Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Oto najlepszy czas na sen dla zdrowego serca

Oto najlepszy czas na sen dla zdrowego serca

Zaczynamy zdawać sobie sprawę, że jakość snu jest powiązana z ryzykiem sercowo-naczyniowym – im gorszy pierwszy, tym wyższy drugi. Faktem pozostaje, podobnie jak w innych dziedzinach epidemiologicznych, że badania często opierają się na subiektywnych miarach, takich jak kwestionariusze lub pamiętniki, które opierają się na indywidualnej pamięci i manipulują nią z uprzedzeniami. Opublikowano 9 listopadaBadanie podkreślone przez Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne rozwiązuje ten problem, badając związek między czasem snu a chorobami sercowo-naczyniowymi na bardzo dużej liczbie uczestników (103712) wyposażonych na tydzień w akcelerometr na nadgarstku – albo główne urządzenie podłączone do zegarka .

Pokazuje, że spanie między 22:00 a 23:00 wiąże się z niższym ryzykiem chorób serca w porównaniu do wcześniejszych lub późniejszych godzin i że związek ten jest bardziej znaczący u kobiet.

„Organ ma wewnętrzny zegar 24-godzinny, zwany rytmem dobowym, który pomaga regulować wydajność fizyczną i psychiczną”.mówi David Blanes, główny autor badania i badacz na Uniwersytecie Exeter w Wielkiej Brytanii. „Chociaż nasza praca nie pozwala nam wywnioskować związku przyczynowego, odkrycia sugerują, że wcześniejsza lub późniejsza pora snu może z większym prawdopodobieństwem zakłócić zegar biologiczny, z negatywnymi konsekwencjami dla zdrowia układu krążenia”.

Zdarzenia sercowo-naczyniowe

Do tego badania w latach 2006-2010 zwerbowano uczestników z brytyjskiego Biobank Records, dużej, długofalowej bazy danych na żywo, służącej do analizowania wkładu zarówno genetyki, jak i środowiska, w szereg problemów behawioralnych i zdrowotnych. Uczestnicy byli w wieku od 43 do 79 lat (średnio 61), a klasa składała się z 58% kobiet. Dane z akcelerometru, które rejestrują początek snu i czas przebudzenia, były zbierane przez tydzień.

Wolontariusze zostali również poproszeni o wypełnienie ankiet zawierających informacje na temat demografii, stylu życia, zdrowia i aktywności fizycznej. Następnie przez około sześć lat ich serca były ściśle monitorowane, ze szczególnym uwzględnieniem zawału serca, niewydolności serca, przewlekłej choroby niedokrwiennej serca, udaru i przemijających ataków niedokrwiennych.

READ  Ziemia kręci się coraz szybciej!

Wydaje się, że wśród 3172 uczestników (3,6%), u których rozwinęła się choroba sercowo-naczyniowa w okresie obserwacji, częstość występowania była najwyższa wśród tych, którzy kładli się spać w środku nocy lub później, w ciągu tygodnia eksperymentu, a najniższa dla tych, którzy kładli się spać między godziną 22.00 a 22.59

Wynik uzyskany przez naukowców analizujących powiązania między początkiem snu a zdarzeniami sercowo-naczyniowymi, skorygowanymi o wiek, płeć, czas trwania i nieregularność snu, wzorzec czasowy (wczesny agonista lub nocny sowa), palenie, wskaźnik masy ciała, cukrzycę, ciśnienie krwi, poziom cholesterolu i status społeczno-ekonomiczny.

czynnik zamieszania

Według ich danych, w porównaniu z zasypianiem między 22:00 a 22:59, ryzyko chorób sercowo-naczyniowych wzrasta o 25% wraz z zasypianiem w środku nocy lub później, o 12% między 23:00 a 23:59. 24% na spanie przed 22:00. Ponadto naukowcom udało się zidentyfikować wszystkie najsilniejsze skojarzenia u kobiet, jedynie ryzyko związane z zaśnięciem przed godziną 22 pozostaje znaczące u mężczyzn.

Plany ostrzegają jednak przed zbyt pochopną interpretacją tych danych. „Może istnieć różnica między płciami w sposobie, w jaki układ hormonalny reaguje na zaburzenia rytmu dobowego. Ale wiek uczestników badania może być czynnikiem mylącym, ponieważ ryzyko chorób sercowo-naczyniowych u kobiet wzrasta po menopauzie – co oznacza, że ​​mogą nie być Istnieje różnica w skuteczności związku między kobietami a mężczyznami”.

Tymczasem jedno wydaje się absolutnie pewne: dla tych, którzy chcą tanio uratować swoje serce, dobrym pomysłem jest zadbanie o sen.