Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rosja nie dała się zastraszyć amerykańskiej armii w Europie

Rosja nie dała się zastraszyć amerykańskiej armii w Europie

Poniedziałkowy start rakiety w centrum handlowym w Kremenczugu w środkowej Ukrainie był głównym tematem wtorkowej sesji nadzwyczajnej Rady Bezpieczeństwa ONZ. W tym czasie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski Zaproponować Radzie Bezpieczeństwa ONZ wysłanie komisji śledczej na Ukrainę” Udowodnić zniszczenie centrum handlowego przez rosyjski strajk.

Rosyjski strajk w Kremenczugu spowodował śmierć około dwudziestu osób, dziesiątki rannych i zaginionych. Rosja zaprzecza, jakoby celowała w obiekt cywilny i twierdzi, że zbombardowała magazyn broni.

Podczas ożywionej interwencji przed Radą Bezpieczeństwa, drugiej po swoim pierwszym wystąpieniu z 5 kwietnia, ukraiński prezydent po raz kolejny zażądał usunięcia Rosji ze stałego miejsca w Radzie Bezpieczeństwa i powołania sądu orzekającego w sprawie „Codzienne akty terrorystyczne” z Moskwy.

„Gdybyś mógł uhonorować wszystkich Ukraińców, którzy zginęli w tej wojnie, wszystkich dorosłych, wszystkie nasze dzieci, dziesiątki tysięcy ludzi… Proszę o uhonorowanie ich minutą ciszy”powiedział pod koniec przemówienia Wołodymyr Zełenski, wstając.

I wydawało się, że 15 członków Rady Bezpieczeństwa zaskoczyło go, naśladując go, podobnie jak pozostałych obecnych na sali, jak wynika ze zdjęć transmitowanych przez wewnętrzny kanał telewizyjny ONZ.

Podobnie jak Rosja na początku sesji, zastępca ambasadora Rosji, Dmitrij Polański, również wstał, by przez chwilę milczeć, jak podał kanał telewizyjny ONZ.

Nieco wcześniej Wołodymyr Zełenski ponownie potępił inwazję Rosji na jego kraj, od 24 lutego, z naruszeniem Karty Narodów Zjednoczonych.

„Rosja nie powinna mieć prawa głosu” Na tematy związane z wojną na Ukrainie i „Nie ma prawa pozostać w Radzie Bezpieczeństwa”.Dał krajowi warunki„państwo terrorystyczne” co powinien „karać”.

W imieniu Podsekretarza Generalnego ONZ ds. Politycznych Rosemary DiCarlo, „Cykl śmierci i zniszczenia musi się zatrzymać dla dobra Ukrainy, Rosji i całego świata”..

Przed nadzwyczajną sesją, na wniosek Kijowa, sześć krajów – Francja, Irlandia, Norwegia, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i Albania – do których dołączył ambasador Ukrainy przy ONZ, potępiono: „Poważnie intensyfikujące się ataki rosyjskich rakiet na terytorium Ukrainy, wymierzone w obszary mieszkalne i infrastrukturę cywilną, w dniach 25-27 czerwca”w tym tych, których celem jest Kremenczug. „Żądamy natychmiastowego zaprzestania rosyjskich działań wojennych przeciwko Ukrainie, wszelkich ataków na ludność cywilną i infrastrukturę cywilną oraz całkowitego i natychmiastowego wycofania rosyjskich sił i sprzętu wojskowego”. Te kraje zachodnie dodały w swoim oświadczeniu, nie ogłaszając żadnych środków ani decyzji.

READ  100 dni po rozpoczęciu konfliktu dwie twarze Mariupola są teraz pod kontrolą Rosji

Wszystkie ogłoszenia można znaleźć Na stronie ONZ.