Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Całkowite zaćmienie Słońca pogrąża Antarktydę w ciemności

Całkowite zaćmienie Słońca pogrąża Antarktydę w ciemności

Ostatnie całkowite zaćmienie Słońca miało miejsce na Antarktydzie 23 listopada 2003 r., a następnego zaćmienia nie oczekuje się przed 2039 r.

Całkowite zaćmienie Słońca zmieniło Antarktydę z lata w ciemność na początku soboty, w rzadkim astronomicznym widowisku, w którym wzięła udział garstka naukowców, poszukiwaczy mocnych wrażeń i niezliczona ilość pingwinów.

«Widoczność była doskonałaSzczęśliwy Raul Cordero z Uniwersytetu Santiago de Chile (USACH), który uczestniczył wkolegiumJest 0746 GMT, ze sceną.krąg ogniaTrwało to nieco ponad 40 sekund. Zaćmienie Słońca następuje, gdy księżyc przechodzi między słońcem a ziemią, rzucając cień na ziemię. Aby być kompletnym, Słońce, Księżyc i Ziemia muszą być wyrównane bezpośrednio.

Zaćmienie rozpoczęło się podczas transmisji na żywo NASA o godzinie 07:00 GMT. Felipe Troppa / Chile Zdjęcie / Agence France-Presse

Wszystko to było widoczne dopiero na Antarktydzie, ku uciesze wąskiego grona naukowców, ekspertów i poszukiwaczy przygód, którzy za ten przywilej zapłacili ok. 40 tys. dolarów (ok. 35 tys. euro). Zaćmienie zaczęło się w transmisji na żywo NASA o godzinie 0700 GMT, kiedy księżyc zaczął poruszać się przed słońcem, a zakończyło się o 08:06 GMT.

Obóz Union Glacier, gdzie zaobserwowano, znajduje się około 1000 kilometrów (600 mil) na północ od bieguna południowego. Ricardo Soto/Chilijskie Siły Powietrzne/AFP

Obóz Union Glacier, gdzie zaobserwowano, znajduje się około 1000 kilometrów (600 mil) na północ od bieguna południowego. Antarktyda jest skąpana w wiecznym świetle o tej porze roku, której szczyt przypada na 21 grudnia, kiedy słońce nie zachodzi. Według NASA częściowe zaćmienie pojawiło się również w częściach półkuli południowej, w tym w częściach Świętej Heleny, Namibii, Lesotho, RPA, Chile, Nowej Zelandii i Australii.

Ostatnie całkowite zaćmienie Słońca miało miejsce na Antarktydzie 23 listopada 2003 r., a kolejne zaćmienie jest spodziewane dopiero w 2039 r. Oczekuje się, że obrączkowe zaćmienie Słońca – w którym Księżyc blokuje wszystko poza zewnętrznym pierścieniem Słońca – ogarnie Amerykę Północną. W październiku 2023 r. całkowite zaćmienie nastąpiło w kwietniu 2024 r.

READ  PS5, Xbox Series X i S: już ogólnie, oto lista ekskluzywnych gier