Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

7 możliwych przyczyn niedoboru witaminy D

7 możliwych przyczyn niedoboru witaminy D

Niedobór witaminy D nie zawsze jest związany z niewystarczającą ekspozycją na światło słoneczne. Należy zbadać inne przyczyny, zwłaszcza u kobiet.

Brak ekspozycji na światło słoneczne

Witamina D produkowana jest w 70% przez skórę pod wpływem promieni ultrafioletowych ze słońca. Pozostałe 30% dostarczane jest z pożywieniem. Natychmiast wyjaśnia Florence Foucault, dietetyk i dietetyk oraz członek Francuskiego Stowarzyszenia Dietetyków. Najczęściej przyczyną niedoboru witaminy D jest: Brak odpowiedniej ekspozycji na światło słoneczne. „Zimą brakuje nam światła słonecznego. Światło jest słabsze i krótkotrwałe w porównaniu z sezonem wiosenno-letnim. Co więcej, zimą jesteśmy bardziej osłonięci; Dlatego jesteśmy mniej narażeni i słabiej syntetyzujemy witaminę D. Wręcz przeciwnie, latem wystarczy odsłonić przedramiona na kilka minut dziennie, aby je zbudować. Ponadto witaminę D można magazynować. Można więc oglądać latem (z wyjątkiem 12:00–16:00) Zwiększyć nasze zapasy, które zimą będą się powoli wyczerpywać„.

Zmniejszone spożycie tłustych ryb

Około jedna trzecia witaminy D dostarczana jest z pożywieniem. Spożywając bogate w składniki pokarmy i zapewniając odpowiednią ekspozycję na światło dzienne, można zaspokoić codzienne potrzeby. Globalnie, Niedobór może wystąpić w przypadku braku spożywania pokarmów zawierających źródło witaminy D tak jak Tłuste ryby (sardynki, łosoś, makrela itp.)– Produkty mleczne (zwłaszcza te bogate w wapń i witaminę D), Wątróbka z dorsza, niektóre rodzaje grzybów, żółtka jaj, Podroby (zwłaszcza wątroba mięsna).

Ciemna skóra uwypukla niedobory

Zawierają dużą ilość melaniny, która może blokować promienie ultrafioletowe.

Osoby o oliwkowej i ciemnej karnacji są bardziej podatne na niedobory witaminy D. Nasz dietetyk sugeruje. Faktycznie mają dużą ilość melaniny, Pigment skóry, który może blokować promienie ultrafioletowe W rzeczywistości synteza witaminy D. Na podstawie zaleceń lekarskich w okresie zimowym można zalecić przyjmowanie suplementów diety.„.Co więcej, wśród ludzi, którzy Nadmierne ogólne wykorzystanie ekranuSynteza jest mniej wydajna.

READ  Ilu ludzi potrzeba do skolonizowania Marsa?

Zmiana hormonalna

the Zaburzenia hormonalne Wpływa na biosyntezę witaminy D. Kobiety w ciąży i kobiety po menopauzie Ludność jest zatem zagrożona niedoborami„, wyjaśnia nasz rozmówca. Wahania hormonalne mogą powodować demineralizację kości, co zwiększa ryzyko złamań.

Nadwaga i otyłość

Witamina D jest rozpuszczalna w tłuszczach, więc tak jest Magazynowany w tkance tłuszczowej. Prawdopodobnie cierpisz na nadwagę lub otyłość Powoduje zmniejszoną biodostępność witaminy D„Niektóre choroby są również zagrożone, zwłaszcza te, które powodują złe wchłanianie jelitowe, takie jak celiakia (nietolerancja glutenu) lub po operacji bariatrycznej” – wyjaśnia.

Dieta wegetariańska

Diety Wyeliminuj mięso, ryby, jaja i produkty mleczne Zwiększ ryzyko niedoboru witaminy D, jak zaleca Florence Foucaulte-konsultacje profilaktyczne Specjalista ds. żywności, dietetyk, a nawet farmaceuta, zwłaszcza dla populacji dorosłych zagrożonych niedoborami.

Wiek, udowodniony czynnik ryzyka

Niemowlęta i Starsi ludzie Są szczególnie narażeni na niedobór witaminy D.Wraz z wiekiem nasza skóra wytwarza mniej witaminy D. Skóra osób starszych jest bardzo cienka. Dlatego wytwarzana jest mniejsza ilość witaminy D„, wyjaśnia Florence Foucault. Niedobór tej witaminy u osób starszych Sprzyja występowaniu osteoporozy i ryzyku złamania szyjki kości udowej. Aby zapewnić prawidłowy rozwój ich szkieletu i zapobiec krzywicy, Noworodki suplementowane są systematycznie We Francji na receptę. „Niemowlęta urodzone we wrześniu Są bardziej niespokojne i wiążą się z niedostateczną ekspozycją na światło naturalne, które jest niezbędne do syntezy witaminy D. Jesienią i zimą dzieci są dobrze przykryte i owinięte, tak że prawie żaden obszar skóry nie jest odsłonięty„ – opisuje nasz ekspert. Z kolei dzieci urodzone latem mogą mieć odsłonięte ramiona podczas chodzenia, oczywiście bez narażania ich na słońce (zaleca się unikać spacerów z dzieckiem w godzinach od 12:00 do 16:00, kiedy na zewnątrz jest gorąco).

READ  Odra, grypa, krztusiec... Poznaj listę już obowiązkowych szczepień we Francji

Dziękujemy Florence Foucault, dietetykowi i dietetykowi oraz członkini AFDN (Francuskiego Stowarzyszenia Dietetyków).