Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) w poniedziałek (8 listopada) ponownie potępił Polskę za reformę systemu sądownictwa i zwrócił się do Warszawy o przyspieszenie niezależności Krajowej Rady Sądownictwa.
Czytaj więcejBruksela naciska na Polskę
Siedmiu sędziów, którzy rozpoznawali sprawę, jednogłośnie orzekło, że Polska naruszyła europejską konwencję praw człowieka w obronie prawa do rzetelnego procesu sądowego. W sądownictwo Rady Europejskiej zajęło się dwóch sędziów, potępiając nadzwyczajną kontrolę polskiego Sądu Najwyższego oraz bezstronność i brak niezależności w sprawach publicznych.
A „Brak wolnościja
Była jedną z dwóch nowych izb utworzonych w Polsce do powoływania sędziów przez władzę wykonawczą i ustawodawczą. Obaj skarżący ubiegali się o stanowiska sędziowskie, ale nie zostali nominowani, a ich odwołania do Sądu Najwyższego zostały odrzucone w 2019 roku.
ETPC stwierdził: „Procedura powoływania sędziów podlega bezprawnemu wpływowi władzy ustawodawczej i wykonawczej„w konsekwencji”Jest to fundamentalna błędna praktyka, która wpłynęła na cały proces. jaDlatego Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych nie jest niezależnym i bezstronnym sądem ustanowionym ustawą w rozumieniu Konferencji Europejskiej.„Orzekał sąd, pytał Polskę”Musimy podjąć natychmiastowe działania, aby rozwiązać ten brak wolności.
Czytaj więcej„Dzieci wstrząśnięte”: ważny apel przed ETPC
Warszawie nakazano zapłacić 15 000 euro każdemu ze skarżących za szkodę niepieniężną. Ta sprawa „Jedna z 57 petycji przeciwko Polsce zarejestrowanych w latach 2018-2021 dotyczyła różnych aspektów restrukturyzacji polskiego systemu sądownictwa rozpoczętej w 2017 r.», podkreśla EKPC.
„Guru mediów społecznościowych. Bardzo upada. Wolny fanatyk kawy. Entuzjasta telewizji. Gracz. Miłośnik internetu. Nieskrępowany wichrzyciel.”
More Stories
Euro 2024: Holandia od tyłu pokonała Polskę w finale grupy C przeciwko Francji
W Polsce protest przeciwko wykorzystaniu sztucznej inteligencji w radiu
Polska zabiega o czasowe zawieszenie praw azylowych z UE