzna: Ubiyan. Zdjęcie: MIGUEL MEDINA/AFP. Dźwięki: Hej „Moja i twoja nadzieja”, France 2, Bruno Maltor, Euronews.
Jak słuchać i subskrybować Law Story?
Znajdź wszystkie odcinki Historia na Lesechos.fr
Możesz nas również znaleźć za darmo podcast jabłkowy,Spotify lub na Twoja przeglądarka.
Historia jest również dostępna Zwiastun / Podcast Google / Obsada / Inne aplikacje (RSS).
Jak radzić sobie z niepewnościami?
Wraz z inflacją, rosnącymi stopami procentowymi, Ukrainą, a teraz niepewnością polityczną, wstrząsy się mnożą. Aby ewoluować w coraz bardziej złożonym środowisku, wiedza redakcyjna Les Echos jest nieoceniona. Każdego dnia nasze badania, analizy, artykuły i artykuły redakcyjne współpracują z naszymi subskrybentami, aby pomóc im zrozumieć zmiany, które zmieniają nasz świat i wyposażyć ich do podejmowania lepszych decyzji.
„Guru mediów społecznościowych. Bardzo upada. Wolny fanatyk kawy. Entuzjasta telewizji. Gracz. Miłośnik internetu. Nieskrępowany wichrzyciel.”
More Stories
Euro 2024: Holandia od tyłu pokonała Polskę w finale grupy C przeciwko Francji
W Polsce protest przeciwko wykorzystaniu sztucznej inteligencji w radiu
Polska zabiega o czasowe zawieszenie praw azylowych z UE