Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wraz z wojną na Ukrainie tarcza antyrakietowa w Polsce jest zarówno obiecująca, jak i niepokojąca

Wraz z wojną na Ukrainie tarcza antyrakietowa w Polsce jest zarówno obiecująca, jak i niepokojąca


miW przypadku konfliktu zbrojnego między NATO a Rosją rosyjskie rakiety mogą najpierw spaść na amerykańskie tarcze antyrakietowe w północnej Polsce, a ludzie w regionie obawiający się kolizji z Ukrainą są zaniepokojeni.

„Jeśli wybuchnie intensywny konflikt zbrojny, pierwsze uderzenie zostanie wymierzone w naszą tarczę. Mówi Ryszard Kvyatkovsky, były zastępca burmistrza liczącego około 90 000 mieszkańców miasta Słopsk.

Waszyngton utrzymuje, że obiekt w pobliskiej wsi Redzikowo, który będzie działał w tym roku, ma chronić państwa zachodnie przed pociskami balistycznymi wystrzelonymi przez takie kraje jak Iran.

Jednak prezydent Rosji Władimir Putin nie wierzy w to i, podobnie jak inne instalacje wojskowe w regionie, postrzega tarczę jako zagrożenie dla Rosji. Doprowadziło to do wezwania do wycofania się NATO z krajów Europy Wschodniej, byłych satelitów Związku Radzieckiego.

Zagorzały krytyk Tarczy, instalacja rozpoczęła się w 2016 roku w Redzikowie, niedaleko Sloops. Kvyatkovsky przedstawił kilka argumentów przeciwko tej instalacji. Odrzuca argument, że jest to system obronny.

„Moim zdaniem nie ma systemów ofensywnych i defensywnych, a wszystkie organizacje wojskowe są agresywne.

Pociski w 3 minuty

Rakiety dodają zmysłowości możliwości dotarcia tutaj w trzy minuty, podczas gdy „nikt nie wie, jak rozwinie się sytuacja na Ukrainie”.

Opisuje system jako „absurdalny” z powodu konieczności zwalczania pocisków dalekiego zasięgu pochodzących z Bliskiego Wschodu, a zwłaszcza z Iranu. – Od początku było przeciwko Rosji i teraz tego nie ukrywamy – mówi.

Żałuje, że zajął miejsce dawnego nieużywanego lotniska, na którym można było stworzyć strefę przemysłową, i uważa, że ​​jego obecność zachęca dużych zachodnich inwestorów.

Podczas gdy niektórzy mieszkańcy – choć najbardziej obojętni – podzielają jego obawy, lokalne demonstracje przeciwko obecności tarczy nie zgromadziły więcej niż kilkudziesięciu osób – przyznaje Kuwiatkowski.

Ale sytuacja właśnie się zmieniła. „Do niedawna nie dbałem o tarczę, ale atak na Ukrainę pokazuje, że na pewno w nic nie można uwierzyć” – powiedział AFP archeolog i dziennikarz Tomasz Cheskik. 47 lat.

„Lista topów Putina”

„Putin niejednokrotnie mówił, że ta baza w Polsce, 230 km od granicy z Rosją, nie powinna być zaprojektowana tak, by mogła trafiać tutaj ładunki pocisków” – kontynuował.

„Dzisiaj, kiedy rozmawiam z moimi towarzyszami w Slabach, słyszymy, że jesteśmy teraz pierwszym celem Putina, obok Ukrainy”, westchnął mężczyzna.

Jak sam sobie podkreśla, Eva Trop, poważna emerytka i przewodnicząca Klubu Seniora, milczy, ponieważ nie interesują go wiadomości polityczne.

„Czuję się bezpieczniej niż on tutaj” – mówi.

„Jestem prostą, skromną osobą, nie myślę o odległych problemach. Więc dobrze mi się żyje, nie obchodzi mnie to” – mówi staruszka.

Oczekuje się, że tarcza antyrakietowa w Redzikowie zacznie funkcjonować do 2022 roku.

18.03.2022 07:59:04 – Redzikowo (Polska) (AFP) – © 2022 AFP