Polska zdymisjonuje Szwecję i awansuje na mistrzostwa świata

Mecz: Polska-Szwecja: 2-0

Sladen Ibrahimovic, który wrócił po kontuzji pięty achillesowej, był kwadrans drogi. To nie wystarczyło, w 79. minucie Szwecja przegrywała 2-0. Mając nadzieję na grę w trzecim mundialu (po 2002 i 2006 r.), dojście do legendy na jednej nodze było bardzo duże. W tym jednomeczowym shoot-offie, rozegranym w Sorzo (Polska), Skandynawowie stracili swoją szansę w pierwszym okresie dominacji, w którym stworzyli doskonałe możliwości wykorzystując korytarze. Prowadzeni przez Isaaca i Forsberga zmusili Polaków do pozostania nisko, a Szczsny zmusił ich do dobrych oszczędności (13., 19.), gdy Bednarek (20.) nie ruszył do przodu.

Po polskiej stronie Lewandowski nie miał wiele do jedzenia, więc pilnie i czaił się w przyzwoitej objętości. Napastnik Bayernu Monachium licytował swój czas i nie przegrał, gdy nadszedł. Olsen źle trafił z rzutu karnego po błędzie Carlstroma na Kryzhovicu, strzelając swojego 75. gola w 129 meczach z szatni (1-0, 49.). Podopieczni trenera Cheslawa Miknevicha kontynuowali następnie swoją pracę w ruchu oporu, gdy wściekły powrót Klicka przed Augustinson (56.). Polska została powalona przez nowego przeciwnika, Danielson stracił piłkę przed Jilinsky. Piłkarz Napoli nie miał natychmiastowej szansy na Audi Olsen (2:0, 72.). Szwedzki bramkarz utrzymał swoją drużynę przy życiu w dwóch marszach (75., 76.), ale nawet Ibra nie był w stanie przywrócić Szwecji do wyniku. Polska, podobnie jak jej lider Lewandowski w wieku 33 lat, konsekwentnie zdobywała bilety na swoje drugie mistrzostwa świata.

Zawodnik: Grzegorz Krychowiak

Grzegorz Krychowiak, który wszedł po przerwie, przechylił mecz na korzyść Polski. Były Remois i Parisian wprowadzili konsekwencję do nieco łagodnej polskiej pomocy, ale przede wszystkim pozwolił swojej drużynie objąć prowadzenie w meczu, w którym źle się zachowywali. Od 48. minuty Karl Strom (niezdarny w open) uderzył go na wejściu do strefy szwedzkiej, zostawiając Olsena (49.) Lewandowskiego na ukrzyżowanie. Ładny, jasny list do „Chryso”, który przynajmniej pochodzi z burzliwego okresu. Na mocy kontraktu z Grosnoderem do 2024 roku 32-letni pomocnik został wypożyczony do AEK Ateny dwa tygodnie temu przez rosyjski klub – z powodu wojny na Ukrainie – do końca sezonu.

READ  W kierunku „wojskowego Schengen” w celu przygotowania się na konflikt z Rosją?

Liczba: 31

Wtorkowym zwycięstwem Polska zakończyła 31-letnią suszę ze Szwecją, której nie pokonała od 21 sierpnia 1991 roku (2:0). Potem było 7 porażek i 1 remis.