Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Mega Fire: Wszystko o tym nowym zagrożeniu

Mega Fire: Wszystko o tym nowym zagrożeniu

Od czwartku w północnym hrabstwie Gard wybuchł „ogromny pożar”. Zjawisko, które z powodu globalnego ocieplenia niestety musi się mnożyć na całym świecie.

Gard jest w stanie najwyższej gotowości. Północ prowincji została dotknięta bardzo dużym pożarem, który ogarnął 500 hektarów około godziny 20:00 w czwartek. „Ten pożar, jak to się mówi, jest »pożarem ogromnym«. To bardzo niekorzystna i bardzo krytyczna sytuacja w okolicy, ponieważ wiatry nie ucichną i nie uspokoją się jutro! Sagir, który jest odpowiedzialny za komunikację strażaków w Gard, wyjaśnił, powiedział AFP, że będzie to kontynuowane dziś wieczorem i przez kilka dni.

Jakie kraje są dotknięte „masywnymi pożarami”?

„Masywne pożary” w czterech zakątkach świata podwoiły się w ostatnich latach, szczególnie w Australii i Stanach Zjednoczonych (zwłaszcza w Kalifornii), gdzie spalone obszary wzrosły o 1200% w ciągu ostatnich trzech lub czterech dekad.

W Rosji lasy również nie są wyjątkiem. Tak więc w tym roku Syberia zniszczy ponad 16 milionów hektarów z powodu pożarów, przy temperaturach zbliżających się do 50 ° C. Ponadto Turcja czy Algieria musiały ostatnio radzić sobie z przerażającymi pożarami, niekoniecznie będąc w stanie szybko nad nimi zapanować.

W Europie tego lata mocno ucierpiały Włochy i Grecja. Podczas gdy Wielka Pożoga, która zniszczyła 7100 hektarów lasów w Var w połowie sierpnia 2021 r. we Francji, została również oznaczona przez strażaków jako „nienaturalnie silna”.

Przyczyny „ogromnego pożaru”

Teraz niezaprzeczalny punkt dla ekspertów, zmiany klimatyczne są odpowiedzialne za wzrost pożarów na całym świecie. Badacz Raynaud Barbero, klimatolog w Narodowym Instytucie Badawczym ds. Rolnictwa, Żywności i Środowiska (Inrae)

Prognozy oparte na analizach ekspertów ds. klimatu ONZ (IPCC) wskazują, że „strefa zagrożenia rozciągnie się w kierunku północnej Europy, a następnie na wysokości”, ze swojej strony zauważył Jean-Luc Dupuy, który bada rozprzestrzenianie się i rozwój pożarów w Europie na Laboratorium Badawcze Inrae w Awinionie.

Dziś powierzchnia wypalana co roku w Europie wynosi średnio 400-500 tysięcy hektarów, zwłaszcza w krajach śródziemnomorskich (Hiszpania, Grecja, Włochy, Francja itd.).

We Francji „aktywność (pożaru) nasili się na obszarach, na których już jest silna, na południowym wschodzie, a także rozszerzy się na górskie krawędzie tego regionu od południa”, gdzie temperatury i susze będą rosły, wyjaśnia Jean-Luc Dupuy. który bada rozprzestrzenianie się i rozwój pożarów w Europie w laboratorium Inrae Research w Awinionie.

Według jego prognozy ryzyko wzrośnie również w północnej części kraju, zwłaszcza w Kraju Loary i centrum, gdzie w przyszłości spodziewany jest znaczny wzrost pożarów.

READ  Nieporozumienie między Zełenskim a Macronem, Kijów otrzyma nową pomoc wojskową z Unii Europejskiej