Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

800 leków zawiera dwutlenek tytanu, który jest potencjalnie rakotwórczy

Według Kali 800 najczęściej przepisywanych leków zawiera dwutlenek tytanu, substancję uważaną za potencjalną substancję rakotwórczą.

Doliprane, Spasfon… Dwutlenek tytanu jest używany w składzie około 800 leków. bez celu? W felietonach – mówi Kristel Pangrazzi, redaktor naczelna magazynu Cali, która poświęciła temu tematowi dossier francjainfo. „Istnieje niechęć producentów leków i laboratoriów do modyfikowania tych preparatów, dając jasno do zrozumienia, że ​​pacjenci wolą brać bielsze leki” – powiedziała.

Jednak dwutlenek tytanu jest obecnie substancją klasyfikowaną jako prawdopodobny czynnik rakotwórczy. Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia (NHS)Uważane), że ze względu na swoje „właściwości fizyczne i chemiczne, narażenie przez drogi oddechowe, przy określonym stężeniu, może prowadzić do zwiększonego obciążenia płuc i prowadzić do reakcji zapalnej, powodującej zmiany proliferacyjne”.

„Niezwykle mały materiał może osadzać się w rdzeniu komórek”

W opinii z 2017 r. ANSES wskazał już, że przewlekła ekspozycja szczurów na doustny dodatek E 171 (dwutlenek tytanu) może prowadzić do przedrakowych zmian jelita grubego. W obliczu braków danych i jako środek ostrożności agencja zaleciła ograniczenie ich narażenia. W maju ubiegłego roku Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) oszacował, że dwutlenek tytanu (E171) nie jest już uważany za bezpieczny dodatek do żywności. Został również zakazany w żywności od 1 stycznia 2020 r.

Wideo – Dr Christian Reccia: „Rak okrężnicy jest najczęstszym zjawiskiem, niezależnie od płci. Jednak łatwo go uniknąć”

Pomimo tych działań dwutlenek tytanu jest nadal obecny w wielu lekach. „Jest w Doliprane, Spasfon i Imodium, ale także w wielu innych lekach, które ludzie mogą przyjmować na co dzień”, twierdzi Christelle Pangrazzi, która zażądała „zmian regulacyjnych w odniesieniu do nanocząstek” w lekach, żywności, kosmetykach i odzieży.

„Są to bardzo małe substancje, które mogą osadzać się w jądrze komórek i ewentualnie je modyfikować. […] Jest ich zbyt wiele i prosimy o wycofanie się z niektórych z nich… najbardziej niebezpiecznych, a niektóre z nich zbiegają się z badaniami, wyjaśniając możliwość zagrożeń dla zdrowia”.

READ  Kiedy przybędą kolejni kosmiczni turyści?

Wideo – Wskazówki, jak złagodzić migreny bez leków