Niemiecka grupa Siemens zaprezentowała w czwartek model pociągu wodorowego opracowany wspólnie z przedsiębiorstwem kolejowym Deutsche Bahn, z zamiarem uruchomienia pierwszej operacji w 2024 roku w transporcie regionalnym.
Pojazd napędzany własną mobilną naczepą do przechowywania wodoru powinien ostatecznie „zastąpić wagony z silnikiem Diesla w transporcie regionalnym”, zgodnie z komunikatem prasowym Deutsche Bahn.
Wykorzystanie wodoru na kolei do jazdy bez emisji zanieczyszczeń jest częścią niemieckiego projektu rządowego, który chce „zelektryfikować 75% sieci kolejowej do 2030 r.” – skomentował Michael Thürer, sekretarz stanu przy Ministrze Cyfryzacji i Transportu.
Ten model pociągu, nazwany „Mireo Plus H”, działa bez emisji, wykorzystując „zielony wodór”, wytwarzany z czystej energii, uwalniając jedynie parę i wodę.
Według Michaela Petera, dyrektora generalnego Siemens Mobility, „Każdy dostarczony pociąg pozwoli zaoszczędzić do 45 000 ton CO2 w okresie eksploatacji do 30 lat w porównaniu z analogicznymi podróżami samochodowymi”.
Zgodnie z komunikatem prasowym będzie miał zasięg 800 km z dwoma samochodami i 1000 km z trzema samochodami, przy maksymalnej prędkości 160 km na godzinę.
Deutsche Bahn wsparła rozwój stacji paliw zdolnej do tankowania pociągu wodorowego z taką samą prędkością jak pociąg z silnikiem diesla.
Mireo Plus H rozpocznie testy w Badenii-Wirtembergii (południowy zachód) w 2023 r. dla pierwszej komercyjnej operacji od 2024 r., między miastami Tybinga, Horbe i Würzheim.
Tym programem Siemens stara się dogonić swojego francuskiego konkurenta Alstom, który już sprzedaje pociągi pasażerskie na wodór: 41 pociągów zamówiły dwa niemieckie landy, a próby przeprowadzono w Austrii, w -Bas (z Engie), w Polsce, Szwecji i Francji.
Alstom i firma energetyczna Engie opracują również potężne lokomotywy towarowe z wodorowymi ogniwami paliwowymi.
„Profesjonalne rozwiązywanie problemów. Pragnący być pionierem kulinarnym. Przyjazny miłośnik piwa.”
More Stories
Najlepsze filmy związane z kasynami i zakładami bukmacherskimi
Podatki w zakładach bukmacherskich w Polsce – co warto wiedzieć?
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy