Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

„Może 15 lub 20 lat…”: dlaczego proces akcesji Ukrainy do UE będzie trwał tak długo

Potrzeba przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej „Może 15 lub 20 lat.” W niedzielę Clement Bon, minister stanu do spraw europejskich, potwierdził to, co Emmanuel Macron ogłosił przed eurodeputowanymi w Strasburgu 9 maja. Prezydent Francji przedstawił projekt europejska wspólnota polityczna Przed Parlamentem Europejskim podczas debaty o rozpoczęciu procesu akcesyjnego Ukrainy, która od 24 lutego toczy wojnę z Rosją.

Wtedy Emmanuel Macron dał jasno do zrozumienia, że ​​będzie to konieczne „umowy” na Ukrainę o przystąpienie do Unii Europejskiej i zaproponował, aby w międzyczasie stała się częścią europejska wspólnota politycznado którego może należeć także Wielka Brytania, która w 2020 roku opuści Unię Europejską, czy Mołdawia.

Krótko mówiąc, niezależnie od stanu kraju czy pilności sytuacji wojskowej, humanitarnej czy gospodarczej, przystąpienie do Unii Europejskiej to długa droga do skrzyżowania. Wyjaśniamy dlaczego.

Nie ma przyspieszonej procedury

7 marca 2022 r. Unia Europejska uruchomiła procedurę rozpatrywania wniosków o członkostwo Ukrainy, Gruzji i Mołdawii – poinformowała francuska prezydencja Rady Unii Europejskiej. Trzy kraje zgłosiły swoje roszczenia po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Komisja Europejska będzie musiała wydać oficjalną opinię, a 27 będzie musiało zdecydować, czy kandydatom zostanie przyznany status kandydata, przed długimi i złożonymi negocjacjami. Komisja Europejska zamierza wydać swoją opinię w czerwcu.

Nawet gdy ukraiński głowa państwa, ubrany w koszulę khaki, znajduje się w ciemnym pokoju, z ukraińską flagą na plecach, wzywając w dramatycznej sekwencji do fuzji „bez terminu” Ich kraj w Unii Europejskiej nie ma przyspieszonej procedury integracyjnej.

Nie ma skrótów ani szybkich sposobów. Ta procedura jako taka nie istnieje, a integracja z Unią Europejską jest procesem długim, restrykcyjnym i trudnym. Kanclerz Niemiec Olaf Schulz powiedział, że nie jest za przyznaniem Ukrainie „skrótu” do członkostwa w Unii Europejskiej (UE), co według niego nie jest. „To nie jest kwestia kilku miesięcy czy kilku lat”.. „Fakt, że na drodze do członkostwa w UE (Ukraina) nie ma skrótów, jest imperatywem sprawiedliwości dla sześciu krajów Bałkanów Zachodnich”. Podkreślił podczas przemówienia przed deputowanymi do Bundestagu, którzy od dawna chcą wstąpić do bloku europejskiego.

READ  Na tegorocznych targach Hainan Expo prezentowanych jest ponad 3300 marek z 65 krajów

Zdaj długi i skodyfikowany egzamin

Po wyrażeniu przez Komisję opinii rozpoczynają się dyskusje między krajem kandydującym a europejską władzą wykonawczą, przed otwarciem formalnych negocjacji członkowskich, które wymagają jednomyślnej zgody 27 narodów. Integracja z Unią Europejską to długotrwały proces zbliżania ustawodawstwa kraju kandydującego do prawa europejskiego. Wymaga skomplikowanych negocjacji na wiele tematów i kryteriów, które są trudne do spełnienia dla kraju w stanie wojny, takich jak stabilność polityczna i wydajna gospodarka rynkowa.

Na przykład Komisja Europejska potrzebowała dwóch lat na wydanie opinii po złożeniu przez Rumunię wniosku o członkostwo. Rumunia, która przystąpiła do Unii Europejskiej w 2007 r., złożyła wniosek 22 czerwca 1995 r., a opinia Komisji została dostarczona 15 lipca 1997 r.

Rumuni potrzebowało dziesięciu lat negocjacji, a Bułgarii od zgłoszenia swojej kandydatury w 1995 r. do przystąpienia do Unii 11 lat. Albania, która zgłosiła się w 2009 roku, czy kandydująca od 1987 roku Turcja, nie pokonała jeszcze przeszkody.

Ponadto przyjęto nową procedurę przystąpienia do Unii Europejskiej. Jest bardziej rygorystyczny i odwracalny, z możliwością zawieszenia lub przerwania negocjacji z kandydatami.

konieczna jednomyślność

Członkostwo w Unii Europejskiej wymaga również jednomyślnej zgody 27 państw członkowskich. Dwudziestu siedmiu jest podzielonych w kwestii przyszłego przystąpienia tej byłej republiki radzieckiej do Unii Europejskiej.

Chociaż niektóre państwa członkowskie są zagorzałymi zwolennikami idei członkostwa Ukrainy, jedna trzecia państw członkowskich jest bardziej konserwatywna.

Osiem krajów – Czechy, Łotwa, Litwa, Estonia, Bułgaria, Polska, Słowacja i Słowenia – szybko wezwało w liście otwartym do otwarcia dyskusji na temat członkostwa Ukrainy. Wspierają ich cztery inne kraje, w tym Chorwacja, Szwecja i Węgry.

Z drugiej strony Belgia, Holandia, Włochy i Hiszpania są bardziej jej zdaniem „zarezerwowany”w szczególności w obawie, że zbyt duże rozszerzenie Unii Europejskiej utraciłoby swoją skuteczność.

READ  W ciągu dwudziestu lat członkostwa w Unii Polsce udało się nadrobić imponujący trend gospodarczy

„Członkostwo to od dawna żądanie Ukrainy. Ale w UE są różne opinie i wrażliwości na temat rozszerzenia”Powiedział to jasno, nie zmocząc się, przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

Pozostali kandydaci w poczekalni UE

Jest jeszcze jeden czynnik powstrzymujący Ukrainę przed pójściem na skróty: pięć krajów jest oficjalnie uznanych za kandydatów do członkostwa w UE. I przez długi czas!

Ukraina, Gruzja i Mołdawia ubiegały się ostatnio o status kraju kandydującego, ponieważ sześć krajów Bałkanów Zachodnich – Serbia, Kosowo, Albania, Macedonia Północna, Czarnogóra i Bośnia – aspiruje do członkostwa w Unii Europejskiej, ale proces rozszerzenia utknął od lat. Cztery kraje z Bałkanów Zachodnich są oficjalnie nominowane, ale od lat są zakazane w unijnej poczekalni: Macedonia Północna (2005), Czarnogóra (2010), Serbia (2012) i Albania (2014).

Sześć krajów z pewnością korzysta z aktywnego wsparcia Austrii, Węgier czy Słowenii, ale niechęć innych państw członkowskich jest bardzo silna, zwłaszcza Francji czy Danii: niektórzy obawiają się napływu imigrantów, podczas gdy inni obwiniają reformy za zbyt nieśmiałe.

Jeśli chodzi o Macedonię, blokada na torze europejskim pochodzi z Bułgarii z powodu różnic językowych i historycznych.

Turcja, kandydat od 1999 roku, rozpoczęła negocjacje członkowskie w 2005 roku. Jednak od 2016 roku jej stosunki z Unią Europejską gwałtownie się pogorszyły, szczególnie z powodu ciągłych represji prezydenta Erdogana po próbie zamachu stanu. W 2019 roku Rada Unii Europejskiej ogłosiła, że ​​są „w ślepym zaułku”.

Dwie byłe republiki jugosłowiańskie – Kosowo oraz Bośnia i Hercegowina – są uważane za potencjalnych kandydatów, ale nie spełniły jeszcze kryteriów członkostwa.

narzucone reformy

W 2009 r. UE zainicjowała również Partnerstwo Wschodnie z Ukrainą, Mołdawią, Armenią, Azerbejdżanem i Gruzją, oferując bliższe więzi gospodarcze i polityczne w zamian za reformy.

Te pięć krajów „Od lat wykonywane są rozległe naprawy”, Wyrok w sprawie premiera. „Wypełnianie naszych zobowiązań wobec nich to nie tylko kwestia wiarygodności”.przekonywał.

READ  Dialna Maroko, front utrwalania i promowania marokańskiego dziedzictwa

W 2020 roku 27 krajów zgodziło się na rozpoczęcie negocjacji w sprawie integracji Macedonii Północnej i Albanii pod pewnymi warunkami. Niemcy i Holandia nałożyły już na Tiranę żądanie reform przed oficjalnym otwarciem rozmów, zwłaszcza reform wyborczych i sądowniczych oraz walki z korupcją i przestępczością zorganizowaną.

Unia Europejska: kilka rozszerzeń i odejście

Europa, utworzona przez sześć krajów w 1957 r., przeszła kilka rozszerzeń, większość z nich od 1995 r.

1995: Austria, Szwecja i Finlandia przystępują do Unii. Z Finlandią Unia Europejska po raz pierwszy ma granicę z Rosją.

– 2004: dziesięciu nowych członków, w tym kilka krajów byłego bloku wschodniego: Cypr, Węgry, Estonia, Łotwa, Litwa, Malta, Polska, Czechy, Słowacja i Słowenia.

2007: Bułgaria i Rumunia.

2013: Chorwacja.

2020: Po referendum w 2016 r. Wielka Brytania została pierwszym krajem członkowskim, który opuścił unię, która ma teraz 27 członków.