Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

35 lat po katastrofie w Czarnobylu Rosja (nadal) z dumą gra kartą nuklearną

35 lat po katastrofie w Czarnobylu Rosja (nadal) z dumą gra kartą nuklearną

Czarnobyl, katastrofa ludzka, społeczna i środowiskowa, wywarła poważny wpływ na światowy przemysł jądrowy, co doprowadziło do Wyjście z energetyki jądrowej we Włoszech, Momentum Ruch antyatomowy w Niemczech, DoPrzestańcie budować nowe elektrownie na trzecią część wieku w Stanach Zjednoczonych I wielka utrata wiedzy w Zjednoczone Królestwo, kraj U źródeł rozwoju branży. Oczywiście Czarnobyl złamał również reputację radzieckiego przemysłu jądrowego. Jednak Federacja Rosyjska, która wyłoniła się z ruin Związku Radzieckiego w 1991 roku, nadaje tej energii coraz większe znaczenie.

Po 35 latach tragedii 20% produkcji energii elektrycznej przypada na Rosję Pochodzi z energii jądrowej, której udział w miksie energetycznym systematycznie zwiększał się w ciągu pierwszej dekady XXI wieku. Czwarty co do wielkości producent energii jądrowej na świeciePo Stanach Zjednoczonych, Francji i Chinach. ona też Siódmy produkt uranowyWytwarza 17% paliwa jądrowego.

Oprócz jej głównej roli w Rosyjska strategia energetycznaEnergia jądrowa jest prawdziwa Dźwignia ekonomicznego wpływu geograficznego Rosji na świat. Sektor ten, jako jeden z nielicznych zaawansowanych technologicznie rosyjskich sektorów eksportowych (obok sektora lotniczego i obronnego), korzysta z finansowego i politycznego wsparcia państwa, które uważa za skuteczny sposób na zwiększenie wpływów Moskwy w Europie i poza nią. , w celu wzmocnienia integracji rosyjskiej gospodarki z gospodarką światową i poprawy wizerunku kraju, który wyraźnie pogorszył się z powodu licznych przygód geopolitycznych Kremla i krajowych wolności politycznych i praw człowieka.

Centralna rola Rosatomu

Motorem tego rozwoju przemysłowego jest Państwowa Korporacja Rosatom („Narodowa Korporacja Energii Atomowej” w pełnej nazwie), która jest odpowiedzialna za reprezentowanie interesów rządu rosyjskiego za granicą w cywilnym i wojskowym sektorze nuklearnym. Spadkobierca radzieckiego Ministerstwa Energii Jądrowej, Rosatom, został utworzony w 2007 r. I do 2016 r. Kierował nim były premier (obecnie zastępca szefa administracji prezydenta) Siergiej Kerenko. Tym ostatnim udało się wypromować rosyjski przemysł atomowy, rozpowszechniany w latach 90. przez setki firm pod jedną nazwą, który stał się jedną z nielicznych rosyjskich „marek” rozpoznawalnych za granicą.

Dziś Rosatom kontroluje ponad 400 firm i zatrudnia ponad 275 000 osób. Oprócz tego, że jest poszukiwanym (aw niektórych częściach kraju wyjątkowym) pracodawcą, Rosatom jest ważnym podatnikiem, wnoszącym równowartość 3 miliardy euro Budżet na 2019 rok. Tymczasem grupa jest jednym z największych odbiorców rządowego wsparcia finansowego na budowę nowych elektrowni jądrowych w Rosji i za granicą. Jest to także zbrojne skrzydło państwa rosyjskiego, pionowo zintegrowane w całym łańcuchu wartości: od wydobycia uranu, produkcji paliw, budowy elektrowni jądrowych i produkcji sprzętu, eksploatacji i konserwacji, demontażu i gospodarowania odpadami jądrowymi.

READ  W Europie renesans nuklearny przyjdzie ze wschodu

Rosatom wyśmiewa zarówno cywilną, jak i wojskową technologię nuklearną, kontrolując „przycisk nuklearny” Kremla i trzymając ołówek do regulacji sektorowej. Grupa nadzoruje eksploatację rosyjskiej floty lodołamaczy atomowych i zarządza rozwojem okrętu Droga nad Morzem Północnym, Która obejmuje powstającą infrastrukturę w Arktyce. Rosatom jest również odpowiedzialny za współpracę jądrową za granicą, Reprezentowanie Rosji w Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Jej przedstawiciele są oddelegowani do rosyjskich ambasad na całym świecie, gdzie rozwijają bilateralne stosunki z krajami w oparciu o współpracę naukowo-techniczną.

Chociaż Rosja nie może konkurować Chiny Jeśli chodzi o szybkość budowy nowych elektrowni, to stałe tempo budowy nowego reaktora jądrowego co dwa do trzech lat jest poza zasięgiem europejskiego ani amerykańskiego przemysłu jądrowego. Ten wzrost w rosyjskim sektorze jądrowym został osiągnięty dzięki domniemanej pro-nuklearnej polityce państwa. Podczas gdy kraj za stanem Wycofał się z energetyki jądrowej po wypadku w Fukushimie w 2011 rokuKreml nigdy nie przestawał wspierać narodowego przemysłu jądrowego. W szczególności ze względów geopolitycznych: kraje, które czerpią korzyści z rosyjskich elektrowni jądrowych, a tym samym zależą od Moskwy w tym sektorze, mogą być mniej skłonne do krytykowania Kremla za jego międzynarodową i wewnętrzną postawę.

Na początku 2021 roku Rosatom buduje dwa reaktory jądrowe w Rosji (w ramach odnowienia floty 38 działających dotychczas reaktorów) oraz 10 reaktorów za granicą: 4 w Turcji (projekt Akuyu4800 megawatów), 2 działa na Białorusi (projekt Astravits2400 MW (2 na Węgrzech)Gruby -22400 MW (i 2 w Bangladeszu)Robor 1 i 22400 MW).

Dodatkowo w fazie przedkonstrukcyjnej jest ich 5: 1 w Finlandii (Hanhiky1200 MW (i 4 w Egipcie)Dabaa4800 MW). Rosatom ma również łącznie 35 nowych projektów elektrowni jądrowych, które są na różnych etapach rozwoju, w tym Chiny, Włącz rosa, Włącz Iran Et al Arabia Saudyjska.

READ  Echa tygodnia

Rola rosyjskiego przemysłu jądrowego w wizerunku kraju za granicą

Wkład energetyki jądrowej w wizerunek Rosji za granicą składa się z trzech głównych elementów.

Przede wszystkim pożyczki i gwarancje finansowe udzielone przez państwo rosyjskie na budowę elektrowni atomowych przez Rosatom, które dają grupie decydującą przewagę konkurencyjną nawet w Europie. Przykładem może być pożyczka rządowa w wysokości 10 mld euro udzielona Węgrom na budowę Paks-2 lub zakup 34% projektu budowy reaktora jądrowego Hanhikivi w Finlandii. Jeśli chodzi o biedne państwa nuklearne po raz pierwszy, finansowanie przez Moskwę budowy lub prowadzonych tam projektów badawczych pozwala Kremlowi rozszerzyć zasięg geopolityczny poza tradycyjne strefy wpływów (zwłaszcza w Afryce, Ameryce Łacińskiej, a nawet Azji Południowo-Wschodniej).

Drugim elementem jest zdolność Rosatomu do świadczenia pełnego zakresu usług w zakresie energii jądrowej – projektowania i inżynierii reaktora, budowy, eksploatacji, konserwacji, dostaw paliwa jądrowego, odzyskiwania zużytego uranu i szkolenia lokalnych ekspertów. Ten ostatni aspekt jest konieczny po raz pierwszy dla przystępujących krajów, takich jak Turcja, Egipt i Bangladesz, które aspirują do długoterminowej zdolności do obsługi własnych elektrowni jądrowych. Ponadto, jako właściciel technologii, Rosatom jest głównym doradcą w krajach swoich klientów w zakresie ram prawnych dla wewnętrznej branży kreatywnej.

Trzecim czynnikiem jest historyczna dominacja rosyjskiej technologii jądrowej na niektórych rynkach. Jest to szczególnie prawdziwe w Europie, gdzie są radzieckie technologie reaktorów vvere I RBMK Został on nałożony na państwa satelickie Europy Środkowej i Wschodniej oraz republiki bałtyckie podczas zimnej wojny. To właśnie ta historyczna obecność w połączeniu z finansowaniem rządowym ułatwiła Rosatomowi uzyskanie kontraktu na budowę na Węgrzech (nawet jeśli sytuacja polityczna uniemożliwiła Rosatomowi powtórzenie tego modelu w Polsce lub Republika Czeska).

Oprócz zwiększania wpływów politycznych Rosji w Unii Europejskiej, budowa nowych elektrowni jądrowych wzmacnia więzi gospodarcze między rosyjskim dostawcą a krajami europejskimi z klientami na najbliższe dziesięciolecia, z efektem zbliżonym do gazociągu. Etapy po zakończeniu budowy (dostawa paliwa jądrowego i sprzętu, a także kontrakty konserwacyjne) są prawdziwym źródłem dochodu (i miejsc pracy) dla Rosji na najbliższe lata. Ponadto energetyka jądrowa umożliwia Moskwie udział w określaniu przyszłego miksu energetycznego w Europie, co może dać jej szansę na robienie pionków w szczególności w innych kwestiach. Ten gaz.

READ  Gospodarka. Bułgaria pozbawiona rosyjskiego gazu chce renegocjować z Gazpromem

Czarnobyl, pokonanie szoku?

Wreszcie Kreml poprzez swoje projekty nuklearne w Europie stara się poprawić wizerunek marki „rosyjskiej broni jądrowej” w oczach krajów Unii Europejskiej. Jej udział w projekcie Hanhikivi w Finlandii jest w pełni zgodny z tym podejściem, ponieważ Rosja może skorzystać tylko na skojarzeniu swojego wizerunku z wizerunkiem tego europejskiego kraju rozpoznawanego na całym świecie ze względu na wysoki poziom popytu na jego organizację nuklearną, jego organizację nuklearną. Urząd ds. Bezpieczeństwa i Ochrony Radiologicznej (Kawałek).

Ponieważ Czarnobyl spowodował bardzo poważne szkody w obrazie nuklearnym „Made in Russia”. Jest to prawdą do dziś, mimo że wypadek miał miejsce 35 lat temu na radzieckiej Ukrainie, a technologia reaktora RBMK zastosowana w Czarnobylu nie jest częścią oferty eksportowej Rosatomu. Może dlatego Rosatom zdecydowanie zaleca, aby wszystkie jej zespoły oglądały miniserial HBO …

Jeśli chodzi o ludność, badania opinii publicznej pokazują, że przezwyciężyli szok wywołany tragedią i nauczyli się kochać energię jądrową. Przypomnieniem był wypadek w Fukushimie: w 2011 roku 40% osób, z którymi rozmawiało Centrum Lewady, niezależny rosyjski instytut sondaży, Uznali za konieczne wyjście z energii jądrowej. Ale wątpliwości nie trwały, ponieważ poparcie dla kukurydzy wzrosło do 72%. Od 2013r Wciąż było to 74% 2018

_______

PrzezAnastasia Shapuchkina

, Wykładowca geografii politycznej, Sciences Po Plik Oryginalna kopia Z tego artykułu został opublikowanyRozmowa

.